Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът за релокация на костенурките на територията на рудник "Ада тепе" е уникален

Деян Духалов: Индустрията и природозащитата трябва да работят заедно

| обновено на 14.03.20 в 17:42
Снимка: Валентина Иванова


Деян Духалов е херпетолог, т.е. човек, който изучава земноводните и влечугите. Той работи по проекта за опазване на двата вида костенурки - шипобедрена и шипоопашата, с местообитание на територията на рудник "Ада тепе". Дейностите, извършени от "Дънди Прешъс Металс", са добър пример за работа на минна компания с отговорно отношение към природните ресурси. Какво е извършено по проекта и какво предстои ще научим от интервюто на Валентина Иванова с Деян Духалов, в звуковия файл:

Деян Духалов: След като беше направена оценка за съвместимост на инвестиционното предложение за Ада тепе, бяха установени защитени видове животни и растения и беше предписано да се изпълнят дейности по намаляване на въздействието върху костенурките, които са световно застрашен вид. изнасянето на костенурките започна през 2012 и завърши през 2013 година. Пренесохме над 404 броя. Беше направена ограда, за да не се връщат обратно. Такова нещо не е правено никъде, бяхме пионери. Доволен съм, че нещата се получиха.

Индустрията и природозащитата са си доста далеч, макар че би трябвало да работят заедно. Нашият пример с "Дънди Прешъс Металс" е може би по-скоро изключение. Не са много такива проекти, да не кажа, че са единици. На индустрията тази дейност всъщност помага - и като лице, и като създаване на имиджи пред местните общности. Фирма, която е склонна да обръща внимание на костенурките, означава, че е склонна да обръща внимание и на други подобни неща, свързани с околната среда и с наблюдението на средата, в която всички ние живеем.

Проектът е добър пример. До голяма степен доказахме, че всъщност, за да е добре наблюдавана средата и да имаме някакво позитивно въздествие върху нея, не се изискват някакви свръх усилия от страна на компаниите. Битува една особена настройка, че за да работиш такива неща, трябват гигантски средства и едва ли не това е непосилно за компаниите. А не е така.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59

Средства за ремонт на покрива на Керимовата къща ще събира Коледната изложба на художниците в Кърджали

Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..

публикувано на 02.12.24 в 16:09
с. Петково

"Бела съм, бела, юначе" или как си помагат хората в село Петково

Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и  какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..

публикувано на 02.12.24 в 12:45
По време на бариста шампионата с авторския кафе коктейл

Бариста Иван Парнаров: Кафето трябва да се приготвя със знание

Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..

публикувано на 30.11.24 в 16:00
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00