Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сезонните депресии: Да следваме ли пойните птици през зимата?



С идването на студените месеци нарастват и случаите на потиснатост и депресия. Този признак на сезонно афективно разстройство обикновено се наблюдава по едно и също време на годината в която обикновено страдащите се чувстват потиснати, нямат интерес към дейности, които обичайно са ги забавлявали и са ангажирали вниманието им. Появява се чувство на умора, промени в съня, апетит и тегло промени, загуба на интерес към дейности, затруднена концентрация разказва психологът Десислава Стефанова.

Сезонните депресии се делят на зимна и лятна, като обикновено по-често срещаната сезонна депресия е зимната. Смята се, че тя повлиява на нормалната функция на частта от мозъка, наречена хипоталамус, което рефлектира върху производството на серотонин, хормонът, който влияе на настроението, апетита и съня. Комбинацията от липса на слънчева светлина и по-ниски нива на серотонин често водят до депресия, която продължава, докато времето не се оправи отново. Мелатонинът — произвежданият от епифизата хормон на съня също е в основата на зимните депресии. Установено е, че мелатонинът започва да се секретира интензивно при по-слаба светлина или при продължителни периоди на тъмнина. Логично — свръхпроизводството на “сънния хормон” е причина за сънливостта, апатията и промяната в настроението.

Рядката форма на сезонно разстройство е известна като „лятна депресия“. Тя започва в края на пролетта или самото начало на лятото. Като причина можем да посочим топлината и влагата, които се отразяват потискащо за някои хора. Има също и психо социални фактори които влияят. Летния сезон например предполага към депресия и заради занижена самооценка или наднормено тегло. При нея отново са обострени чувствата на тревожност и безпокойство. Разликата със зимната депресия обаче е че при зимната депресия хората страдат от апетит, а при лятната депресия апетитът се губи. Същото разминаване се появява и при нуждата от сън.

Подходът за лечение на сезонната депресия е мултидисциплинарен и включва както смяна на рутината по отношение на всекидневните дейности, така и прием на медикаменти за облекчаване на симптомите. Специалисти препоръчват въвеждане на така наречената светотерапия, която доказано води до подобряване на състоянието на страдащите от това разстройство.

Може ли депресията да бъде съпътствана от физически заболявания и какви храни трябва да ядем, за да не изпадаме в подобно състояние чуйте в интервюто на Ангел Шенков с психологът Десислава Стефанова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

Руска Стоянова - фея на билките

Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..

публикувано на 14.01.25 в 13:28
Дървената джамия на

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..

публикувано на 13.01.25 в 11:30

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..

публикувано на 12.01.25 в 17:46

Фини прахови частици над нормата в Кърджали

През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..

публикувано на 10.01.25 в 15:20

Чакат живите коледни елхи за следпразнична гощавка в зоопарка в Хасково

Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..

публикувано на 10.01.25 в 15:10

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34