Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриха Месеца на Америка в Кърджали

Днес, 10 февруари, в ранния следобед се откри поредното издание на Месеца на Америка в Кърджали, който традиционно се организира от дружество „Приятели на САЩ“, посолството на САЩ и община Кърджали. Тази година събитието е под знака на 30-годишнината от създаването на дружество „Приятели на САЩ“ в Кърджали, учредено на 22 февруари 1990 година.

Откриването бе в Астрономическата обсерватория „Славей Златев“ с документалната изложба „Безпределният космос на човешкия ум“, посветена на живота и делото на проф. Виден Табаков - българинът, който се включва в екипа на Вернер фон Браун и допринася за кацането на Нийл Армстронг на Луната и за развитието на космическата програма на САЩ.


Виден Илиев Табаков е български и американски авиоинженер, учен и специалист по космическа техника и ракетни двигатели, асистент на Вернер фон Браун и участник в екипите, осигуряващи безопасността на полетите на ракетите „Сатурн“ и космическите кораби „Аполо“.

Роден е на 14 декември 1919 г. в Стакевци. Той е най-голямото от трите деца на заможен български търговец. Завършва средното си образование във Видин в Мъжката гимназия „Цар Симеон Велики“. През 1939 г. следва един семестър машинно инженерство в Карловия университет в Прага, преди да бъде прехвърлен в германски университет в чешката столица. През 1942 г. се дипломира и прави докторска дисертация в Берлинската политехника, където предсрочно завършва и аеронавтика през 1946 г.

През 1948 г. заминава за Аржентина, където заедно с италиански и немски инженери участва в разработването на първия аржентински свръхзвуков самолет. Работи в Буенос Айрес. В Аржентина защитава патент за подобряване на охлаждането при хладилниците до 1956 г.

Чуйте повече за дейността на Виден Табаков от Агоп Узунбохосян, директор на Обсерваторията в Кърджали, който ни разходи из изложбата, посветена на живота и делото на проф. Виден Табаков  : 




  

Изложбата, посветена на живота и делото на проф. Виден Табаков е подготвена от Фондация „Визия за научен и технологичен растеж“ съвместно с Държавна агенция „Архиви“.


Откриването продължи с лекция от докторанта от Софийски университет „Св. Климент Охридски“  Виктор Данчев на тема „Космически предизвикателства“. Виктор Данчев и екипът с който работи, изработват български мини сателити, които изстрелват в космоса. Чуйте повече от самия него: 



 


Мероприятието продължи с връзка по Скайп от Университета на Колорадо в град Болдър, САЩ, се включи младият български учен Момчил Молнар, който през лятото на 2019 присъства на лятната академия на Обсерваторията, която се провежда на "Белите брези".

През това време, във фоайето на Обсерваторията младата Радостина Аврамова събра в космическа работилница деца от V-VI клас. Чуйте какво каза тя пред журналисти: 



 


Следващата проява за Месеца на Америка ще се проведе на 20 февруари от 14 часа в Бизнесинкубатора. Тогава ще гостуват комисар Явор Колев, директор на отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП и гл. инспектор Светлин Лазаров , началник на сектор "Дигитални анализи и открити източници", които ще запознаят кърджалийци със заплахите в интернет. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комисия в НС проверява обстоятелствата около огнищата на чума и шарка по овцете и козите

НС създаде и Временна комисия, която да провери обстоятелствата около установените огнища на чума и шарка по овцете и козите. Предложението беше внесено от партия "МЕЧ". За председател на комисията беше избран Борислав Петков, който мотивира искането да нейното създаване:  "В публичното пространство се тиражират различни тези и версии, които объркват..

публикувано на 11.12.24 в 18:00

В НСТС не се разбраха за Бюджет 2025

Без единодушие приключи обсъждането в Националния съвет за тристранно сътрудничество на проектобюджетите на държавата, на Здравната каса и на държавното обществено осигуряване за 2025 г.  Предвижда се 3 процента дефицит, вдигане на максималния осигурителен доход на 4130 лева, на минималната заплата до 1077 лева, ръст на разходите за персонал с 10..

публикувано на 11.12.24 в 15:00
Иво Маев, политолог

Иво Маев: Минимална е надеждата за редовно правителство

Минимална е надеждата за редовно правителство, е мнението на политолога Иво Маев в началото на консултациите на президента с политическите партии преди връчването на първия проучвателен мандат зае съставяне на кабинет. "К ато гледам разположението на силите в Народното събрание, риториката, начина, по който общуват помежду си политическите..

публикувано на 10.12.24 в 17:21

Засадиха 19 смърча в Боровица в памет на жертвите от домашно насилие

19 сребристи смърча в памет на 19-те жертви на домашно насилие в последните две години засадиха активисти и сподвижници на Клуб "Доверие" в Кърджали в землището на ардинското село Боровица. Акцията е част от дните, посветени на борбата с насилието, основано на пола, и се проведе в международния ден за правата на човека 10 декември. Това съобщи..

публикувано на 10.12.24 в 14:56

Община Момчилград започва археологически разкопки на Харман кая

9 неизвестни археологически обекта откриха археолози в района на загадъчния мегалитен комплекс Харман кая, известен още като българският Стоунхендж. В продължение на седмица шестима археолози обходиха района, за да проверят на терен заснетите тази пролет с помощта на лидар изображения. Технологията, при която с помощта на лазерни лъчи се сканира..

публикувано на 06.12.24 в 17:55

„Да подарим надежда за Коледа“ стартира отново

Стартира 19-то издание на Благотворителната кампания „Да подарим надежда за Коледа". Инициативата набира средства за лечение и рехабилитация на деца с физически увреждания от социално уязвими семейства и се провежда по инициатива на областния управител Никола Чанев в партньорство с кмета на община Кърджали Ерол Мюмюн, Регионалното управление на..

публикувано на 06.12.24 в 15:39

Четвъртокласникът Николай Стоянов, вдъхновен от фолклора и гайдата /ВИДЕО/

Срещаме ви с един малък гайдар. Той е Николай Стоянов - ученик в 4 клас на СУ „Йордан Йовков“. В семейството му няма музиканти, но той се запалил по гайдата, защото гледал на живо концерти с изпълнения на този инструмент, добре познат в българския фолклор. Да свириш е нещо прекрасно, споделя Ники и смята да продължи още дълги години...

публикувано на 05.12.24 в 18:33