Тази седмица в рубриката “Любопитно от областта” от областната администрация в Хасково ни отвеждат в община Ивайловград, за да ни разкажат за най-старата църква в област Хасково - „Св. св. Константин и Елена“ в село Долно Луково.
Историята разказва, че в началото на XVII век чумната епидемия унищожава масово населението на село Суванли. Малцината оцелели жители вярвали че, ако прекосят близката река, водата може би ще пресече заразата и ще бъдат спасени. Поради тази причина те се изселили от селото и се преместили от другия край на реката, където създали село Долно Луково.
След като се установили на новото място, жителите на с. Долно Луково решили да си построят църква. Въпреки, че в Османската империя строителството на православни храмове е било забранено, освен ако за това няма специално разрешение, през 1806 г. местните хора започват изграждането ѝ. Легендата разказва, че те издигат християнския храм за седем нощи. На турските власти те казвали, че строят обор, в който преминаващите да могат да оставят добитъка си за през нощта. Това е и причината външният вид на църквата да наподобява селскостопанска постройка – без врати и прозорци. Местните хора трескаво бързали да завършат храма, за да спазят султанския указ, който гласял, че духовен храм с изграден покрив не се разрушава.
Те спазват и друго указание на султана църквата да бъде по-ниска от човек, яхнал кон. И макар отвън „Св. св. Константин и Елена“ да изглежда скромна, за да не привлича внимание, в нея местни майстори са изрисували уникални стенописи, запазени и до днес. Върху глинената мазилка, с изцяло естествени материали, иконографите са вплели символи на местния поминък – слънчоглед, грозде, орехи, кръвоспиращата билка овчарска торбичка. Изобразили са сцените на страшния съд по начин, представящ техните разбирания и духа на времето – чорбаджията – грешник, който държи торбата с жълтиците, прелюбодеецът с воденичен камък на шията и лъжецът, обесен за езика на маслинено дърво. Интересно е, че вътрешността е разделена на две – мъжко и женско отделение, което рядко се среща във възрожденските църкви, а всеки от родовете е имал определено място, като неговият стол се е различавал от другите.
Църквата „Св. св. Константин и Елена“ е една от малкото, имащи аязмо в самия олтар, а точно пред него е вградена паметна каменна плоча с имената на всички ктитори, дарили средства за изграждането на храма. Плочата се осветява от кристален полилей, дарен лично от монах от Света гора. Хората смятат храма за чудодеен – достатъчно е да застанеш под полилея, да запалиш две свещи, докосвайки кристалите му, след което да положиш едната свещ пред иконата на Исус Христос, а другата пред Богородица и желанието ти да се сбъдне.
Църквата „Св. св. Константин и Елена“ няма камбанария и до 1950 година миряните били привиквани за молитва от дървено клепало, окачено на един от високите дъбове около храма.
Депутатите приеха на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари. В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията. Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН предлагат - заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с..
Новата заседателна зала на Общинския съвет в Джебел вече е готова и отвори врати. На официалното откриване присъстваха общински съветници, кметове на населени места, служители на Общинската администрация. Залата ще осигури по-добри условия за работа на местния разпоредителен орган. Новото пространство е модерно оборудвано и отговаря на съвременните..
По повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли, Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – Кърджали със съдействието на община Ардино организира безплатна кампания за изследване на хепатит B и C в град Ардино. Гражданите имаха възможност да проверят своя хепатитен статус в сградата на местната болница. Изследванията се извършваха от мобилен медицински..
Фотоволтаични системи ще бъдат изградени към сградите, които предоставят социални услуги в селата Патица и Минзухар в община Черноочене. Това предвижда проект, който получи "зелена светлина" за кандидатстване на последното заседание на Общинския съвет в Черноочене. Финансирането трябва да дойде от Механизма за възстановяване и устойчивост Модерните..
Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно..
Точката за създаването на "Магазин за хората", като държавно търговско дружество е оттеглена от министъра на земеделието от дневният ред на днешното правителствено заседание. По-късно ще стане ясно по каква причина. Идеята бе "Магазин за хората" да е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и..
В сърцето на Родопите, в град Ардино, се намира единственият по рода си Музей на тютюна в България. Той е разположен на втория етаж в сградата на Общинския музей. Музейната експозиция, носеща името „Тютюнопроизводство и манипулация на тютюн в Ардинско“, проследява целия път на тютюна – от обработката на земята и засяването на семената, през създаването..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478