Гайдарски състав „Момчиловци“ е създаден през 2001 година. Дотогава две -три деца от селото са пътували до Смолян, за да се учат да свирят на гайда. Пътуването до областния град ангажира и родителите, за да ги карат на уроци. Атанас Тодоров, който е част от състава на „100 каба гайди“, се заема с организирането и създаването на гайдарска школа към НЧ „Светлина – 1925“ с. Момчиловци. След проведени срещи и разговори със Златка Кисьова, тогавашният секретар в читалището, се взима решение да се създаде школа и гайдарски състав към читалището. Поканени са деца от местното училище да се включат в школата. Над 25 деца се събират при основаването на състава. Днес, на прага на юбилея си, групата наброява 24 гайдари, като си имат едно момиче да краси състава.
В гайдарския състав свирят наследствени гайдари и фолклорни творци, като внуците на прочутия родопски гайдар Лазар Каневски и синът на певеца Димитър Керемедчиев - Лазар Керемедчиев.
Най-възрастният гайдар в групата е 70-годишният Огнян Кълапишев, който е от София, но летните месеци прекарва в Момчиловци, а най-малкият е 8-годишния Найден Татарлиев.
Гайдарски състав „Момчиловци“ има много изяви из страната и на различни фестивали и събори в региона. Не минава празник в селото без тяхно участие. Представяли са българския фолклор и зад граница, като първото излизане извън пределите на родината е било в Истанбул, Турция през 2004 година.
Ръководителят на гайдарския състав Атанас Тодоров си спомня за това първо излизане на състава извън страната.
„Беше съвместно участие на гайдарски състав „Момчиловци“ с танцов клуб „Хоро“ на Росанка Бодурова от Смолян. Аз водех 11 деца гайдари. Тогава казаха, че се научих да броя до 11, защото ги броях по 40-50 пъти на ден, за да не изгубим някой. За първи път изведох деца в чужбина, тогава. За мен също беше предизвикателство“, разказва Атанас Тодоров.
За тези 19 години от съществуването на гайдарската група, Тодоров напуска състава за 6-7 години, но днес отново е на чело на състава. В читалището на Момчиловци са първите му стъпки в обучаването на деца гайдарчета. „Работата с тях е удоволствие“, споделя още бати Наско, както го наричат учениците му и техните близки.
Атанас Тодоров е внук на друг именит родопски гайдар – Георги Мусорлиев. Първите стъпки в гайдарското изкуство Атанас получава от дядо си. Деветгодишен постъпва в Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Орфей“. Там като учители по гайда го поемат Костадин Илчев и Тодор Тодоров. Атанас Тодоров казва за себе си, че е имал щастливо детство, защото е обиколил много страни, благодарение на гайдата.
Днес Атанас Тодоров се среща с децата два пъти седмично, за да репетират в читалището. В тези месеци на пандемия репетициите бяха прекратени, но поради огромното желание на учениците, се подновиха през юли.
Може да чуете цялото интервю с Атанас Тодоров и гайдарски сюити в прикачения звуков файл.
13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..
Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти. В мехлема влизат освен..
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов. Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478