Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция почита 81-та годишнина от смъртта на основателя и пръв президент на Турската република Мустафа Кемал Ататюрк

В мавзолея-гробница на Ататюрк в Анкара (Анъткабир) президентът Реджеп Тайип Ердоган, лидерите на политически партии, висши държавни служители и генералитетът взеха участие в ритуала по отбелязване на годишнината.

„Ние ще продължим с всичките си сили да поддържаме, развиваме и засилваме нашата република, която ни беше завещана от Ататюрк“, заяви в обръщението си президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган. В мавзолея-гробница се стекоха и десетки хиляди турци от цялата страна, за да се поклонят пред паметта на Ататюрк, и музейният комплекс ще остане отворен до полунощ.

В отделна церемония в президентския дворец турският лидер отново подчерта, че турският народ е решен да защити родината и флага си и че Турция продължава развитието си с мощта, която черпи от миналото, въпреки всички опити да ѝ се попречи. Той използва и повода, за да атакува тези, които „използват наследството“ на основателя на Републиката, за да „мразят скрито нацията“. Реджеп Тайип Ердоган беше категоричен, че нито Ататюрк, нито Републиката ще бъдат оставени в ръцете на хора с такова съзнание и осъди превратите, направени под претекст, че са в името на продължаване на идеите на основателя на съвременна Турция.

Междувременно стотици хиляди души посетиха истанбулския дворец „Долмабахче“, където завършва земния си път първият турски президент.

Въпреки че е неучебен ден, в училищата се състояха възпоменателни церемонии, в които участваха учители, ученици и граждани.

Мустафа Кемал Ататюрк е роден през 1881 г. в Солун, тогава част от Османската империя. Учи във военни училища в родния си град, Битоля и Истанбул. Бил е военен аташе в България. Прочува се като командир на турските части при отбиването на английския десант на полуостров Галиполи и Дарданелите през 1915 г. След края на Първата световна война повежда националноосвободително движение срещу страните-победителки от Първата световна война, която се увенчава с успех. През 1923 г. султанатът е премахнат и Турция е обявена за република. Като неин пръв президент Ататюрк провежда модернизационни реформи, отменя халифата и арабицата и въвежда латиницата. Умира през 1938 г. в Истанбул. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Намаляват общинската администрация в Кърджали

Съветниците гласуваха още да се намали общата численост на общинската администрация в Кърджали с 24 щата.  Към момента в администрацията има 236 щатни бройки, а числеността в кметствата на общината е 98 щатни бройки, от които 96 кметове на населени места и двама главни специалисти. С промяната, общата численост бе приета да се намали на 212 и да..

публикувано на 21.02.25 в 18:00

От 1 март се въвежда отново почасовото платено паркиране в Кърджали

Общинските съветници гласуваха днес на сесията на Общинския съвет  обновената Наредба за синята зона. От 1 март отново ще бъде въведено почасовото платено паркиране. Възобновява се дейността по таксуване за паркиране в синята зона, както и абонаментите за физически и юридически лица, а също и санкционирането за неспазване на Наредбата.  Припомняме,..

публикувано на 21.02.25 в 17:51

Съветниците решиха Кърджали отново да има летище

Кърджали отново да има летище, около това решение се обединиха общинските съветници в Кърджали. На днешното заседание те дадоха съгласие и възложиха  на кмета на общината да извърши всички необходими действи я по придобиване на собствеността върху поземления имот , върху който е разположено бившето летище в кв. Гледка в Кърджали...

публикувано на 21.02.25 в 16:26

Футболен клуб "Арда" играе благотворително за лечението на Азра

Футболният клуб „Арда“ Кърджали се включва в благотворителна инициатива за подпомагане лечението на Азра Хасан . Тази събота отборът ще играе срещу „Славия“, като домакин и част от приходите ще бъдат дарени. Техническият ръководител на клуба Ивайло Петков призовава повече хора да се включат в инициативата и отбеляза, че са участвали и..

публикувано на 21.02.25 в 14:10

НАП проверява тържища и хранителни магазини в цялата страна

Данъчни инспектори проверяват по-големите борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна, съобщиха от НАП. Контролните действия са част от правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги.  Събраната информация от контролните действия за нелоялни практики ще послужи за..

публикувано на 21.02.25 в 13:41

Съветниците приеха двойно увеличение на таксите за гробни места

Съветниците в Кърджали гласуваха промени в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината, предаде БТА.  Част от тях се увеличават двойно. За ползване на гробно място за срок от 15 години вече ще се заплаща 50 лв ., а не както досега – 20 лв. Таксата за ползване за вечни времена от 100..

публикувано на 21.02.25 в 12:56

Работодателите трябва да се съобразят с опасното време

Работодателите трябва да съобразят режима на работа при прогноза за опасно време . При работещите на открито той трябва да предприеме мерки, за да минимизира рисковете за живота и здравето, особено при жълт и оранжев код. Това обясни Ваня Джупанова от Инспекцията по труда. "Задължително е да се въведат по-чести почивки в топли помещения,..

публикувано на 21.02.25 в 12:43