Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данните за борбата с коронавируса в Турция и днес са обнадеждаващи

Турция
Снимка: БГНЕС

Данните за борбата с коронавируса в Турция и днес са обнадеждаващи.Общият брой на излекуваните хора в страната е почти 83 000 души. Общо починалите от новия вирус в югоизточната ни съседка са почти 3650.Продължава спадът на случаите в интензивни отделения и с фатален край, съобщи здравният министър Фахреттин Коджа.

Въпреки поставянето на болестта под контрол, властите предупреждават мерките за социална дистанция да продължат да се спазват. Трафикът и движението на хора в Истанбул днес бяха подобни на тези в дните преди пандемията. 4-километрова опашка от автомобили се образува на влизане в курортния град Мугла, след като на 3 април президентът Редгжеп Тайип Ердоган обяви, че се прекратява забраната за влизане и излизане в 7 области, 4 от които са туристически райони, включително Айдън и Анталия.

От утре в Истанбул започва отново продажбата на маски в аптеките. Максималната цена, определена от властите, е 1 турски лира (около 27 стотинки). Маските ще се продават в пакети по 10 или 50. По-рано правителството забрани продажбата, за да предотврати спекула, като беше обявено, че маски ще бъдат раздавани безплатно. Мнозина обаче не можаха да се снабдят с маски, защото не са в градовете, където са регистрирани и поради техническото време, което раздаването на огромния брой предпазни средства отнема.

Пазарният регулатор отправи писмено предупреждение към истанбулската газова компания (ИГДАШ). Причината е, че апаратите за отчитане на потреблението са били засичани за 40-45 дни, а не за максимално допустимия срок от 35 дни. От компанията се защитиха, че епидемията от коронавируса е затруднила отчитането на сметките поради риска за здравето както на работниците, така и на абонатите, чиито брой е твърде висок – около 6,5 млн. Директорът на компанията уточни, че и клиентите, и пазарният регулатор са били предупредени предварително. Междувременно турската лира достигна исторически негативен рекорд срещу щатския долар. Курсът за моменти днес достигна 7,25 турски лири за 1 долар.

При кризата на валутния курс през август 2018 г. най-ниското ниво, до която лирата спадна, беше 7,21 лири за единица от зелената валута. Анкара блокира възможността на три чужди банки – френската BNP Paribas, американската Citibank и швейцарската UBS – да търгуват с турски лири. Причината за решението на турската Агенцията за банков надзор и регулиране беше неспазване на задълженията им към местната валута и нарушаване на правилата срещу спекулации заради манипулативна информация и всяване на паника по отношение на лирата. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илхан Кючюк: Битката не е между Пеевски и Доган, а между завладяната държава и свободният избор на хората

„След дългите години на политическа криза и липса на ясна посока на управление, това представляваше до голяма степен и тормоз върху Брюкселската администрация. А и големият отсъстващ от големите решения сме ние – България. Според мен въпроса по-скоро звучи по обратния начин – дали можеше да продължаваме да имаме такава политическа криза още години..

публикувано на 07.02.25 в 18:58

Спряха „Групата на Кърджали и областта“ с над 50 000 членове в социалните мрежи

Създадена преди 15 години, „Групата на Кърджали и областта“,  се оказа недостъпна за хилядите си членове. Причината – била е спряна от администраторите на социалната мрежа, в която е създадена. Става въпрос за цензура, коментира за Радио Кърджали Георги Кулов, журналист и администратор на групата. Това го установихме особено при..

публикувано на 07.02.25 в 17:42

Административният съд започва дело за дискриминация при заплащането на лечение за редки заболявания

Софийският административен съд започна разглеждането на делото, в което държавата и неправителствена организация обсъждат дали Законът за здравето създава дискриминация спрямо пациенти въз основа на възраст или вид увреждания при заплащането на лечение. Спорът касае пациенти с редки заболявания или с редки форми на чести заболявания, които след..

публикувано на 07.02.25 в 15:43

Борислав Гуцанов защити идеята за таван на надценките на хранителни продукти

Социалният министър Борислав Гуцанов съобщи, че идеята за поставяне на таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е била обсъждана с партньорите в управляващото коалиционно правителство. Той добави, че не счита това за пряка намеса на държавата в пазара, въпреки опасенията, изразени по-рано от премиера Росен Желязков.  От..

публикувано на 07.02.25 в 15:16

Кметът на Ардино Изет Шабан представи приоритети за 2025 г. и предстоящото посещение в Бурса

Кметът на община Ардино, инж. Изет Шабан, проведе редовната си месечна работна среща с кметовете и кметските наместници от населени места. В събитието участваха и представители на различни институции и организации, сред които д-р Георги Грозев, директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали, както и ветеринарни лекари и животновъди..

публикувано на 07.02.25 в 15:10

Министър Вълчев одобри промени в план-приема за учебната 2025/2026 г. в Смолян

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев прие да промени предложената план-прием за учебната 2024/2025 г. от Регионалното управление на образованието в Смолян. Броят на паралелките в ЕГ „Иван Вазов“ и ППМГ „Васил Левски“ ще остане същият. Това стана ясно след среща с министъра, организирана от кмета Николай Мелемов. На срещата, проведена..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Нови правила за здравни изисквания в детските градини: "Контактната бележка" отпада

С измененията в Наредба 3, обнародвани в Държавен вестник, отпада изискването за предоставяне на "контактна бележка" при отсъствие на дете от детската градина за повече от десет дни или при постъпване в заведение на деца над 3 години. Бележката, която удостоверява здравословното състояние на детето и липсата на контакт със заразни болни, вече не е..

публикувано на 07.02.25 в 13:45