Солистът на орк. „Родопско настроение“ Димитър Арнаудов е от Асеновград. Основното си образование завършва в град Асеновград, а средното в Пловдив с музикален профил – специалност гайда. Още в средното училище проявява интерес към класическият инструмент контрабас. Така заедно с гайдата, успоредно започва да свири и на контрабас. В началото, народното пеене за Димитър е само приятно хоби, което с времето се превръща в изключително голяма за него страст. Любовта към фолклора е дълбоко вкоренена в рода му, от където наследява гените на своите прародители и музикалността, която се превръща в призвание, и която развива на професионално ниво.
След средното училище продължава образованието си в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в град Пловдив, със специалност гайда и втора специалност контрабас.
Асеновградчанинът разказва, че когато е на сцена публиката връща енергията, която и даваш чрез пеенето.
Работата с момчетата от оркестъра върви като по вода. Със добри музиканти и млади хора, винаги се работи лесно, казва още Митко.
На Роженскиия събор тази година Димитър Арнаудов участва в конкурсната програма заедно с гайдаря Йордан Палагачев. Те представиха две родопски песни – „Горице ситна, зелена“ и „Моме, моме, малка моме“.
Йордан Палагачев е от гр. Смолян. Завършва средното и висшето си образования в родния си град. Йордан се увлича по гайдата от по-големия си брат Райчо, прадядо им Михал Палагачев е бил гайдар. За първи път хваща гайдата на осемгодишна възраст. Започва своето обучение в школите на детско – юношеския фолклорен ансамбъл „Орфей“ гр. Смолян, в който свири 11 години.
След завършването на средното си образование, Йордан тръгва по пътя на педагогиката и започва да преподава гайда. През 2013 г. възстановява гайдарския състав в с. Момчиловци, в който се обучават на каба гайда 20 деца. Вдъхновен от учениците си и любовта към родопската каба гайда, Йордан постига още една своя мечта – майсторлъка за изработка на древния инструмент. През 2014г. с много труд и усилия създава своя работилница и започва да учи и практикува стария занаят и до ден днешен.
Първата среща на Йордан и Димитър е била в град Троян, преди пет-шест години. Там оркестър „Родопско настроение“ имат участие, но им липсва мъжки вокал. Тогава барабанистът на оркестъра Наско Ламбов им предлага да поканят Димитър Арнаудов. И от тогава започва приятелството межди Данчо и Митко.
С Митко е удоволствие да се работи. Страхотен човек, преди всичко приятел. И не само той, с другите момчета от оркестъра също сме приятели, не само колеги. От миналата година Биляна Арсова от Кърджали е част от нашия оркестър. Много добро попълнение, амбициозен, млад човек, разказва гайдарят Йордан.
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.
Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..
Пазарът на недвижими имоти в Кърджали остава динамичен и през лятото на 2025 година. Цените на жилищата продължават да растат, а търсенето изпреварва предлагането, особено в централната част на града. Това каза за Радио Кърджали Кадир Аптикадир – брокер на недвижими имоти. „Спрямо миналото лято има поскъпване от порядъка на 10%“, посочи Аптикадир...
На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен срещаме Петя Маринова, секретар и хореограф на най-новото читалище в Пловдив. То носи името на създателя на ансамбъл „Тракия“ – проф. Кирил Дженев. „Нашето читалище се казва ‘Професор Кирил Дженев’. Той е създател на ансамбъл ‘Тракия’ и един от първите преподаватели в Музикалната..
На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен, сред звуците на народни песни и многоцветни носии, срещаме Надя Щегрова, секретар на НЧ „Изгрев“ в село Сладун. Днес тя не е тук само като културен деятел, а и като майстор везбар, за да покаже друга своя страст – българската шевица. „Вече над 30 години бродирам, но с шевици се..
Дванадесет години след откриването на граничния пункт „Маказа–Нимфея“ собственици на имоти в Гърция, през чиито терени преминава пътят от българската граница до включването му в магистралата „Егнатия Одос“, все още не са получили обещаните обезщетения от отчуждителните процедури. Проблемът беше повдигнат в гръцкия парламент от депутата Йозгюр Ферхат..
В рамките на Тракийския събор в Кърджали се проведе регионалният преглед на фолклорни състави за участие в Националния събор на народното творчество в Копривщица 2025. Участието тази година беше изключително оскъдно – представиха се само два състава и една индивидуална изпълнителка. В прослушването се включиха Съставът за автентичен тракийски фолклор..
Във втората част журналистът Георги Тошев открива завесата пред най-новата си книга-биография на тъжно-смешния актьор Георги Парцалев "Хамлет от град Левски". А Нурай Садулов, отново ще ни заведе в страната на любовта и виното с рубриката си "Франция, мон Амур". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478