Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На поляните до Аврамово - С хора и песни край релсите тесни

Снимка: Божидар Чолаков БНР - Кърджали

 
На 12 август на поляните до най-високата жп гара на Балканите -  Аврамово, между Велинград и Якоруда ще се проведе първи Национален фолклорен събор "С хора и песни край релсите тесни". Той се организира от гражданско сдружение "За теснолинейката", с подкрепата и любезното съдействие на общините Велинград и Якоруда. Участие в събора ще вземат ансамбъл "Изворче" от Крумовград, гайдари от Смолян, танцови и певчески групи от Асеновград, Велинград, Якоруда, Пазарджик и Благоевград. Те ще покажат красотата на българския фолклор от Родопите, Пирин и Тракия. Гост изпълнител ще бъде младият македонски певец Борис Коцаков. Тази година сдружението си е поставило за цел освен да рекламира Родопската теснолинейка, но и да привлече интереса и на хора обичащи българският фолклор. Всичко това с подробности и за други събори в Родопите може да чуете в прикачения файл. 




Новите предложения за народна песен са:

  • "Фати се Бое на оро" -  изп. Борис Коцаков и Ваня Кудева
  • "Караджа дума Русанки" - изп. Нелина 
  • "Бре юначе" - изп. Ангелина Милева
Гласуването е до следващата събота (11.08.2018), тук в сайта на Радио Кърджали







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Песяците“ гонят злото от Широка лъка

Широка лъка отново ще се превърне в сцена на един от най-колоритните кукерски празници в България – Песпонеделник. Всяка година, в първата неделя на март, селото оживява с магията на древните традиции. Маскирани мъже, облечени в страховити костюми и украсени с чанове, гонят злите сили и приветстват пролетта. Звуците на хлопките, народната музика и..

публикувано на 27.02.25 в 11:05

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 23.02.25 в 18:15

За виното - поезия в бутилка

Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото  алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..

публикувано на 23.02.25 в 17:09

Милко Бошнаков и неговата мисия в народната музика

Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..

публикувано на 22.02.25 в 16:55
Кукери от с. Мезек

В Мезек възраждат древна традиция на празник посветен на кукерството

На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..

публикувано на 22.02.25 в 15:55

Кукеровден в Ивайловград – традиция, веселие и гостоприемство

В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..

публикувано на 22.02.25 в 15:05

Джевдет Мустафа: Ще протестираме, ако обгазяването продължи

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..

публикувано на 21.02.25 в 14:37