Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В село Сладун откриват паметна плоча на тракийската народна певица Кичка Савова

Кичка Савова, тракийска певица
Снимка: Личен архив

На 4 юли в свиленградското село Сладун ще се открие паметна плоча на тракийската народна певица Кичка Савова. Инициативата е на кмета Стефан Стоянов и родствениците на певицата.

Надписът гласи: "В памет на народната певица Кичка Савова, родена в село Сладун, прославила тракийската народна песен по света". Дъщерята на певицата - Стефка Здравкова, разказва с умиление и благодарност за хората от Сладун, че с този жест ще увековечат спомена за майка ѝ.

„Хората в този район са много сърцати, много мили. Благодаря им с цялото си сърце, за това което правят, за да запазят името на моята майка, като човек който е роден в това село, възпял тракийската песен, не само в България, а по света.“

Преди 10 години по инициатива на кмета на село Сладун Стефан Стоянов , се създава фолклорния фестивал „С песните на Кичка Савова“. През годините фестивала добива популярност и се утвърждава сред фолклорните дейци и става част от културния календар на община Свиленград.  Поради пандемичната ситуация в страната тази година юбилейното издание на фестивала няма да се състои.

Децата на Кичка Савова са в процес на учредяване на фондация „Кичка Савова“, която ще бъде в подкрепа на млади таланти.
„Ще се опитаме да помогнем със стипендии, с каквото можем на деца, които са решили да продължат с тракийската песен. Майка ми последните десет години това правеше - обучаваше деца. Някои от тях вече са доценти, преподаватели“, разказва Стефка Здравкова.

 

Тракийската народна певица Кичка Савова произхожда от семейство на бежанци от Одринска Тракия. Родена е на 22 февруари 1934 г. Завършва жизнения си път на 25 януари 2018 г.

Повече от 65 години тя е професионален радио  и телевизионен изпълнител, съосновател на ансамбъл "Загоре" – Стара Загора. Участва в сборни групи за автентичен фолклор за песни и танци към Българска концертна дирекция като изпълнителка на тракийски народни песни и гастролира в цяла България и десетки страни в чужбина.

Създава и ръководи голям брой самодейни хорови състави към Центъра за художествена самодейност в Стара Загора. Обучава даровити деца, които много успешно продължават българската фолклорна традиция. Издирва стари тракийски песни и работи върху тях текстово и мелодично. Автор е на много песни, свързани със съдбата на бежанците тракийци.

Репертоарът ѝ включва около 600 песни. Най-популярните от тях са: "Бре, любете се, лъжете", "Йовке ле, узунджовке ле", “Калинчице, девойчице”,"Любе, любе, първо любе", "Надникна Радка", "На морава юнаци седяха", "Раде, Раде, бяло Раде", Чула съм, любе, разбрала" и др.

През 2008 г. излиза нейната автобиографична книга "Живот отдаден на песента", съдържаща сборник със 163 нотирани песни. Настоящият сборник е втората книга на певицата и включва 219 песни от нейния репертоар. Песните  са нотирани от етномузиколога ст.н.с. д-р Михаил Букурещлиев  и композитора и бивш дългогодишен главен диригент на ансамбъл "Загоре"- Стара Загора, Димитър Колев.

От 2011 г. в родното село на певицата Сладун, Свиленградско, ежегодно се провежда Национален фолклорен фестивал "С песните на Кичка Савова".

Чуйте цялото интервю със Стефка Здравкова в прикачения звуков файл.  Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Тодор Кожухаров

Фестивалът “С песните на Тодор Кожухаров” в два дни

Задава се петото издание на Националния фолклорен фестивал “С песните на Тодор Кожухаров” в Хасково. Конкурса тази година ще е в два дни 12 и 13 октомври. Фестивалът е с конкурсен характер, без такса за участие и в него могат да участват изпълнители от цялата страна, без ограничение на възрастта. Началото е в 9 часа на 12 октомври в Младежки център,..

публикувано на 02.10.24 в 14:48

Температурите през октомври ще са около и над климатичните норми

През последните години температурата през октомври надвишава климатичните норми. Това каза за Радио Кърджали Анастасия Стойчева, синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология. "Той е онзи месец в нашата страна, в който имаме както много хубави слънчеви дни, които част от хората наричат циганско лято, но в действителност циганското..

публикувано на 01.10.24 в 15:09

Приказна вечер в Кърджали с поетесата Ивелина Радионова

С вълнение от преживяната вечер с авторката на Алтъна, Радка Петкова.

публикувано на 30.09.24 в 13:25

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 30.09.24 в 12:48
В Кирковско гледат капия от стария местен сорт

В Чорбаджийско пазят стария местен сорт "Росенка", отглеждат над 200 дка червена капия

В сезона на червената капия стопаните от кирковското село Чорбаджийско и околните села са на полето, за да прибират реколтата. Около 200 декара чушки се отглеждат в този район, което го прави най-големият в производството на капия в община Кирково. Годината за едни е добра, но за други не толкова, казва кметът на Чорбаджийско Сами Везир. "Годината е..

публикувано на 29.09.24 в 17:42

Свищов - градът на първите

Знаете ли, че град Свищов е най-южно разположеното населено място по поречието на река Дунав. В него живеят малко над 22 000 жители.  Градът е известен с първите 100 факта и събития случили в Свищов? Там е открита първата печатна книга - "Абагар" на кирилица през 1651 година. Първото крупно дарение за просветни цели в българските земи е направено в..

публикувано на 25.09.24 в 16:22

19 партии и 9 коалиции влизат в битка за вота на избирателя в 9-ти МИР Кърджали

19 партии и 9 коалиции регистрираха кандидатски листи в Районната избирателна комисия в Кърджали до крайния срок - 17 часа на 24 септември, за участие в парламентарните избори на 27 октомври.  В последния ден документи са подали 6 партии и коалиции. Това съобщи за Радио Кърджали Беркант Барзат, председател на РИК-Кърджали. Той уточни, че само пет..

публикувано на 24.09.24 в 18:26