Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лазар Налбантов - наследникът на странджанските песни

Снимка: Facebook/ Лазар Налбантов

Народният певец Лазар Налбантов е роден в Бургас. Там започват и първите му изяви в сферата на фолклора. През миналата година изпълнителят на странджански песни прави първия си самостоятелен концерт в Бургас озаглавен „Моята Тракия на две морета“. Поводът е 20-годишната кариера на талантливия народен певец.

Семейната среда е оказала влияние Лазар Налбантов да тръгне по пътя на фолклора. Баба му Елка по майчина линия е била певица, която обаче не е имала шанса да стигне до голямата сцена, въпреки, че е получавала покани от държавния ансамбъл. Затова след години, тя вижда своята несбъдната мечта във внука си. Започва да го учи на странджански народни песни, записва го в детска фолклорна формация „Тракийче“ в Бургас. Така първите учители на Лазар Налбантов, които оставили трайна диря в творчеството са баба му Елка и ръководителката Нина Матева във фолклорната формация.

Първата голяма изява на Лазар Налбантов пред бургаската общественост е на празника на града – 6 декември, Никулден.

Младият певец се учи от имените странджански певци като Георги Павлов, Иван Полинчев, Янка Рупкина, Калинка Згурова и Магда Пушкарова.

„Първата странджанска певица Магда Пушакрова от която всеки млад странджански изпълнител трябва да се учи,  да се запознае с нейното творчество“, казва Лазар Налбантов.

Странджанският певец изпълнява главно странджанските народни песни, избягва от авторските фолклорни песни.

„Народните песни носят освен послание, някакво събитие, някаква случка. Не просто да седна и да си измисля някакъв текст и да го възпея. Това са тема на друг стил музика, макар, че и във фолклорна го има,“ разказва странджанския певец и продължава.

„Странджанската песен е моето ежедневие, животът ми. Не минава ден да не си запявам песен, да не се вълнувам от песента. Странджанската песен е съпътстваща моя живот,“ разказва бургазлията Лазар Налбантов.

Певецът се възхищава и на много родопски изпълнители като Радка Кушлева и Георги Чилингиров.

„Последно време ме вълнуват по-непознатите стари певици като Файка Сиракулова от Златоград. Това е един прекрасен глас. Аз успях няколко нейни записи да открия. Прекрасен глас. Била е в редиците на държавния ансамбъл, са съжаление вече не е между живите. Опитвам се да заучавам нейни песни, защото много ми допадат. Така, че Родопите е една прекрасна фолклорна област и може би се възприема от всички българи. Но съм на мнение, че веки певец трябва да изпълнява песни от региона си. Така ще си запазим този цвят във фолклора и характерно пеене, а няма да се размиват стиловете“, разказва Лазар Налбантов.

Чуйте повече в прикачения звуков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram  

Лазар Налбантов гост в Полет над Родопите

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53