Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязаха 20 години "Радиомост Турция-България"

5
Личен архив

17 август 1999 г. - топла лятна утрин, но първите новини в 6ч. по програма Хоризонт започнаха със съобщение за катастрофално земетресение в северозападна Турция. С напрежение следяхме следващите новини за непрекъснатото нарастване броя на жертвите и разрушенията.Така започва разказът си радиолюбителят Костадин Евстатиев от радиолюбителския клуб "Портолагос" Кърджали за едно от най-силните земетресения в Турция, така нареченето Измитско земетресение, което засяга Северозападна Турция.
Земетресението е с магнитуд 7,5 по Рихтер и продължава 45 секунди. Епицентърът му е в Измитския залив в Мраморно море. По официални данни жертвите на земетресението са около 17 000 души, но според някои оценки достигат 35 000 души. Материалните щети се оценяват на около 10 млрд. щатски долара. Унищожени са около 100 хиляди жилища. 
Екипи от много страни, първо от които от Р. България тръгнаха незабавно за пострадалите райони, разказва Костадин Евстатиев. Идваха съобщения по радиото и телевизията за проявения героизъм от всички спасители и неволно на всеки здравомислещ и съпричастен човек с нещастието на хората, му идваше да помогне с нещо. Наистина, пет дни по-късно идва председателят на турските радиолюбители Мустафа Акъз до радиоклуб "Портолагос" гр. Кърджали с молба за помощ. Веднага е сформиран екип от радиолюбители -доброволци. Отговорника на групата Добри Щерев избира в екипа си Бончо Гогов, Теодор Георгиев, Мария и Галя Авренлиеви, а за радист на групата е поканен Костадин Евстатиев от гр. Стара Загора. В сформираният приемо-предавателен център в Кърджали застават опитните радисти- Жеко Жеков и Димитър Димитров и в гр. Бургас - Стефан Вангелов. 
20 години след случилото се природно бедствие, членове на радиоклуб "Портолагос" Кърджали се събраха, за да отбележат денят в който хора с различни етноси и религии се обединяват, за да си помогнат. Радиолюбителят Жеко Жеков, разказва за Радио Кърджали споменът от преди 20 години за станал известният Радиомост Турция-България: 


  Най-пострадали от земетресението са селищата - Ялова, Коджаели, Дюздже, Сакария, Гьолджюк и Истанбул. Земетресението разруши стотици хиляди жилища и работни места. Мария Авренлиева и дъщеря й Галина Авренлиева, която е и наша колежка в Радио Кърджали, разказва за тяхната задача като радиолюбители в кризисния център на Истанбул: 
 

В следващия звуков файл чуйте радистът Костадин Евстатиев е имал отговорната задача да предава радиосъобщенията от Турция към България: 



Радистът Димитър Димитров е приемал радиосъобщенията от Турция в Крджали за връзка с останалата част от България. Чуйте какво разказва той: 


Радиовълните и морзът остават единствената сигурна връзка при природни бедствия и аварии, но въпреки това с напредването на технологиите, интересът в днешно време към тях си отива. За радиолюбителите, участвали в радиомоста Турция България преди 20 години остава споменът за достойното дело, което са извършили и споменът на всички хора, получили информация за близките си, благодарение на тях. 
Земетресението от 1999 г. активизира дейността на граждански организации. Особено активни са дружествата, разпространяващи знания за земетресенията, както и моторизирани бригади за подпомагане на пострадали при земетресения.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева за визията и отговорността на ГЕРБ

"Надявам се на продуктивни разговори и сътрудничество между ГЕРБ-СДС и Демократична България. Преговорите за коалиционно споразумение вървят с обнадеждаващ напредък. Очакваме скоро президентът да връчи мандата на нашата парламентарна група. Време е да се намерят допирни точки, за да се изгради стабилно управление с ясно разписани ангажименти и срокове,"..

публикувано на 03.01.25 в 09:55
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37