Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полет над България


В този епизод ще напуснем пределите на Родопите. Галина Стефанова ще ни разкаже за танцовия фестивал "Сакарско хоро се вие" в Тополовград. След това ще ви принеса далеч в Северозапада, където се проведе детски Национален фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада". На конкурса ученици от музикалните училища от страната трябваше да се явят с две песни - една песен от Северозапада и една песен по избор. Доста участници избраха да се представят с родопски песни. 
В Тополовград дават началото на един фестивал, организаторите смятат да го превърнат в традиция за града. Става дума за танцовия фестивал  "Сакарско хоро се вие". Това е първата проява от празничната програма на община Тополовгрда, посветена на Деня на славянската писменост и на българската просвета и култура. Местните хора са избрали на този ден да честват и Деня на Тополовград.  Фестивалът се провежда за първи път. Идеята за него е възникнала спонтанно, както и организацията му. Може би затова фолклорните състави-участници не бяха много.  
В прикачения файл ще чуете интервю с музиканта Асен Асенов за Национален фолклорен конкурс  "Напеви от Северозапада", който се провежда всяка година в Монтана.  Това за тях е 10-ти юбилеен фестивал. На фолклорния конкурс участие взеха деца от музикалните училища и школи от Монтана, Търговище, София, Пловдив, Русе и Видин. Ако забелязвате все градове далеч от Родопите, но там на конкурса се чуха и доста родопски песни. Последните няколко години участниците на детския конкурсен фестивал са над 800 в двата фестивални дни. Интересното е, че в конкурса участват и българчета от чужбина с видео клипове. Тази година в комисията на журито, в десетото издание на конкурса, организаторите, бяха избрали изпълнители популярни във родопската фолклорна област, като Нели Андреева, Здравко Мандаджиев и гайдаря, и композитор Николай Балабанов. 
В това издание на "Полет над Родопите" няма да забравим да споменем и рождениците тази седмица. Това са Христина Лютова и Златина Узунова. 
Големият родопски глас Христина Лютова ще отбележи своя рожден ден на 24 май. Тя  е родена през 1940 г. в Смолян, надарена с богата музикалност, артистичност и забележителен алтов тембър, тя е певица със завидно гласообразуване и характерен стил. Творческата и кариера започва на 20 години, тя става една от основателките на ансамбъл „Родопа” в родният и град. През 1967г. е приета в ансамбъл „Филип Кутев”, където работи една година и пак се връща в „Родопа”, за да остане там 30 години. 
Още една родопчанка тази седмица ще отбележи своя рожден ден във вторник. Това е Златина Узунова. Тя е родена е на 22 май 1962 година в село Ерма река, общ. Златоград. На 12-годишна запява в детския фолклорен ансамбъл „Орфей” в Смолян. Завършва музикалното училище в Широка лъка и като негова солистка печели шест златни медала от републикански фестивали и конкурси. Става солистка на ансамбъл „Родопа”- Смолян, на дамски хор „София”, преименуван по-късно в „Големите български гласове”. Нейни изпълнения звучат и в компактдиска “Паметта на България”, издаден за събора на Рожен.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ремонт на сградата на читалището в с. Баните.

Ремонти и нови проекти променят облика на Баните

Основен ремонт тече по сградата на библиотеката и читалище “Просвета -1947” с. Баните. “Нова зала, сцена, покрив, изолация, дограма, санитарни възли, са само част от цялостното преобразяване не само на сградата, но и на центъра в Баните” казва кмета на общината Павлин Белчев. “Ремонт на сградата не е правен повече от 15 години, но такъв основен..

публикувано на 13.11.24 в 10:45

Д-р Асен Меджидиев: Навсякъде в Западна Европа има дефицит на детски специалисти

Създател на Националната инициатива "Детско здраве-Пирогов" е д-р Асен Меджидиев, началник на клиниката по УНГ в Пирогов, председател на Столична лекарска колегия и бивш служебен министър на здравеопазването. С него разговарях за важността за високоспециализираната диагностика и за значимостта на подобни събития. Д-р Меджидиев за кампанията..

публикувано на 12.11.24 в 13:08

Деца пеят с духа на Кичка Савова

В дома на фолклорен ансамбъл "Тракия", в Пловдив, звучаха песните на тракийската певица Кичка Савова. Под ръководството на народната певица Дарина Славова, шест деца от страната разучаваха песните на Кичка Савова в майсторски клас. Те са лауреати от МФФ "С песните на Кичка Савова", който се провежда в Сладун. Майсторският клас е организиран от..

публикувано на 10.11.24 в 21:10
Дизайнерката на шапки от Кърджали Йоана Валериева

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването ще ви запозная с поредната инициатива на лекари от "Пирогов", община Златоград и Столичната лекарска колегия за прегледи на деца от малките населени места.  В сезона на грипа и респираторните заболявания, необходимостта особено от добър специалист по "Уши, нос и гърло" нараства, а това беше една от..

публикувано на 10.11.24 в 18:27

Росица Генчева - Пазител на традициите в раздел "Кулинария"

Росица Генчева получи грамота от конкурса "Пазител на традициите" в раздел "Кулинария". Всеки е пазител на традициите, казва организаторът Пеньо Иванов. Изключително трудно над 15-членното жури отличи само някои от 32-те силни номинации на заслужили и талантливи българи. Да бъдат част от журито в седемте категории имаха честта редица..

публикувано на 06.11.24 в 14:20

Ерол Мюмюн: Следвам мисията си - да превърнем Кърджали в нашия приятен дом за живеене

Ерол Мюмюн: Следвам мисията си - да превърнем Кърджали в нашия приятен дом за живеене За да работят общините е нужно да има по-скоро редовно правителство. Това каза Ерол Мюмюн, кметът на община Кърджали, който се отказа от депутатското място в 51 НС. Припомням, че той бе водач на листата на ДПС Ново Начало в Кърджали, където формацията бе победител на..

публикувано на 05.11.24 в 19:10

Роса Соколова представи книгата си завет в прегръдката на Керимовата къща

"Майка ми беше от хората, които оцеляват с обич и доброта.   Живееше в прошка.  Тя не си отиде преди повече от 20 години, остана, за да ни пази.  В размисъл съм за хляба-змия , който се прави за Сирни Заговезни. За очите на змията, за наричането, за разчупването и за раздаването, за прошката, за искането и моженето, за търсенето и..

публикувано на 05.11.24 в 16:08