Гайдарски състав „Момчиловци“ е създаден през 2001 година. Дотогава две -три деца от селото са пътували до Смолян, за да се учат да свирят на гайда. Пътуването до областния град ангажира и родителите, за да ги карат на уроци. Атанас Тодоров, който е част от състава на „100 каба гайди“, се заема с организирането и създаването на гайдарска школа към НЧ „Светлина – 1925“ с. Момчиловци. След проведени срещи и разговори със Златка Кисьова, тогавашният секретар в читалището, се взима решение да се създаде школа и гайдарски състав към читалището. Поканени са деца от местното училище да се включат в школата. Над 25 деца се събират при основаването на състава. Днес, на прага на юбилея си, групата наброява 24 гайдари, като си имат едно момиче да краси състава.
В гайдарския състав свирят наследствени гайдари и фолклорни творци, като внуците на прочутия родопски гайдар Лазар Каневски и синът на певеца Димитър Керемедчиев - Лазар Керемедчиев.
Най-възрастният гайдар в групата е 70-годишният Огнян Кълапишев, който е от София, но летните месеци прекарва в Момчиловци, а най-малкият е 8-годишния Найден Татарлиев.
Гайдарски състав „Момчиловци“ има много изяви из страната и на различни фестивали и събори в региона. Не минава празник в селото без тяхно участие. Представяли са българския фолклор и зад граница, като първото излизане извън пределите на родината е било в Истанбул, Турция през 2004 година.
Ръководителят на гайдарския състав Атанас Тодоров си спомня за това първо излизане на състава извън страната.
„Беше съвместно участие на гайдарски състав „Момчиловци“ с танцов клуб „Хоро“ на Росанка Бодурова от Смолян. Аз водех 11 деца гайдари. Тогава казаха, че се научих да броя до 11, защото ги броях по 40-50 пъти на ден, за да не изгубим някой. За първи път изведох деца в чужбина, тогава. За мен също беше предизвикателство“, разказва Атанас Тодоров.
За тези 19 години от съществуването на гайдарската група, Тодоров напуска състава за 6-7 години, но днес отново е на чело на състава. В читалището на Момчиловци са първите му стъпки в обучаването на деца гайдарчета. „Работата с тях е удоволствие“, споделя още бати Наско, както го наричат учениците му и техните близки.
Атанас Тодоров е внук на друг именит родопски гайдар – Георги Мусорлиев. Първите стъпки в гайдарското изкуство Атанас получава от дядо си. Деветгодишен постъпва в Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Орфей“. Там като учители по гайда го поемат Костадин Илчев и Тодор Тодоров. Атанас Тодоров казва за себе си, че е имал щастливо детство, защото е обиколил много страни, благодарение на гайдата.
Днес Атанас Тодоров се среща с децата два пъти седмично, за да репетират в читалището. В тези месеци на пандемия репетициите бяха прекратени, но поради огромното желание на учениците, се подновиха през юли.
Може да чуете цялото интервю с Атанас Тодоров и гайдарски сюити в прикачения звуков файл.
Стартира програмата „Топъл обяд“ на БЧК. Тази година ще бъдат подпомогнати 30 ученици в община Ардино, каза в сутрешния блок на Радио Кърджали Светломира Димитрова, директор на БЧК- Кърджали. „Всяка година избираме да реализираме програмата в различни общини. Децата, които ще получават храна по тази програма, са от СУ „Васил Левски“ в..
В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..
Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи. А той, мостът, е..
В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..
На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...
Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят момчетата от група "Хоризонт", които..
Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478