Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сийка Василева - посланикът на българския фолклор в Молдова

Екатерина Лазарова: Хванеш ли се на хорото играеш го до край

7
Снимка: Божидар Чолаков БНР - Кърджали


Започваме предаването със седмичната класация за народна песен на седмица. След гласуване в сайта на Радио Кърджали, вие избрахте за народна песен на седмицата - "Кажи, речи Дамено" в изпълнение на Мария Бечева. Новите предложения може да чуете в прикрепените файлове края на статията. 
В този епизод на "Полет над Родопите" - директорът на Фолклорен ансамбъл "Родопа" - Смолян Сийка Василева разказва за работата й в ансамбъла, за трудностите и радостите, които я съпътстват. Василева заема длъжността директор от месец февруари 2018 г. Преди това е работила като преподавател по хореография в молдовски университет. 
Работата в ансамбъла е живеца, от който имам нужда. Обиколила съм много държави, пет години съм била преподавател в Молдова, но по-хубаво място от България няма, разказва Василева. Аз дори като ходя по улицата мисля за работа, за някоя стъпка, някой танц, кое как да стане, разказва още родопчанката. 
Целият разговор може да чуете в прикачения файл. В него ще чуете, още и за Екатерина Лазарова - хореограф по народни танци, за която 120-те километра, които изминава седмично са нищо за да предаде своят заряд и любов към българските народни танци и на самодейци от Мадан и Рудозем. Тя преподава народни танци на танцов клуб "Опа-иха" в гр. Рудозем, на танцов клуб "Родопски кристал" в гр. Мадан и на танцови клубове в селата Могилица и Арда. Лазарова разказва за първата й учителка, която я е запалила по народните танци. Днес Екатерина Лазарова освен преподавател по танци е и част то фолклорния ансамбъл "Родопа". 
Тя казва: Като се хванеш на хорото го играеш до край. 
Във Велинград на 7 и 8 юли танцов клуб "Росица" с подкрепата на община Велинград организират VII-ти Фолклорен танцов фестивал " Хоро при извора" -  "Вода се лее, прелива хоро се вие, извива..."
По традиция фестивалът се провежда в рамките на Велинградските културни празници и е част от тях. На фестивала ще се разучава българско хоро, по традиция ще се излъчат доайен и най-млад участник във фестивала. Това е едни повод за танцовите клубове от страната отново да се срещнат с приятели или да намерят нови такива в СПА столицата на Балканите. 

В духа на празника Гражданско сдружение "За теснолинейката" организира празнично пътуване с Родопското влакче до курортния град. Празничното пътуване ще е на 7 юли, влакчето потегля в 8:30 ч. от гара Септември.

Предложенията за народна песен на седмицата са:
  • "Невестино хоро" - изп. Айшенур
  • "Момне ле, мари, хубава" - изп. Борис Генов
  • "Да ма бе майчо карала" - изп. Ивалина Хаджиева
Гласуването е до следващата събота (07.07.2018), тук в сайта на Радио Кърджали





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Песяците“ гонят злото от Широка лъка

Широка лъка отново ще се превърне в сцена на един от най-колоритните кукерски празници в България – Песпонеделник. Всяка година, в първата неделя на март, селото оживява с магията на древните традиции. Маскирани мъже, облечени в страховити костюми и украсени с чанове, гонят злите сили и приветстват пролетта. Звуците на хлопките, народната музика и..

публикувано на 27.02.25 в 11:05

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 23.02.25 в 18:15

За виното - поезия в бутилка

Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото  алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..

публикувано на 23.02.25 в 17:09

Милко Бошнаков и неговата мисия в народната музика

Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..

публикувано на 22.02.25 в 16:55
Кукери от с. Мезек

В Мезек възраждат древна традиция на празник посветен на кукерството

На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..

публикувано на 22.02.25 в 15:55

Кукеровден в Ивайловград – традиция, веселие и гостоприемство

В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..

публикувано на 22.02.25 в 15:05

Джевдет Мустафа: Ще протестираме, ако обгазяването продължи

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..

публикувано на 21.02.25 в 14:37