Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на българската конституция и на юриста

Снимка: Катя Чорова

Днес отбелязваме Деня на българската конституция и на юриста. На този ден народните представители изработват Търновската конституция, която се състои от 169 члена, подредени в 22 глави. Тя провъзгласява Третата българска държава за конституционна монархия с еднокамарен парламент, а основният български закон предвижда разделение на трите основни власти - законодателната, изпълнителната и съдебната. Новаторска и прогресивна за времето си с либерален характер, Търновската конституция утвърждава принципа на личната неприкосновеност и частната собственост като основа на производствените и обществени отношения. 
По повод 140-ата годишнина от приемането на Търновската конституция Велико Търново втори ден е домакин на националните чествания. Днес, в залата на Учредителното събрание е тържественото заседание на 44-то Народно събрание, а през вчерашния ден, пред конституционните съдии приветствия отправиха президентът Румен Радев и председателят на Народното събрание Цвета Караянчева. 
По инициатива на председателя на Народното събрание и със съдействието на Министерството на образованието днес във всички български училища ще се проведе Урок по Конституция. 
Прокурори от Окръжната и Районната прокуратура в Кърджали ще изнесат открит урок на учениците от Езиковата гимназия в Кърджали, ще се срещнат също с представителите на Гвардейския отряд в училището. Урок по Конституция ще има и в Средно училище "Петко Рачов Славейков". Това каза историкът и преподавател в школото Димитър Димов и припомни част моменти от приемането на българската конституция по онова време:


Фактите около Учредителното събрание и приемането на първия ни най-важен закон, не са достатъчно осветлени извън рамките на професионалната среда на юристите и историците. 
140 години след приемането на първата българска конституция битува мнението, че правосъдната система в България е една от най-корумпираните. Дали това е така? На този въпрос и други отговоря адвокат Христо Караманолов, председател на Адвокатската колегия в Кърджали:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Политиците взаимно не могат да се разберат, как ние, хората, да ги накараме да се разберат, казват членовете на СИК в Горно Къпиново

В Горно Къпиново надеждата надделява над отчаянието

Кирковското село Горно Къпиново се намира в края на България, то е последното преди границата с Гърция. "Тук не е краят, тук е началото на България", поправя ме дядо Весо, когото срещам в началото на селото. С приятели са заформили каре на карти в следобеда на изборния ден. Трудно е да се каже какво надделява в този пограничен край - отчаянието или..

публикувано на 28.10.24 в 10:56

Мая Мечева: Родопите са библейска, свещена планина

Триптих "Пейзажен хаос" в пастелни и ярки цветове представи художничката Мая Мечева за изложбата на художниците, посветена на Деня на Кърджали, 21 октомври. Дали обаче Кърджали е цветен, и в какви цветове би го описала самата тя, какъв е стилът на града от творческата гледна точка , какъв е неговият дух, кои са любимите сгради на Мая и трябва ли..

публикувано на 20.10.24 в 18:51

"Зоници и зунки" - лирика в наниз от думи

Книгата-откровение "Зоници и зунки" , ще представи Роса Соколова в Кърджали, който отдавна е роден за нея. Сред битовата и артистична атмосфера на Керимовата къща ще прозвучи гайда, ще чуем съкровената изповед н а едно момиче, което е расло сред диви ягоди и славни легенди, а след това и като жена с обичащо сърце, ще бъде разчупена и..

публикувано на 20.10.24 в 18:36

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването ще чуем подробности за празника на смилянския фасул, който продължава и днес, като ще протече освен с похапване на местната чорба, и с дегустация на прочутото мяхово сирене. Повече - в разговора на Илияна Типова със секретаря на местното читалище Илия Годев. След това Нурай Садулов ще ни отведе в страната на..

публикувано на 20.10.24 в 18:22

Бейсим Али: Хората, родени в село Сладкодум ще се завърнат ако има вода и път

За да стигнем до село Сладкодум, трябва да изминем около 4 км черен планински път след село Морянци, където свършва асфлта. За любителите на екстремното планинско шофиране бих казала, че си е голямо офроуд приключение. Та, карайки по горския път, стигаме до една дървена порта. Колегата Мехмед Реджеб, който и друг път е идвал, спира колата и казва -..

публикувано на 17.10.24 в 15:25

Община Смолян изгражда социални жилища за бедни

Жилищата са обзаведени с легла, шкафчета, печки, перални, а наемателите могат да останат там 3 години. Наемите са символични, а до момента има 22 подадени заявления от желаещи да се настанят в кооперацията. Целта е да се помогне на бедни хора, включително многодетни и болни да не изпаднат в изолация от обществото.  Три от жилищата са..

публикувано на 17.10.24 в 12:33

Печена лютеница на фурна - рецептите на Росица Генчева

Все още на пазара в Кърджали има сезонни зеленчуци , които ни напомнят, че времето за зимнината още не е приключило. Чакаме с нетърпение зелето, което ще затворим в буркани и бидони, за да има хубава пробиотична туршия и изтрезвяващ бульон през зимата.  Много хора харесват и домашната лютениц а, но пък истинската екшън офанзива по..

публикувано на 16.10.24 в 14:39