Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тези дни учениците са в облекчен режим на дистанционно обучение




От 13 до 16 април включително учениците преминават в облекчен режим на дистанционно обучение, в рамките на който дневната им натовареност ще бъде от 2 до 4 часа. В този период учениците трябваше да са в пролетна ваканция, но заради пропуснатия учебен материал по време на ваканциите срещу разпространението на грип и Covid-19 децата и тийнеджърите ще се занимават с образователно-забавни дейности. 

Теми с великденска насоченост, интересни факти и видеа по отделните учебни предмети, консултации с учители,педагогически съветници и психолози, припомняне на хигиенните мерки против разпространението на Covid-19. С това основно ще бъдат ангажирани учениците в периода на дистанционното облекчено обучение, в рамките на който основната цел е учениците да останат вкъщи.

Каква е формата на този облекчен режим и какви са темите върху които ще работят учениците, Илияна Типова попита Златко Атанасов, директор на Средно училище "Отец Паисий" в Кърджали: 
"Дните в този период се отчитат от педагогическите специалисти като работни, но не се прилага правилото за 5 часа астрономическа работа, а учителите не трябва да ангажират учениците повече от 4 часа. Освен това, през този период може да не се осъществява пряка работа с учениците, а да се извършват разли9чни методически, организационни, координационни дейности, както обучения, самообучения и т.н. Също, по преценка на училището, в посочения период на учениците могат да се предложат и дейности за обща подкрепа за личностно развитие, както и поддържане на тяхната физическа активност, развитие на различни умения, творчески дейности, психологическа подкрепа и т.н. Т.е. това е време в което учениците са ангажирани и същевременно учебното заведение съдейства за осигуряване на възможности за разтоварване.

На сайта на нашето училище има много и подробна информация във връзка именно с тези интереси на учениците, които са различни и многопосочни.  В различни сфери на тяхната подготовка, те могат да насочат своето внимание. Ние сме им предоставили каталози на електронни учебници, на издателства, на всички онези платформи, които в този период съдействат. Защото това е един много труден период за целия български народ, за всяко едно семейство. Освен опасността от вируса, икономическите затруднения, безработицата. Всичко това са неща, които ще се отразят на всяко едно семейство и те се чувстват. А ние в този период се опитваме да облекчим и работата на родителите, и времето за учениците да бъде по-приятно и по-интересно."  


По време на облекчения режим на дистанционния период на обучение няма да се пишат оценки и няма да се преподават нови знания.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младежи демонстрираха знания по граждански права и институции

Гимназисти от няколко училища в Кърджали се състезаваха по трудната тема за гражданските права и комуникацията с институциите в рамките на проект „Кърджали за теб – участвай, променяй, бъди активен гражданин!“, съобщи в ефира на Радио Кърджали Росица Средкова, председател на Управителния съвет на Сдружение „Инициатива за развитие „Кърджали..

публикувано на 27.06.24 в 23:11

Културни дейци ни канят да преживеем "С талант и любов към изкуството"

На 28 юни от 20.30 часа в пространството пред Дома на културата ще се проведе четвъртия заключителен концерт на съставите под надслов "С талант и любов към изкуството". Марияна Ликова, директор на културния интститут: "Ние всяка година сме изправени пред едно  такова предизвикателство и с нетърпение даже към нашите  изпълнители, възпитаници..

публикувано на 27.06.24 в 15:11

Възраждат за нов живот киносалон в Малка Арда

В банското село Малка Арда доброволци възстановиха киносалона в читалище "Христо Ботев -1958". Инициатор на кампанията е Кристина Патева и група млади хора с корени от Малка Арда. Ремонтните дейности продължават почти година. “За репетиции самодейците от читалището са използвали зала в детската градина, но след този ремонт те отново ще се върнат в..

публикувано на 25.06.24 в 10:45

В Старцево се проведе първи Еньовденски събор

В навечерието на Еньовден в Старцево отбелязаха първи Еньовденски събор. Еньовден е един необикновен празник. На този ден обичаят повелява да наберем свежи билки, защото според народните поверия тогава имат най-голяма сила. След набирането на билките, се сплитат венци, които момите пускат по течаща вода. За събора в местността "Равното" над Старцево..

публикувано на 24.06.24 в 15:50
Фолклорна група от с. Егрек, Крумовградско

Изчезващото фолклорно наследство на Егрек

Родопите впечатляват със своята природа, култура и фолклор. Всяко едно село пази своя фолклор благодарение на самодейните групи към местното читалище. Водени от любовта към народното пеене и традиции хората от крумовградското село Егрек са съхранили песните на своите деди, а те днес предават на малкото останали млади хора. Младите, както на всякъде..

публикувано на 24.06.24 в 14:03

Танцьори от СУ “Васил Левски“ – Крумовград със „Златен Орфей“ от "Евро фолк - Черно море 2024"

Учениците от група „Танцово изкуство“ по Национална програма  „Заедно в изкуствата и в спорта“ към СУ “Васил Левски“ – гр. Крумовград с художествен ръководител Даниела Бояджиева за пореден път представиха достойно училището и града с участието си в XX Международен фолклорен фестивал "Евро фолк - Черно море 2024", който се проведе в гр. Китен в периода..

публикувано на 24.06.24 в 13:03

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването , ще си говорим за вкусът умами, който обединява всички вкусове и се дължи на ферментацията на протеините. Мдааа, веднага ми стана туршиено и пробиотично. Всъщност, аналог на нашето кисело зеле е кимчито, корейско ястие, което азиатците похапват всеки ден. Иначе умами вкус имат всички отлежали сирена, сушени..

публикувано на 23.06.24 в 18:07