Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учители с петиция за отпадане на матурите в 4 клас

Началните учители поискаха с петиция и отворено писмо до МОН отпадане на изпитите след 4 клас на децата. За тази учебна година преподавателите настояват за повече яснота при провеждане на двата изпита. Тази година отпаднаха два от изпитите – по “Човекът и обществото” и “Човекът и природата”. Въпреки това начални учители започнаха подписка, която наброява 4800 души, и в която искат отмяна и на изпитите по български и математика. Инициатор на петицията е началния учител Ивелина Найденова. Учителите, възразяват срещу провеждането на НВО в IV клас в какъвто и да е формат, особено в последния предложен вариант, защото, според тях, такова едно оценяване няма ясна цел с конкретно измерими очаквани резултати. В студиото на Радио Кърджали Илияна Типова разговаря с Елена Караянева, начален учител: 

Кажете, защо се стигна до там, учители от страната да се обединят в протестна подписка срещу провеждането на националното външно оценяване (НВО) в 4 клас? 

Много са причините за това писмо, не е само НВО. Крайно време е да се чуе гласа и да се вземе под внимание мнението на учителите. От години с нас се експериментира с нови закони и наредби без самите им създатели от МОН да са наясно за какво става въпрос. Новите реформи подлагат и учители, и ученици на огромен стрес. Оставаме с чувството, че именно тези реформи и програмата за международно оценяване „Пиза“ имат за цел да докажат некомпетентност и неграмотност на българския учител и ученици. Създадоха се безброй учебници пълни с излишна информация, написани на академичен стил, който води до обезсърчаване на децата към училище. Удължаването на учебната година за 4 клас – това е реформа която по-скоро е като социална услуга, а не като образователна промяна. НВО няма ясна цел. Служи само за някаква статистика, а промените и изискванията, които се провеждат в движение създават само стрес, както у децата, така и у родители и учители. Не може дете което 4 години е показвало отлични резултати сега под стрес да извади по-нисък успех и да отиде в 5 клас с мисълта, че се проваля на тестовете. Струва ми се, че трябва да се пази тази детска психика, защото така или иначе децата продължават нагоре в 5 клас, независимо какъв успех и какви точки извадят на теста.

Едно от нещата които искате да отпадне е диктовката чрез аудиофайл. Тази диктовка нововъведение ли е и защо искате тя да отпадне? 

Това е новост и по-скоро е хрумка на някой експерт, който навярно не е влизал в училище от ученическите си години. Колкото и министри да повтарят, че аудио диктовките водят децата до равнопоставеност, това не е вярно. За учителите които работят с деца от малцинствени групи, истинския успех е да ги научат да четат и да пишат на български език, и да пишат под диктовка, съобразена с тяхното ниво. Освен това вече започваме втори срок, а нямаме никакъв примерен запис, изпратен от МОН, поне да имаме представа за такава аудио диктовка. Ние разпространяваме наши опити, налучквания, но това не гарантира, че сме уцелили варианта, който ще ни изпратят от там. През месец август на 2019 година в сайта на МОН се публикува модел на НВО по БЕЛ, но никъде не са упоменати нито аудио диктовки или допълнителните бланки за отговорите. Това не е разяснено даже и на септемврийските съвещания. Казаха да чакаме нови нареждания в движение. 

Друго искане е да се премахне допълнителната бланка за отговори. Какво представлява тази допълнителна бланка и с какво ще затрудни тя учениците? Примерните тестове, кой трябва да изработва и как да се подбират? Отговорите на тези въпроси може да чуете в цялото интервю в звуковия файл: 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Едис Наим: За да просперира, България се нуждае от дръзновението на младите и мъдростта на старите

Едис Наим е абитуриент от Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. Завърши немска паралелка и е един от най-награждаваните и успешни зрелостници. Трудно е да бъдат изброени всичките му награди през годините. Сред най-значимите през 2021/2022 г. са III-о място в национален кръг на Международна олимпиада по немски език на Гьоте..

публикувано на 24.06.24 в 23:47

Помогнете на 8-годишната Никол да има красиво и щастливо детство!

".... с натежало сърце и скам да кажа, че Никол е едно прекрасно дете с много добро  сърце и с много големи мечти ,  дете, на което за съжаление се наложи да порасне твърде бързо  и да преживее кошмар, т върде страшен за нейната малка душичка .  Призовавам всеки да помогне и да подкрепим Никол и нейното  семейство в тази..

публикувано на 21.06.24 в 17:01

Осемгодишната Марина Николова спечели първо място на Национално състезание по художествена гимнастика

Марина Николова е едно талантливо и амбицирано дете от Кърджали, което печели първа награда на национално състезание по художествена гимнастика заедно с отбора си. С нея заедно бяха нейната майка Боряна Николова и 10-месечната й сестричка Фифи. Ето какво разказва тя за себе си и за това как е тръгнала по пътя на изкуството на художествената..

публикувано на 20.06.24 в 18:24

Какво трябва да знаем за портативните радиостанции?

Портативните радиостанции, познати повече като уоки-токи, са за безплатна комуникация за свободното време или професионални дейности. Лесни за използване по време на лов, водни и планински спортове, колоездене и други.  Какво трябва да знаем, преди да си закупим радиостанция? Кои модели са за свободно ползване и за кои трябва да имаме..

публикувано на 20.06.24 в 13:06

Милко Багдасаров: Едва ли някой лидер ще жертва цялата си партия, за да се съгласи на компромиси

Това разделение в момента, което го има и във всичките процеси, които текат в България, едва ли някой лидер ще жертва цялата си партия, за да се съгласи на компромиси, които видимо няма на този етап как да се получат . Въпреки че те са задължителни, ако искаме нещо да постигнем, да се направят компромиси от всички. Това коментира за Радио Кърджали..

публикувано на 20.06.24 в 11:15

Слави Василев: Президентът е на ход

Петдесетото народно събрание не започна с необходимата доза оптимизъм, че изведнъж нещата ще се отпушат и ние ще тръгнем по едно светло политическо бъдеще. Констатацията направи в ефира на Радио Кърджали политическият анализатор Слави Василев. „ Попарата", която политическата класа си е надробила, дойде ред да бъде изядена и много често, тя не се..

публикувано на 20.06.24 в 01:33

Нова книга разказва за лечебни и ритуални практики и защитни накити от Източните Родопи

В четвъртък, 20 юни, от 17.30 ч., в Регионалния исторически музей в Кърджали ще бъде представена книгата "Лечебни и ритуални практики. Символи и апотропеи."  Сборникът разглежда научно, но в същото време и достъпно, някои устояли във времето лечебни практики, традиции и ритуали в Източните Родопи. Автори на статиите са Лидия Кирилова, уредник в отдел..

публикувано на 18.06.24 в 14:57