Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полет над България


В този епизод ще напуснем пределите на Родопите. Галина Стефанова ще ни разкаже за танцовия фестивал "Сакарско хоро се вие" в Тополовград. След това ще ви принеса далеч в Северозапада, където се проведе детски Национален фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада". На конкурса ученици от музикалните училища от страната трябваше да се явят с две песни - една песен от Северозапада и една песен по избор. Доста участници избраха да се представят с родопски песни. 
В Тополовград дават началото на един фестивал, организаторите смятат да го превърнат в традиция за града. Става дума за танцовия фестивал  "Сакарско хоро се вие". Това е първата проява от празничната програма на община Тополовгрда, посветена на Деня на славянската писменост и на българската просвета и култура. Местните хора са избрали на този ден да честват и Деня на Тополовград.  Фестивалът се провежда за първи път. Идеята за него е възникнала спонтанно, както и организацията му. Може би затова фолклорните състави-участници не бяха много.  
В прикачения файл ще чуете интервю с музиканта Асен Асенов за Национален фолклорен конкурс  "Напеви от Северозапада", който се провежда всяка година в Монтана.  Това за тях е 10-ти юбилеен фестивал. На фолклорния конкурс участие взеха деца от музикалните училища и школи от Монтана, Търговище, София, Пловдив, Русе и Видин. Ако забелязвате все градове далеч от Родопите, но там на конкурса се чуха и доста родопски песни. Последните няколко години участниците на детския конкурсен фестивал са над 800 в двата фестивални дни. Интересното е, че в конкурса участват и българчета от чужбина с видео клипове. Тази година в комисията на журито, в десетото издание на конкурса, организаторите, бяха избрали изпълнители популярни във родопската фолклорна област, като Нели Андреева, Здравко Мандаджиев и гайдаря, и композитор Николай Балабанов. 
В това издание на "Полет над Родопите" няма да забравим да споменем и рождениците тази седмица. Това са Христина Лютова и Златина Узунова. 
Големият родопски глас Христина Лютова ще отбележи своя рожден ден на 24 май. Тя  е родена през 1940 г. в Смолян, надарена с богата музикалност, артистичност и забележителен алтов тембър, тя е певица със завидно гласообразуване и характерен стил. Творческата и кариера започва на 20 години, тя става една от основателките на ансамбъл „Родопа” в родният и град. През 1967г. е приета в ансамбъл „Филип Кутев”, където работи една година и пак се връща в „Родопа”, за да остане там 30 години. 
Още една родопчанка тази седмица ще отбележи своя рожден ден във вторник. Това е Златина Узунова. Тя е родена е на 22 май 1962 година в село Ерма река, общ. Златоград. На 12-годишна запява в детския фолклорен ансамбъл „Орфей” в Смолян. Завършва музикалното училище в Широка лъка и като негова солистка печели шест златни медала от републикански фестивали и конкурси. Става солистка на ансамбъл „Родопа”- Смолян, на дамски хор „София”, преименуван по-късно в „Големите български гласове”. Нейни изпълнения звучат и в компактдиска “Паметта на България”, издаден за събора на Рожен.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Данчо Йорданов – йорДАНЧО

„Южната приказка на йорДАНЧО“ оживява отново в Ивайловград

От 23 до 27 април в Ивайловград се провежда фотопленер „Южната приказка на йорДАНЧО“, посветен на 70-годишнината от рождението на фотографа Данчо Йорданов – йорДАНЧО. Организатор на събитието е неговият близък приятел и колега – фотографът Тихомир Петков. „За мен това означава много. Той беше не само голям творец, но и мой близък приятел. Лично..

публикувано на 23.04.25 в 15:20

Фолклор от Родопите оживява в Сладун – празник с песните на Кичка Савова

Само след броени дни, в малкото погранично село Сладун отново ще зазвучат народните песни, увековечени от обичаната народна певица Кичка Савова. На 26 и 27 април ще се проведе XIV издание на Международния фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“, който ще събере участници от цяла България и от съседна Турция. „Ето, пролет е и фестивалът отново се..

публикувано на 19.04.25 в 14:30

Политологът проф. Евгений Дайнов: ДПС-ДПС не може да преминава през кризи

Вторият вот  на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..

публикувано на 17.04.25 в 13:31

Звук от Балканите: Хор „Ваня Монева“ с два триумфални концерта в Атина

На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..

публикувано на 17.04.25 в 12:11

Ресми Мурад: Няма смисъл да бъдем смокиновия лист на това правителство

В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие.  Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, т ози път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. Само от ДПС-ДПС..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Свещеноиконом Николай Величков

Не се поздравявайте с честит празник на Разпети петък, това е най-тъжният ден

Започна Страстната седмица, която приключва с „празника на празниците“, както го наричат светите отци. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..

публикувано на 15.04.25 в 00:58
Един от живописните мостове над Лоара в град Блоа

Франция, мон амур! Еп.49

В епизод 49 на рубриката „Франция, мон амур!“ с водещ Нурай Садулов ще разкажем за интересни градчета в департамента Лоар и Шер, с което ще сложим край на поредицата от епизоди, посветени на Долината на Лоара. Ще чуете кой град освен Блоа е удостоен с етикета „град на изкуството и историята“ от Министерството на културата на Франция. Ще..

публикувано на 13.04.25 в 17:52