Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Деня на Съединението в Аврен откриха паметник на Капитан Петко войвода

8
Паметник на Капитан Петко войвода в с. Аврен
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

В село Аврен, само на около 68 километра от родното село на Капитан Петко войвода, се откри негова паметна плоча. Тя е дарение от академик Наско Гелимачев, който е направил музей и паметник на войводата в родното му село Доган Хисар в Гърция, заедно с близо 200 дарители. 
„По мое желание и инициативния комитет от село Аврен издигнахме паметник на Капитан Петко войвода. Не голям по-размери, но голям по значимост. Тъй като, той е цар на Родопите и Беломорието. Около 20 години е бил защитник на това население, независимо от неговия верски и етнически произход. Тук има представители от различни краища на България. С откриването на паметника в село Аврен поставям началото. Защото съм решил да отрия още паметници на Капитан Петко войвода в пограничните селища - в община  Златоград, в град Неделино. Дори,преди дни имах разговори с кметовете на двете общини. С съседното село Черничево, което е на 6-8 км от Аврен, скоро и там ще има барелеф-паметник на Капитан Петко войвода“, разказва Наско Гелимачев. 
Акад. Наско Гелимачев открива паметника на Капитан Петко войвода
Той допълни още, че не е срещнал подкрепа в осъществяването на тази идея от страна на съюза на Тракийските дружества в България, кметове и други държавни лица. Затова и на откриването не присъстваха държавни фигури. 
Димитър Антонов, дългогодишен кмет на Аврен
Паметната плоча на Капитан Петко войвода в Аврен е дело на скулптора Велин Дечков от Казанлък, който е изваял и бюст-паметника на войводата в родното му село Доган Хисар. Паметникът в Аврен е висок около метър и половина вграден в бял камък с лика на войводата,изписани годината на раждане и годината на неговата смърт. Той се намира в местността  "Бункера", над  Аврен. Това е облагородено, парково пространство на 500 метра над селото, дело на  Димитър Антонов, дългогодишен кмет на Аврен. 
„Избрахме да поставим паметника тук, защото това е стратегическо, историческо място. През 1951 година военните от гранични войски построяват този бункер и са го използвали, като команден пункт за организация и охрана на държавната граница. След като вече няма гранични войски и застави, реших да запазя това място, като го облагородихме и го превърнахме в  зона за отдих. Така си остана и името на местността „Бункера“. Вече много туристи идват тук“, разказва Димитър Антонов, който 20 години е бил кмет на Аврен. 
Поглед към Аврен и границата от мест. Бункера
От местността „Бункера“ се открива прекрасна панорамна гледка. Тук има направена музейна сбирка на предмети от бита на авренци и народни носии. В пространството са разположени бойни оръдия с които военните са пазили държавната граница. А от днес, паметникът на Капитан Петко войвода ще посреща всеки посетител дошъл в местността „Бункера“, защото се намира до самия вход на парка.     

Преди да бъде открит паметника на войводата, академик Наско Гелимачев припомни моменти от живота и делото на войводата. На събитието присъстваха около 40 души. Хора от Аврен и съседните села, потомци на тракийци от Кърджали, Хасково и Стара Загора. 
Чуйте още в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Комисар Сергей Заимов

Имаме само 2 минути, за да се спасим при пожар

От началото на годината до края на месец ноември на територията на област Кърджали са регистрирани 416 пожара, като 103 от тях са с нанесени преки материални загуби. Загиналите са двама , а пострадалите са осем души, повече отколкото за същия период на миналата година, когато загиналият е един, а пострадалите – двама. Пожарите са главно в бита...

публикувано на 02.12.24 в 23:04

1655 лв. е средната заплата в Кърджали през 2024

През третото тримесечие на тази година средната работна заплата в страната е 2 275 лева, което представлява нарастване с 13,8% в сравнение със същото тримесечие на предходната година. Въпреки това, заплатата отбелязва спад от 0,9% спрямо второто тримесечие на текущата година. В периода юли - септември се наблюдава намаление с 1% на броя на наетите по..

публикувано на 02.12.24 в 18:40

„Подай ръка“ – дар за децата

От 01 декември 2024 г. стартира традиционната коледна дарителска акция "Подай ръка" за събиране на дрехи и лакомства за децата сираци. Дарителската акция се провежда всяка година от женски клуб при читалище "Юмер Лютфи" - Кърджали. За първи път "Подай ръка" бе организирана от "Клуб на младата интелигенция" към читалище "Юмер Лютфи" в Кърджали през..

публикувано на 02.12.24 в 16:44

150 години отбелязва църквата „Св. Николай“ в Арда

На 6 декември Арда отбелязва 150 г. от построяването на църквата „Св. Николай“ и храмов празник. На Никулден родопското село празнува годишнина от първата служба в църквата, издигната от арденски християнски родове, отстоявали през вековете българщината и православната вяра. В 9:30 часа е празничната литургия, която ще оглави отец Димитър Куцев в..

публикувано на 02.12.24 в 16:22
Трактор разчиства след буря на о-в Родос.

Наводнени и затворени са пътища след буря в Гърция

Буря засегна цяла Гърция. Свлачища затвориха пътища. Наводнени са приземни етажи. Водата отнесе автомобили. В засегнатите райони е прекратено движението. Тежка е ситуацията на Халкидики, в Солун и по островите в Егейско море. От силните дъждове има срутване на скали по пътищата, наводнени участъци, изкоренени дървета и потънали във вода приземни етажи...

публикувано на 01.12.24 в 13:15

Голяма част от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 11:45

С най-голям скок в цената тази година са маслото и олиото

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси..

публикувано на 29.11.24 в 17:16