Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сезонните депресии: Да следваме ли пойните птици през зимата?



С идването на студените месеци нарастват и случаите на потиснатост и депресия. Този признак на сезонно афективно разстройство обикновено се наблюдава по едно и също време на годината в която обикновено страдащите се чувстват потиснати, нямат интерес към дейности, които обичайно са ги забавлявали и са ангажирали вниманието им. Появява се чувство на умора, промени в съня, апетит и тегло промени, загуба на интерес към дейности, затруднена концентрация разказва психологът Десислава Стефанова.

Сезонните депресии се делят на зимна и лятна, като обикновено по-често срещаната сезонна депресия е зимната. Смята се, че тя повлиява на нормалната функция на частта от мозъка, наречена хипоталамус, което рефлектира върху производството на серотонин, хормонът, който влияе на настроението, апетита и съня. Комбинацията от липса на слънчева светлина и по-ниски нива на серотонин често водят до депресия, която продължава, докато времето не се оправи отново. Мелатонинът — произвежданият от епифизата хормон на съня също е в основата на зимните депресии. Установено е, че мелатонинът започва да се секретира интензивно при по-слаба светлина или при продължителни периоди на тъмнина. Логично — свръхпроизводството на “сънния хормон” е причина за сънливостта, апатията и промяната в настроението.

Рядката форма на сезонно разстройство е известна като „лятна депресия“. Тя започва в края на пролетта или самото начало на лятото. Като причина можем да посочим топлината и влагата, които се отразяват потискащо за някои хора. Има също и психо социални фактори които влияят. Летния сезон например предполага към депресия и заради занижена самооценка или наднормено тегло. При нея отново са обострени чувствата на тревожност и безпокойство. Разликата със зимната депресия обаче е че при зимната депресия хората страдат от апетит, а при лятната депресия апетитът се губи. Същото разминаване се появява и при нуждата от сън.

Подходът за лечение на сезонната депресия е мултидисциплинарен и включва както смяна на рутината по отношение на всекидневните дейности, така и прием на медикаменти за облекчаване на симптомите. Специалисти препоръчват въвеждане на така наречената светотерапия, която доказано води до подобряване на състоянието на страдащите от това разстройство.

Може ли депресията да бъде съпътствана от физически заболявания и какви храни трябва да ядем, за да не изпадаме в подобно състояние чуйте в интервюто на Ангел Шенков с психологът Десислава Стефанова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 23.02.25 в 18:15

За виното - поезия в бутилка

Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото  алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..

публикувано на 23.02.25 в 17:09

Милко Бошнаков и неговата мисия в народната музика

Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..

публикувано на 22.02.25 в 16:55
Кукери от с. Мезек

В Мезек възраждат древна традиция на празник посветен на кукерството

На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..

публикувано на 22.02.25 в 15:55

Кукеровден в Ивайловград – традиция, веселие и гостоприемство

В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..

публикувано на 22.02.25 в 15:05

Джевдет Мустафа: Ще протестираме, ако обгазяването продължи

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..

публикувано на 21.02.25 в 14:37

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56