Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Педагожката Ивалина Хаджиевa със съвети как да ангажираме вниманието на децата



Вече повече от 20 дни, децата не посещават детските ясли и градини, а с извънредното положение стана и опасно да излизат навън. Тази изолация е трудна за нас възрастните,  какво остава за децата. В детската градина децата получават не само грижа, но и социална адаптация, доизграждане на навици, също и физическа и умствена активност. В сутрешния блок на Радио Кърджали Илияна Типова разговаря с педагожката от Детска градина "Мир" Кърджали Ивалина Хаджиева:

Бихте ли дали насоки на родителите как да ангажират вниманието на децата си, докато са затворени вкъщи?

Да, разбира се. Първо смело мога да кажа, че аз съм човек, роден под щастлива звезда, попадайки в света на децата. Контактът ми с тях много ми липсва, но предвид ситуацията, аз и всички останали сме много отговорни граждани. Разбирам притеснението на родителите и правя всичко възможно да им предоставя насоки в различни варианти за справянето със ситуацията, в която не сме засегнати само ние, а най-вече и децата, които много трудно разбират това предизвикателство пред което сме поставени.

Физическата активност е важна най-вече за децата. Как да я предоставим между хола и спалнята?

Физическата активност е много важна за подрастващите. В момента тя е ограничена, но не е невъзможна. Всичко зависи от волята и желанието на родителите. Интернет предлага много различни варианти и методи, които са достъпни и много забавни за малките деца, а защо не и за техните родители. Тук, отново, да подчертая, че основен момент е ангажираността на родителите, като зависи как те ще постъпят да направят така, че една музикално подвижна игра да се превърне в нещо много желано за детето. Да не забравяме, че всички домакински предмети също могат да бъдат включени в една физическа активност. Например, чашки, различни купички, съдове, щипки, бобови зърна, макаронени изделия и най-разнообразни още предмети от домакинството.

3.  Гимнастиката за мозъка също не е за подценяване. Бихте ли издала някоя логическа игра с която родителите да ангажират вниманието на малчуганите?  

Да, това също е една от най-важните и полезни гимнастики. Има много начини за упражняване под формата на игра вкъщи. Едни от най-популярните са детския пъзел, лабиринт, под формата на най-различни задачи, домино, гатанки и още най-разнообразни.

4.  Музиката действа успокояващо за всеки. Съветвате ли родителите да пеят с децата си и да им пускат любими песни?

Дори родителите да не знаят песни, лесно могат да ги открият в интернет пространството. Няма значение дали пеят фалшиво, за детето е много важно да чува гласът на собствения си родител, за да могат да развият физическото, умственото развитие и фината моторика. 

Ивалина Хаджиева е създала и група в социалната мрежа между родителите на децата в градината, за да дава насоки за занимания с децата, и за да знаят, че не са сами в тази извънредна ситуация.

Цялият разговор може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59