Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агоп Узунбохосян: В България връзката между космическите изследвания и индустрията е скъсана


10 април 1979 г. е важна дата в космическата история на България. Тогава Георги Иванов става първият българин - част от екипажа на космическия кораб „Съюз-33“, с командир на полета Николай Рукавишников. Полетът е част от програма Интеркосмос, която включва държави от Източна Европа и Куба. В рамките на тази програма се осъществяват както съвместни полети, така и различни научни изследвания. Конкретната задача на Николай Рукавишников и Георги Иванов е на ръчен режим да се присъединят към орбиталната лаборатория "Салют-6". Поради технически проблеми скачването е отменено и те се връщат по-рано от планираното време. В звуковия файл Агоп Узунбохосян, директор на астрономическа обсерватория "Славей Златев" в Кърджали припомня някои моменти от мисията на „Съюз-33“, коментира и днешното състояние на българската космическа наука.

Агоп Узунбохосян: На станция "Салют-6" са направени първите опити да се разтопи стъкло в условията на безтегловност и да се изтеглят първите оптични влакна, което при тогавашните технологии на Земята не е било възможно. България заема достойно място сред космическите страни, не само защото имаме космонавти, а и заради апаратурата, изработена от наши учени и изпратена в Космоса. И днес българските учени имат самочувствието за изграждане на апаратура. Сега, когато се отвориха границите, те могат да работят и с Русия, и с всички страни, които имат ракети-носители и извеждат космически сонди в околозвездното пространство.

Не съм привърженик на идеята за изпращане на трети българин в Космоса, тъй като у нас връзката между космическите изследвания и индустрията е скъсана. Докато това не се промени, бизнесът не е заинтересован да инвестира в развитието на космическата наука. Тези инвестиции ще се върнат като нови материали, нови технологии и т.н. Ето днес всички виждаме приложението на Земята на оптичните влакна, открити преди 40 години в Космоса.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Смолян с най-ниска средна заплата в страната

Област Смолян остава с най-ниската средна брутна работна заплата в България за четвъртото тримесечие на 2024 г., заемайки последното 28-о място в страната. Това съобщи Николай Славов, началник на отдел „Статистически изследвания – Смолян“, цитиран от БТА. Средната брутна заплата в региона достига 1602 лв., като бележи ръст от 5,1% спрямо предходното..

публикувано на 20.02.25 в 15:11

Бавят се пощенските пратки от Белгия и Финландия

Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:44
Снимката е илюстративна

Растат и доходите, и разходите в домакинствата, отчита НСИ

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:34

Десет училища в област Кърджали ще провеждат професионално обучение

В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..

публикувано на 18.02.25 в 11:06

Подкрепят ли кърджалийци бойкота на търговските вериги заради високите цени?

Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..

публикувано на 13.02.25 в 13:10
На среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев народният представител д-р Красимир Събев, заместник областният управител Андриян Петров, председателят на Общински съвет-Смолян Димитър Кацаров и началникът на РУО-Смолян Никола Запрянов защитиха предлаганите промени в план-приема

Предложението е за план-прием от 35 паралелки в област Смолян

Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..

публикувано на 12.02.25 в 09:26
Снимката е илюстративна

Работещите в България масово са недоволни от заплатата си

94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..

публикувано на 11.02.25 в 16:17