Пещерите са една от многовековните тайни на природата. Тя е създала в тях толкова красиви неща, че който има щастието веднъж да ги зърне, се връща отново. А Ягодинската пещера е едно от чудесата на България. Част е от неповторимия карстов комплекс Буйновското ждрело и е само на 3 км от село Ягодина в Родопите. Дъхът ви ще спре при вида на уникалните причудливи образувания във формата на Богородица и Младенеца, Дядо Коледа, Снежанка и седемте джуджета и дори Пижо и Пенда. Бъдете готови да изживеете една красива зимна приказка, защото сезонът е без значение - в пещерата действието се развива при 6 градуса. Затова, ако решите да я посетите, пригответе си топли и удобни дрехи и обувки, а когато стигнете, още от прага й пред вас ще се разкрие дълга 1 250-метрова пътека, която се извива между загадъчно осветеното й подземно царство. С всяка крачка ще навлизате сякаш в друга вселена, в която може да докоснете с ръка безброй невероятни скални образувания: пещерни перли, "леопардови кожи”, царевичните сталактити и синтрови езера. Едно от тях е Езерото на късмета, в което се хвърлят монети, за да може късметът винаги да е с вас. А по средата на пещерата ще преминете и край Стената на греха. По традиция, върху нея се лепят монети и така ще може да проверите доколко сте праведни. Ако монетата ви се задържи отвесно - значи, на съвестта ви не тежат грехове.
Три месеца след Нова година в Ягодинската пещера все още се пази украсената празнична елха, разказва Снежана Кукунджиева, член на Управителния съвет на туристическото дружество, което стопанисва природния феномен. Традицията в Ягодинската пещера да се посреща Нова година с елха и необичайна украса продължава без прекъсване вече 34 години.
Подземното царство в Родопа планина е и известно място за венчавки. До момента 366 двойки са сключили брак в нея. Освен невероятно изживяване и уникална украса, младоженците получават и допълнителни бонуси.
Какви изненади крие Ягодинската пещера и още подробности за това царство под земята, разказва Снежана Кукунджиева в прикрепения звуков файл:
Пещерата е отворена целогодишно, без почивен ден.
Зимният сезон е от 1 ноември до 30 април и работи от 10:00 до 16:15 часа, а летният сезон - от 1 май до 31 октомври, работи от 9:00 до 16:15 часа.
Посещения в пещерата се извършват организирано с екскурзовод на всеки кръгъл час. Посетителите трябва да бъдат пред входа на пещерата 10 минути преди кръглия час.
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов. Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..
Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..
Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478