Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слюдата - музикален инструмент от миналото

4
Снимка: Божидар Чолаков, БНР - Радио Кърджали

Малцина са хората в страната, които могат да свирят със слюда. 82-годишният бай Ангел Колев от село Равногор свири на перо от 16-17-годишен. Дори през 1986 година печели златен медал от Националния фолклорен събор в Копривщица.

Бай Ангел е самоук, като него музиканти в страната почти няма. Той се е заинтригувал като юноша от един майстор-зидар.

„Аз бях 16-17-годишен, с баща ми ходехме да товарим сено с волска кола от Атолука (в.а. местност до с. Равногор.) Минаваме покрай една вила и там един майстор маже с мистрията и свири. Аз зарязах колата и отидох до него, под скелето, за да видя с какво свири. Стана ми интересно… Човекът ми даде перо. Обясни ми, как да го сложа в устата, и ми каза: „В три дена време искам да та чуя какво си постигнал!“. Първо ми показа как да възпроизвеждам звуци. И в продължение на два дни, на третия ден усъвършенствах мелодии“, разказва бай Ангел. 

Днес слюда се намира трудно, казва 82-годишния равногорец.
„Истинска слюда едно време я имаше по мраморните камъни, ама я няма тази истинска слюда. Първоначално на такава слюда свирих, но сега си я правя от кинолента. Изтривам гланца, правя си перото и свиря. До днеска това перо от устата не съм го махал“, продължава да разказва бай Ангел Колев.

 Дуетен партньор, както в живота, така и на сцената е съпругата му Стоянка Колева. Двамата са самодейци в местното читалище.

„Две години поред обираме златните медали на Копривщица“, казва бай Ангел. И както си говорим баба Стоянка запява родопската песен, а бай Ангел и съпровожда с перото.

„Първия път когато отидох на Копривщица, през 1986 година, събрах погледите на хората. Всички като ме наобиколиха, като на мечка и ми казват: „Искаме да видим калъфа на инструмента!“, и аз отварям устата, и просто им беше смешно. От там вземах и медал. Един от Велинград, дойде и ми каза, да го науча да свири на перо. Показах му… След две години отново се явих на събора в Копривщица и този човек ме намери, дойде при мен и ми вика: „Майсторе искам да показа какво съм усвоил“, подобно като мен свири“, разказва още бай Ангел.  

Ангел и Стоянка Колеви

Стоянка Колева е на 79 години и повече от двадесет години е част от фолклорната певческа група на Равногор. Казва, че докато върши къщната работа си пее, а дядото като я чуе ѝ съпровожда с перото.

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06