Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

9-часовият работен ден - реална заплаха или спекулация

Снимка: pixabay.com



Работна група на правителство, синдикати и бизнес, обсъжда да бъде увеличен извънредният работен труд от 150 на 300 часа годишно. В медийното пространство напоследък се коментира, че това ще доведе до 9-часов работен ден. Така ли е наистина, попитахме Иванка Караколева, областен лидер на КНСБ: 

Казвам им, че е грешно. Казвам им, че работната група към Министерството на труда и социалната политика не е приключила дейността си за това колко часа ще бъде извънредния труд, но това в никакъв случай няма да нарушава работното време – 8-часовият работен ден си е 8-часов работен ден. Всяка фирма по отделно ако разбира се има колективен трудов договор и е договорила по-висок размер като часове на извънредния труд в този колективен трудов договор, ще имат хората тази възможност. Но това е извънреден труд. Той се заплаща със съответна заповед на работодателя. Разбирате ли, че фирми, които нямат синдикална организация няма как да работят повече от 150 часа? 8-часовият работен ден си е 8-часов работен ден. Оттам нататък извънредния труд си е извънреден труд, той е в друга графа. Всичко това което се коментира в публичното пространство, аз смятам, че излишно се създава напрежение, за да потече мисълта в друга посока. 

Практиката на работодателите да дадат почивен ден като компенсация за положения извънреден труд е незаконна, припомни още Иванка Караколева:

Компенсация в Кодекса на труда като термин не съществува. Има заплащане за извършения труд. Но това е трудно доказуемо. Дори ние да пуснем сигнал в Инспекцията по труда и да отидат служителите да направят проверки, те ще засекат в момента. И работодателите казват „Да, ето имаме заповед, в момента ще се плати.“. но сумарното изчисляване на работното време, тъй като позволява това за 6 месеца, няма как всеки ден да бъде проверявано, за да се броят действителните часове в заповедта и да се сумират точно. И по този начин се губи стаж, защото при заплащане и при заповед за извънреден труд, своебразно се начислява и съответния стаж.  

Фирми ще могат да се възползват от европейска програма за изграждане на детски кът на работното място. Проектът ще включва безплатно оборудване и приспособяване на помещенията за гледане на децата почавово, съобщи в ефира на Радио Кърджали Иванка Караколева: 

Проектът е прекрасен и аз съм убедена, че от Кърджалийска област ще има фирми, които ще кандидатстват. Условията и останалото ние ще разпространим, защото е въпрос на виждане на самия работодател дали ще кандидатства или не. Но много е хубав и точно в този случай решава да се обособи място, даже се дава възможност, ако фирмата няма място да обособи кът или стая, общините да помогнат. Детския кът ще бъде обзаведен и обособен със средства от проекта. Абсолютно без финансиране от страна работодателя ще бъде. Идеята е да бъде направена модерна стая където да се занимават децата, когато родителя не може или няма кой да гледа детето. Този детски кът ще улесни нещата. На Запад, поне, хората го правят, затова е отворена и тази линия по този проект.  

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59