Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязаха 20 години "Радиомост Турция-България"

5
Личен архив

17 август 1999 г. - топла лятна утрин, но първите новини в 6ч. по програма Хоризонт започнаха със съобщение за катастрофално земетресение в северозападна Турция. С напрежение следяхме следващите новини за непрекъснатото нарастване броя на жертвите и разрушенията.Така започва разказът си радиолюбителят Костадин Евстатиев от радиолюбителския клуб "Портолагос" Кърджали за едно от най-силните земетресения в Турция, така нареченето Измитско земетресение, което засяга Северозападна Турция.
Земетресението е с магнитуд 7,5 по Рихтер и продължава 45 секунди. Епицентърът му е в Измитския залив в Мраморно море. По официални данни жертвите на земетресението са около 17 000 души, но според някои оценки достигат 35 000 души. Материалните щети се оценяват на около 10 млрд. щатски долара. Унищожени са около 100 хиляди жилища. 
Екипи от много страни, първо от които от Р. България тръгнаха незабавно за пострадалите райони, разказва Костадин Евстатиев. Идваха съобщения по радиото и телевизията за проявения героизъм от всички спасители и неволно на всеки здравомислещ и съпричастен човек с нещастието на хората, му идваше да помогне с нещо. Наистина, пет дни по-късно идва председателят на турските радиолюбители Мустафа Акъз до радиоклуб "Портолагос" гр. Кърджали с молба за помощ. Веднага е сформиран екип от радиолюбители -доброволци. Отговорника на групата Добри Щерев избира в екипа си Бончо Гогов, Теодор Георгиев, Мария и Галя Авренлиеви, а за радист на групата е поканен Костадин Евстатиев от гр. Стара Загора. В сформираният приемо-предавателен център в Кърджали застават опитните радисти- Жеко Жеков и Димитър Димитров и в гр. Бургас - Стефан Вангелов. 
20 години след случилото се природно бедствие, членове на радиоклуб "Портолагос" Кърджали се събраха, за да отбележат денят в който хора с различни етноси и религии се обединяват, за да си помогнат. Радиолюбителят Жеко Жеков, разказва за Радио Кърджали споменът от преди 20 години за станал известният Радиомост Турция-България: 


  Най-пострадали от земетресението са селищата - Ялова, Коджаели, Дюздже, Сакария, Гьолджюк и Истанбул. Земетресението разруши стотици хиляди жилища и работни места. Мария Авренлиева и дъщеря й Галина Авренлиева, която е и наша колежка в Радио Кърджали, разказва за тяхната задача като радиолюбители в кризисния център на Истанбул: 
 

В следващия звуков файл чуйте радистът Костадин Евстатиев е имал отговорната задача да предава радиосъобщенията от Турция към България: 



Радистът Димитър Димитров е приемал радиосъобщенията от Турция в Крджали за връзка с останалата част от България. Чуйте какво разказва той: 


Радиовълните и морзът остават единствената сигурна връзка при природни бедствия и аварии, но въпреки това с напредването на технологиите, интересът в днешно време към тях си отива. За радиолюбителите, участвали в радиомоста Турция България преди 20 години остава споменът за достойното дело, което са извършили и споменът на всички хора, получили информация за близките си, благодарение на тях. 
Земетресението от 1999 г. активизира дейността на граждански организации. Особено активни са дружествата, разпространяващи знания за земетресенията, както и моторизирани бригади за подпомагане на пострадали при земетресения.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..

обновено на 15.04.25 в 11:53

Танзер Юсеинов: Младежите се противопоставят на участието ни в това мнозинство

Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..

публикувано на 15.04.25 в 11:19
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

Данаил Добрев: Коромораните изяждат по 3 кг. риба на ден, лишават риболовците от хобито им

Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..

публикувано на 11.04.25 в 13:51