На официална церемония в София, в галерия „Средец” на Министерството на културата бе отбелязана десетата годишнина от въвеждането на Националната система „Живи човешки съкровища – България“. В резултат на активността на самите общности, музеите и читалищата, беше изградена Националната представителна листа на нематериалното културно наследство. До момента в нея са вписани тридесет елемента, а четири от тях са вече приети и в Представителната листа на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството.
Десет години не е много голям период от време, но е достатъчен за равносметка от положеното начало. Бих казал, че това беше един наситен със събития период, в който всички се учехме как да подкрепяме общностите за опазване на значимите за тях нематериални културни ценности и как да използваме този дял от културното наследство за социален и икономически растеж. Това каза зам.-министърът на културата Румен Димитров.
Участниците в събитието бяха поздравени със специални изпълнения от „Бистришките баби” - шедьовър на устното и нематериалното културно наследство и от Група за автентично пеене, представяща двугласно пеене от гр. Неделино, вписано в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство през 2008 г. Двугласното пеене от Неделино е и следващата кандидатура на страната ни за Представителната листа на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството.
Отличени културни институти с Грамота за принос в опазването и популяризирането на нематериалното културно наследство и Европейската година на културното наследство – 2018 от Родопите са:
- НЧ „Светлина”, гр. Неделино, област Смолян;
- РИМ „Стою Шишков” – Смолян;
- НЧ „Родопска просвета -1923”, гр. Девин, общ. Девин, област Смолян;
- НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1926”, с. Сатовча, община Сатовча, област Благоевград;
- НЧ „Св. Св. Кирил и Методий -1919”- с. Дорково, общ. Ракитово, област Пазарджик;
Повече за нематериалното културно наследство на България можете да научите на сайта на Министерството на културата: http://bulgariaich.com/
Следват кулинарните посоки и пейзажи на Мая Мечева, която смесва авокадо, моркови, червен мук, лимон, портокал, мед и люто къри в едно ястие. Във втората част на предаването, ще ви разкажа за страстта към квасните хлябове, а Светла Пенева ще ни посвири на китара и ще ни разкаже за Южна Корея. Очакват ни още изненади, само останете с..
Приморско отново стана сцена на българския фолклор по време на шестото издание на танцовия и музикален фестивал „Фолклорна плетеница“, организиран от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско. В продължение на три вечери, амфитеатърът в морския град прие десетки фолклорни състави и индивидуални изпълнители от почти всички краища на страната,..
Село Жълтуша отново ще събере стари и нови приятели за традиционния си селищен празник, който ще се проведе на 2 август. Организатори на събитието са кметството на селото и изселници, които всяка година се завръщат в родното място, за да поддържат живи традициите и връзките между поколенията. Веселин Буров, който въпреки че живее в София, активно..
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478