Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слюдата - музикален инструмент от миналото

4
Снимка: Божидар Чолаков, БНР - Радио Кърджали

Малцина са хората в страната, които могат да свирят със слюда. 82-годишният бай Ангел Колев от село Равногор свири на перо от 16-17-годишен. Дори през 1986 година печели златен медал от Националния фолклорен събор в Копривщица.

Бай Ангел е самоук, като него музиканти в страната почти няма. Той се е заинтригувал като юноша от един майстор-зидар.

„Аз бях 16-17-годишен, с баща ми ходехме да товарим сено с волска кола от Атолука (в.а. местност до с. Равногор.) Минаваме покрай една вила и там един майстор маже с мистрията и свири. Аз зарязах колата и отидох до него, под скелето, за да видя с какво свири. Стана ми интересно… Човекът ми даде перо. Обясни ми, как да го сложа в устата, и ми каза: „В три дена време искам да та чуя какво си постигнал!“. Първо ми показа как да възпроизвеждам звуци. И в продължение на два дни, на третия ден усъвършенствах мелодии“, разказва бай Ангел. 

Днес слюда се намира трудно, казва 82-годишния равногорец.
„Истинска слюда едно време я имаше по мраморните камъни, ама я няма тази истинска слюда. Първоначално на такава слюда свирих, но сега си я правя от кинолента. Изтривам гланца, правя си перото и свиря. До днеска това перо от устата не съм го махал“, продължава да разказва бай Ангел Колев.

 Дуетен партньор, както в живота, така и на сцената е съпругата му Стоянка Колева. Двамата са самодейци в местното читалище.

„Две години поред обираме златните медали на Копривщица“, казва бай Ангел. И както си говорим баба Стоянка запява родопската песен, а бай Ангел и съпровожда с перото.

„Първия път когато отидох на Копривщица, през 1986 година, събрах погледите на хората. Всички като ме наобиколиха, като на мечка и ми казват: „Искаме да видим калъфа на инструмента!“, и аз отварям устата, и просто им беше смешно. От там вземах и медал. Един от Велинград, дойде и ми каза, да го науча да свири на перо. Показах му… След две години отново се явих на събора в Копривщица и този човек ме намери, дойде при мен и ми вика: „Майсторе искам да показа какво съм усвоил“, подобно като мен свири“, разказва още бай Ангел.  

Ангел и Стоянка Колеви

Стоянка Колева е на 79 години и повече от двадесет години е част от фолклорната певческа група на Равногор. Казва, че докато върши къщната работа си пее, а дядото като я чуе ѝ съпровожда с перото.

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13