Това каза за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ украинският журналист от български произход Владислав Будников, съавтор на интернет изданието „Украйна днес“ по повод годишнината от референдума за присъединяване на полуостров Крим към Руската федерация.
Наскоро един кримски сайт проведе анкета, в която са гласували 4000 души. Въпросът беше дали и как биха гласували, ако можеха да се върнат година назад. 60% са изразили, че биха искали да останат в Украйна. 19% - че биха искали да отидат в Крим.
По въпроса доколко хората са искали и какво са искали от това присъединяване, сравнявайки живота тогава в корумпираната и изядена от всякакви видове престъпления на властите Украйна с една сравнително стабилна за онзи период Русия, естествено беше много хора да гледат, да сравняват и да кажат: „Там е по-добре“. Голям брой от тези, които наистина са искали да ходят в Русия са хора или на възраст, които вече са на пении, или други категории лица – държавни служители, чиновници и т.н, които наистина в онзи период получаваха доста по-добри заплати и доходи в Русия, отколкото в Украйна. При това обаче никой не обръщаше внимание, че и цените в Русия бяха по-високи. В момента това, което има в Крим, от моите лични контакти, е, че като цяло всичко много е поскъпнало, а рублата и гривната поевтиняха.
Продуктите в Крим още идват от украинските производители. Лекарствата, които не се произвеждат в Русия или Украйна, обаче са станали твърде скъпи за мнозина от местните жители, сподели журналистът. Войната в Украйна не се усеща на полуострова, където не се допускат и никакви украински прояви, включително ходене по улицата със знаме, допълни той.
Документален филм, който ще бъде излъчен в неделя по руската телевизия, показва признания на руски държавни лица, че Крим е бил окупиран, коментира Будников:
Фактът, че самият Путин казва, че на 22 февруари, в нощта, когато Янукович бяга от Украйна, те взимат решение за окупация на Крим, говори за това, че обяснението, че руското малцинство в Украйна е било обидено по някакъв начин, правата му са били погазени, също е неуместно, защото никой не е успял за тази нощ да прегази каквото и да било. Всичко това за мен са оправдания. Що се отнася до хората, които и в България и в Западна Европа, дори в самата Украйна, които оправдават тази постъпка… ами Русия е много богата държава, с много ресурси, които за жалост не са разпределени между обикновените хора.
Много руски корпорации имат медии в чужбина. Вчера се разбра, че една от българските медии става собственост на американска фирма, която всъщност е на руски владелец, коментира Будников. Според него Минското споразумение не трябва да се обвързва с плановете на Русия:
Минск -2, както и Минск -1, е нещо много размито с много незивестни и с много вратички, които могат да бъдат използвани, като цяло, и от двете страни, което няма да доведе до някакво окончателно решение на конфликта. Що се отнася до плановете на Русия, можем само да предполагаме, но преди малко чухме че се отказват да се контролира оръжието. За мен Русия, може би от Абхазия, започна да тества НАТО на якост – доколко ще издържи провокациите. В Крим всичко започна от „зелените човечета“ или както ги нарече Русия „вежливите хора“, след това започнаха да се появяват автомати, след това – реактивните системи, започнаха да се превземат все повече и повече територии. След това започнаха да се появяват руските самолети във въздушното пространство на Литва, след това чак на Испания, Португалия и Ирландия. За мен всичко това е тестване докога и колко.
Според мен една от целите в момента на Русия е доколко НАТО наистина би изпълнило член 5 на договора си – за колективната сигурност. Имахме неедин случая в Украйна на „заблудили се“ руски танкове, които случайно се объркали и попаднали на територията на Украйна. Не бих се учудил да се появят такива „заблудили се“ някъде в Балтика или в Полша, като никой не очаква, че заради 1,2 или 5 заблудили се танка НАТО ще тръгне да прави трета световна война. Така че тестването ще продължи до един известен момент.
Въоръжаването на украинската армия би допринесло за мира, смята журналистът.
По рано тази седмица руското външно министерство обяви, че Русия се оттегля от Договора за ограничаване на въоръжените сили в Европа (ДОВСЕ) Не става дума за пълното излизане, защото за това е необходимо да се спазят процедурите, предвидени в..