Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Та чули ли сте, не сте ли за Рафаел Боболев – родопският певец от Барутин

2
Рафаел Боболев с групата от Доспат



Рафаел Боболев е от доспатското село Барутин. Роден е на 1 ноември 1991 година. Завършва средното си образование в гр. Доспат. Висшето си образование завършва с хореография, педагог и магистратура - сценични изкуства, мениджмънт и продуцентство в гр. Варна. 

Песента е част от живота му, като на всеки родопчанин, който обича да пее сред приятели и в компания. Научава много от песните от дядо си. Но учителката му по български език г-жа Якимова е човекът, който представя Рафаел пред родна публика в Доспат на празничното тържество на училището по повод 24 май.

Първата песен, която изпълнява младият изпълнител пред публика на училищният празник е „Стига ми се момнеле навдигай“. Публиката е впечатлена и бурно аплодира изпълнението на Рафаел. След това представяне той е поканен да се включи в самодейния състав за фолклор в Доспат.

През 2012 година Рафаел Боболев започва работа в отдел култура в община Доспат и там се среща с народната певица Савка Сариева, където работи по това време. Двамата започват да се занимават професионално с музикалното обучение на младия изпълнител. Следват участия по събори и конкурси из страната.

Рафаел Боболев разказва как се е зародил интереса му да свири на музикален инструмент.

Със семейството ми бяхме на една от нивите и чух един овчар да свири на овчарска свирка, по нашенски пищялка. И така ме грабна тази мелодия от този инструмент и се зарекох да си купя. Не мина много време видях на един пазар, че продават такива свирки и си купих. И почнах, лека полека да свързвам мелодии и се научих. В 12 клас започнах да се интересувам от акордеон. Аз нямах тогава акордеон. В читалището в село имаше, и помолих от там да ми го дадат да се упражнявам вкъщи. И така на майтап се научих да свиря и на акордеон. Рафаел Боболев и Савка Сариева. Снимка: личен архив

На първият по голям фолклорен фестивал Рафаел се явява през 2011 година в Стара Загора на „Орфеево изворче“. По-голяма популярност придобива през 2014 годна в Калофер, отново на конкурса за млади таланти „Орфеево изворче“. Младият изпълнител посещава Калофер заедно със Савка Сарива, които водят деца от Доспат за участие в конкурса. По молба на Сариева Рафаел Боболев и той взима участие в конкурса. От там печели златен медал. В журито са диригента на оркестъра за народна музика на БНР Димитър Христов и ректора на АМТИИ – Пловдив Милчо Василев. Рафаел Боболев, Савка Сариева и фолклорната група от Доспат. Снимка: личен архив.

След изпълнението ми г-н Христов ме викна и ми каза да му изпратя сурови записи на няколко автентични песни от нашия край и ако му харесат ще направим запис в радиото. И със Савка Сариева взехме да се чудим кои песни да подберем и да пратим за прослушване в София. И ката, избрахме девет песни. Акапелно ги изпях и след една седмица получих обаждане от г-н Христов, че от раз може да запишем четири от песните. След два месеца аз бях в София за запис. 

С оркестъра на БНР Рафаел Боболев записва песните: „Заспала мома“, ‚Заплакала е Стара планина“, „Руске ле моме“, „Добре ми дойде юначе“ и „Запеяло е пиле пролетешно“.

Рафаел Боболев казва за родопската песен, че е извор на живот.

Когато чуеш наша песен, целия изтръпваш. Ние сме закърмени с родопската песен. С нея ще живеем и с нея ще си отидем, казва младият народен певец Рафел Боболев.


Цялото интервю и песни може да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитрина Табакчиева-Будахер: Чуваш бомбите как минават покрай теб и не знаеш къде ще паднат

Димитрина Табакчиева-Будахер е родом от Кърджали. Тя, заедно със семейството си са едни от хората, които се евакуираха с правителствения самолет от Ливан, заради ескалиралото напражение в близкоизточните страни. Димитрина Табакчиева-Будахер разказва за живота между бомбите и смъртта, за страха, че излизайки  сутрин на работа вместо “довиждане” казваш..

публикувано на 04.10.24 в 14:35
Тодор Кожухаров

Фестивалът “С песните на Тодор Кожухаров” в два дни

Задава се петото издание на Националния фолклорен фестивал “С песните на Тодор Кожухаров” в Хасково. Конкурса тази година ще е в два дни 12 и 13 октомври. Фестивалът е с конкурсен характер, без такса за участие и в него могат да участват изпълнители от цялата страна, без ограничение на възрастта. Началото е в 9 часа на 12 октомври в Младежки център,..

публикувано на 02.10.24 в 14:48

Температурите през октомври ще са около и над климатичните норми

През последните години температурата през октомври надвишава климатичните норми. Това каза за Радио Кърджали Анастасия Стойчева, синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология. "Той е онзи месец в нашата страна, в който имаме както много хубави слънчеви дни, които част от хората наричат циганско лято, но в действителност циганското..

публикувано на 01.10.24 в 15:09

Приказна вечер в Кърджали с поетесата Ивелина Радионова

С вълнение от преживяната вечер с авторката на Алтъна, Радка Петкова.

публикувано на 30.09.24 в 13:25

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 30.09.24 в 12:48
В Кирковско гледат капия от стария местен сорт

В Чорбаджийско пазят стария местен сорт "Росенка", отглеждат над 200 дка червена капия

В сезона на червената капия стопаните от кирковското село Чорбаджийско и околните села са на полето, за да прибират реколтата. Около 200 декара чушки се отглеждат в този район, което го прави най-големият в производството на капия в община Кирково. Годината за едни е добра, но за други не толкова, казва кметът на Чорбаджийско Сами Везир. "Годината е..

публикувано на 29.09.24 в 17:42

Свищов - градът на първите

Знаете ли, че град Свищов е най-южно разположеното населено място по поречието на река Дунав. В него живеят малко над 22 000 жители.  Градът е известен с първите 100 факта и събития случили в Свищов? Там е открита първата печатна книга - "Абагар" на кирилица през 1651 година. Първото крупно дарение за просветни цели в българските земи е направено в..

публикувано на 25.09.24 в 16:22