Приказка за дървото

Разказва я самоукият майстор Николай Ангелов

БНР Новини
Николай Ангелов.
Снимка: Грациела Ингелска
Майсторът Николай Николай Ангелов - героят в рубриката „Човекът” на предаването „Нашият ден” е един електротехник по професия, но отдавна не се занимава с това. Той не е  художник, не е скулптор, не е дърворезбар и изобщо не знае с какъв занаят се занимава. Просто взима парче дърво, обикновено изхвърлено от морето, дърво, което иначе не служи за нищо - сам си го вижда като змия, риба, котка и си го прави на нещо. И после го довършва с лакове, бои и малко фантазия, и това нещо става на поднос, лампа, купичка и други предмети.
Николай е доста нестандартен човек с доста нестандартен като начин на мислене най-вече не може сам (макар и да се е опитвал) да влезе в рамките на творците, художниците, майсторите на художествени занаяти, той дори не знае наименованията на всички дървета, които използва, просто защото ги намира къде ли не, захвърлени, полуизгнили, които ние, всички останали просто ще подритнем по пътя си.
Част от произведенията на Николай Ангелов. Снимка: Грациела Ингелска
Майсторът се занимава с този занаят сериозно вече от 15 години - дали успява да се изхрани с него, отговорът беше „да” - отгледал е и двете си деца, и се гордее, че дъщеря му вече е художничка.
Колкото до бизнеса… Николай смята, че всеки занаят може да изхрани едно семейство. На мен ми е лесно, аз нямам големи претенции за живота си, не ми трябват прекалено много пари, нито огромни къщи, а материала за работа - той ми е безплатен, намирам си го покрай морето.
Последното, което прави Николай е да успее да раздвижи бизнеса с битови дървени предмети в София без обаче да изоставя това, което има в Балчик, защото там покрай морето намира основния си материал за работа.
А освен разширяването на този вид свой бизнес - какво още смята да прави Николай - ами на практика нищо… желанието му е само да се занимава с това, което единствено му харесва, а какъв майстор е - сам не знае. Един друг майстор - от Троян се сетил, че преди столетия овчарите в Троянския край си дялкали сами копанки, купички и други неща, и на тях им казвали копаничари. Изкуството на Николай приличало по него на старите предмети на копаничарите.
Кой знае - може би Николай без да иска е станал родоначалник на някакъв нов вид художествен занаят - да речем „копаничар” и това след време ще бъде много модерно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!