Културата и традициите се пазят в село Бачево

БНР Новини
Читалището в село Бачево
Снимка: личен архив

Село Бачево се намира на 6 км от град Разлог в планински район, в южните склонове на Рила. В ХІХ век Бачево е смесено християнско и мюсюлманско селище в Неврокопска кааза на Османската империя. В „Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника“, издадена в Константинопол в 1878 година и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873 година, Бачево е посочено като селище със 167 домакинства, 380 жители българи-християни и 320 жители помаци.
В 1891 година Георги Стрезов пише за селото:
„Бачево, разположено на един клон от Арисваница; от Мехомия има 1 час разстояние на северо-запад: пътят е каменист, но при все това удовлетворителен. До селото минува речица, която се казва също Бачевска и се втича на Изток от Мехомия. Земледелието и скотоводството съставят главното занятие на селянете; мнозина правят катран; околността е гора от бор и бук. Църква си имат, и училище с един учител; учениците са 35. Къщи 200 българе и помаци.“
Това пише за село Бачево в Уикипедия. А какво става в това красиво планинско място днес научихме в „Артефир“ от секретаря на читалище "Самообразование" (1928 г.)  Ива Попова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!