Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нарушават ли правата ни ваксинационните паспорти?

Снимка: архив



Докато кризата с COVID-19 предизвиква хаос по целия свят, евролидерите обмислят въвеждането на паспорти за имунитет, за да стане ясно кой е имунизиран срещу коронавирусна инфекция. Ваксинационните паспорти може да станат факт до началото на лятото. Новината е от онлайн среща на Европейския съвет. Лидерите са постигнали принципно съгласие, но тепърва остават много въпроси, а основният е - за какво точно ще служи документът. След продължителни разговори, евролидерите така и не успяха да стигнат до окончателно решение за ваксинационните паспорти, но се обединиха такива да има, те да бъдат електронни и да съдържат минимално количество лични данни. 

Отворен обаче остава въпросът какво точно ще бъде предназначението на паспортите? Предвижда се хората, изчистени от инфекция, да се радват на определени привилегии като пътуване в чужбина или работа извън домовете си. Други сценарии предвиждат по-ограничена употреба, като например скрининг кои служители на болницата трябва да бъдат изложени на уязвими пациенти. Хората обаче са загрижени за потенциалните правни и етични последствия от паспортите за имунитет, като използването им може да даде възможност за дискриминация и да насърчи двустепенно общество, в което много хора са изоставени.

Няма как да не отбележим, че концепцията за имунитетни паспорти изобщо не е нова. Картите за ваксинация например демонстрират имунитет срещу специфични заболявания и не са непременно проблемни.Например картите за ваксинация срещу жълта треска са необходими за пътуване до определени страни, казва специалистът по медицинско право, адвокат Калина Михайлова.

Някои съдилищата по света вече заявиха, че работодателите могат да изискват от служителите да бъдат ваксинирани като предпоставка за работа при определени обстоятелства. Липсвайки ваксина за COVID-19, обаче, някои страни и компании вече търсят начини за установяване на имунитет чрез тестване на антитела. Това е проблематично, защото не е ясно дали има имунитет от последваща инфекция. И ако има имунитет, не е сигурно колко дълго трае.

Факт обаче е че работодателите могат да тестват служителите за инфекция, преди да ги оставят да се върнат на работа. И ако някой, който има положителен тест за COVID-19, може да бъде изключен от работното място, докато не се възстанови. Въпреки това работодателите не могат да направят крачка по-напред и да изискват от служителите да покажат, че са имунизирани срещу COVID-19, за да работят, понеже липсата на имунитет не е пряка заплаха за работното място.

Позволяването на работа само на хора с имунитет - или доказателства за минала инфекция - би поставило в неравностойно положение тези, които не са се разболели, или тези без антитела, за да го докажат. Сякаш в очите на техния работодател липсата на инфекция представлява увреждане. В този случай неравенството е това, което имунитетните паспорти биха могли да насърчат в тези ситуации.

Държавните и местните закони в някой държави, които имат широка защита на гражданските права срещу дискриминацията също могат да създадат препъни камъни за паспортите на имунитета. По същия начин местните закони като конвенцията за правата на човека могат да създадат проблеми за ваксинационните паспорти поради обширна защита срещу дискриминация, предоставена на служителите и обществеността.

Освен правните проблеми, ваксинационните паспорти пораждат и много етични проблеми.Някои наблюдатели се притесняват, че имунитетните паспорти могат да насърчават вредно поведение като умишлена инфекция, подобно на случилото се по време на избухването на жълта треска в южната част на САЩ в края на 19 век. Припомняме, че по това време бедните имигранти са търсили инфекция, за да докажат имунитет и да си намерят работа, въпреки високата смъртност.

И накрая, но не последно място, въвеждането на такъв тип паспорти може да насърчи измама, която да доведе до черен пазар за фалшиви ваксинационни паспорти.Тъй като държавите се отварят отново, паспортите за имунитет може да са примамливи. Но тяхното използване ще създаде подклас и обществен разрив между тези, които са имунизирани срещу COVID-19, и тези, които не са.


Чуйте интервюто на Ангел Шенков с адвокат Калина Михайлова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

Руска Стоянова - фея на билките

Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..

публикувано на 14.01.25 в 13:28
Дървената джамия на

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..

публикувано на 13.01.25 в 11:30

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..

публикувано на 12.01.25 в 17:46

Фини прахови частици над нормата в Кърджали

През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..

публикувано на 10.01.25 в 15:20

Чакат живите коледни елхи за следпразнична гощавка в зоопарка в Хасково

Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..

публикувано на 10.01.25 в 15:10

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34