Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агушевите конаци - най-големият запазен феодален ансамбъл в Родопите

20
Агушевите конаци


В този репортаж правим един подробен тур на най-големия феодален замък на Балканския полуостров, който се намира само на около 60 км от Кърджали. Наш екип посетихме Агушевите конаци в село Могилица, който в момента се стопанисва от наследниците на  Салих ага под формата на частен музей. Сегашните собственици успяват да поддържат това архитектурно чудо, чрез входна такса и от лични средства. 


Агушевите конаци 


В родопското село Могилица се намира най-големият късносредновековен феодален замък без аналог на Балканския полуостров - Агушевите конаци. 

Агушевите конаци се състоят от три последователно свързани двора с жилищни и стопански сгради и изолирани един от друг с вътрешни зидове. Във всеки двор се е намирал по един кладенец, жилището на господаря, на домашната прислуга, помещенията за временните работници в стопанството, оборът, плевнята, хамбарът и други стопански помещения. Замъкът има 221 прозореца, 86 врати и 24 комина. Комплексът от сгради е построен от трима майстори в продължение на 20 години - от 1820 до 1840г, за богатия турски феодал Салих ага и тримата му сина. 
Фамилията е била доста образована. Пътувала е често на различни места. Така се е образовала, осен това така е и търгувала. Именно от там са знаели и чужди езици: 
На приземния етаж се е намирало хладилното помещение, където се е съхранявало млякото и сиренето. 

 

На втория етаж е живяла фамилията. Посреща ни огромен просторен коридор. Нашият гид ни показа уникални стаи, оборудвани с най-модерната инженерна мисъл за времето.

 

Всяка стая в Агушевите конаци, където е живяла фамилията, е оборудвана с огнище и баня.

 

  

Кухнята на фамилията в Агушевите конаци е оборудвана с огнище, освен това в стените има отдушници през които е излизала миризмата от готвенето,а също така кислородът от тях е спомагал за подсилване на огъня.

 

 

Детската стая в конака е доста голяма и притежава още една стая до нея в която се отглеждали всички деца на фамилията.

 

От втория етаж излизаме навън, където се намира вторият двор, който е построен на по-високо ниво. 

 

Щорите по прозорците са изолирали слънчевата светлина отвън, а отвътре топлината.

  

Качваме се на третия етаж, където са настанявали гостите и търговците. Пред нас се разкрива просторен коридор, а на тавана има запазена уникална дърворезба. 

 

На този миндер е снимана сцена със Стефка Берова във филма "Време разделно".

 

На миндера под тавана "Слънце" са посрещали гостите и търговците. 

 

 В голямата стая, където са настанявали гостите има още една тайна стая със замаскиран вход. Носи се легенда, че от тайника са се подлушвали и така са научавали големите търговски тайни. 


Другата стая, която веднага прави впечатление е така наречената "Най-светлата стая", в която се е помещавала библиотеката с над 400 тома книги. Част от тях са запазени и до днес в НБ "Иван Вазов" в Пловдид. 

 

Чрез това изобретение се е внасяла и отсервирала храната в помещението, където е живяла фамилията, без да се налага ратаите да влизат вътре.

Чрез това изобретение, ратаите са внасяли храната, а също са отсервирали, без да се налага да влизат в помещенията, където е живяла фамилията.  

 Агушевите конаци е най-големият запазен феодален ансамбъл в Родопите. Те са свидетелство за традициите при градежа и архитектурата на аристократичното късносредновековно жилище. С екипа ни се изумихме от внушителните пространства и придобивки, които са имали за времето си.

 

Кулата е разположена в югоизточната част на конака и наподобява на морски фар. Отвън тя е украсена със стенописи, а вътрешното архитектурно оформление е изпълнено от чам, орех и череша. Струва си човек да посети това място, защото несъмнено ще се вдъхнови. 

Кулата е разположена в югоизточната част на конака и наподобява на морски фар. Отвън тя е украсена със стенописи, а вътрешното архитектурно оформление е изпълнено от чам, орех и череша. 


  Чуйте репортажът в който уредникът Ели Андреева разказва подробно за Агушевите конаци.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53