Няма съмнение, че пандемията COVID-19 повлия до голяма степен на модната индустрия. Браншът бе негативно засегнат от огнището на COVID-19 на всяко ниво - от търговци на дребно, до вериги за доставки и доставчици. Видяхме как се затварят редица търговци на дребно. Производството почти спря. Търсенето е намаляло.
Търговците затвориха врати по целия свят, насърчавайки клиентите си да пазаруват онлайн. И все пак реалността е, че тъй като сме принудени да останем в домовете си, много от нас са финансово обременени от съкращения или нови отговорности за грижа за децата, а желанието да си купим нови дрехи се чувства като далечна мечта.
С установените локдауни една от най-големите индустрии, които бе засегната е модната индустрия на дребно, поради следните причини:
1. Физическите магазини са принудени да затворят и не могат да посрещнат клиенти, които влизат.
2. Намалява нуждата от закупуване на нови дрехи, заради престоя вкъщи.
3. Дори тези, които продължават да пазаруват сред локданите, се обръщат към електронната търговия или онлайн пазаруването заради удобството, което то носи.
4. Производството на облекло спря, тъй като фабриките също са принудени да затворят.
Както вече споменахме, доста модни брандове и магазини за дрехи бяха принудени да затворят врати, заради коронавируса. Някои работници обаче са получили по-малко от месечна заплата като обезщетение, а много други не са получили нищо.
Тези работници сега не знаят как ще се грижат за семействата си, как ще управляват разходите за храна, наем и други нужди. Те дори не могат да си представят какво ще правят, ако те или член на семейството им се нуждаят от медицинско лечение за COVID-19.
Оскъдният доход, който хората в България печелят е едва достатъчен, за да покрие разходите им за живот и в резултат на това хората нямат почти никакви спестявания, заделени за справяне с криза като тази.
Вече критикувани за неустойчивите си подходи, доста онлайн търговците на бърза мода бяха обвинени, че използват продажбите като тактика, за да привлекат повече клиенти по време на локдаун.
Много уебсайтове на марки предлагат продажби с до 70% отстъпка от артикули. Тъй като са базирани онлайн, те не могат да бъдат подложени на санкции, че поддържат магазините си отворени, но това съвсем не означава, че работниците им все още не работят в складовете и с това са повдигнати много въпроси.Въпреки това, няма как да не отбележим, че този уникален набор от обстоятелства може да доведе до положителна промяна в модната индустрия, която е необходима от години.
Модната индустрия съставлява 10% от въглеродните емисии на човечеството, както и изсушава водоизточниците и замърсява реките и потоците.Като се има предвид нивото на свръхпроизводство, което модната индустрия осигуряваше преди пандемията COVID-19, може да се надяваме, че времето, прекарано на закрито, ще ни направи по-осъзнати за вредното въздействие. Надяваме се, че това може да ни доведе до повторно използване и поправяне на дрехите ни, както и до възприемане на мислене за дълголетие, когато става въпрос за нашите гардероби.
С затварянето на магазините и складовете обаче се натрупват много налични дрехи. Това поставя въпроса: какво може да се направи с този остатък от запаси? Това всъщност би могло да представи невероятна възможност да обмислим как индустрията може да бъде възстановена и как модната индустрия може да инвестира в рециклиране и преработка след COVID-19.
Как се отразява пандемията и противоепидемичните ограничения върху текстилния сектор и магазините за дрехи чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Денис Ашев в звуковия файл.
Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си. Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..
Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..
Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..
Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..
През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..
Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..
С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478