Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Школа "ИСТОРИКА" почетоха паметта на загиналите в Априлското въстание

| обновено на 20.04.21 в 17:09



Учениците от школа „ИСТОРИКА“ към СУ „П.Р.Славейков“ днес отбелязаха 145 години от избухването на Априлското въстание. С поднасяне на цветя пред Паметника на Васил Левски в центъра на Кърджали, възпитаниците на „Славейков“ заедно с техния ръководител бяха единствените в областния град, които почетоха паметта на загиналите за свободата на страната ни. 

"Ако не пречупим историята през това на всяка значима дата за страната ни, младите да почитат хората, които въпреки всичко са знаели, че отиват на сигурна смърт в името на свободата на България, то какво остава – една фактология, едни сухи данни и статистика, която не остава в съзнанието", казва историкът и ръководител на школата "ИСТОРИКА" Димитър Димов.

Исторически факти: 

Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.

Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръг.

Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.

Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.

Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.

Според българската историография загиналите са около 30 000 души, докато според външни изследователи бройката на жертвите е не повече от 15 000 души. Руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени. 

Историческо значение

Жестокото потушаване на въстанието и отзвукът на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция. Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води до обявяването на единадесетата Руско-турска война, довела до Освобождението на България. Въпреки че Априлското въстание не променя военната обстановка в България, то до голяма степен дава световен отзвук на проблема с България, разрешен с Руско-турската Освободителна война.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кърджали на осемнадесето място в страната по средна работна заплата

Ръст на средната месечна заплата в област Кърджали до 1 655 лв. отчита Националният статистически институт за първото тримесечие на тази година. С 3.4 на сто повече е средното възнаграждение спрямо четвъртото тримесечие на м.г. За обществения сектор средната месечна заплата е 1 841 лв., а за частния - 1 565 лева. Ръстът на средната брутна месечна..

публикувано на 18.05.24 в 17:45

Книгата "Люлката на живота" ще отпътува за ледения континент

Книгата "Люлката на живота" на Катя Цонева ще намери място в библиотеката на филиала на НЧ "Обединение1913"- Кърджали на Антарктида. Това обеща председателят на читалището и антарктик Стоян Анадолиев на поетесата, която представи вчера творбата си в Кърджали.  "Дано стопли българските полярници там", написа във Фейсбук профила си Петя Цонева. "Ако..

публикувано на 18.05.24 в 17:25

Филиал "Любен Каравелов" ще проведе студентска научна конференция

Филиалът „Любен Каравелов” на Пловдивският университет „Паисий Хилендарски” организира студентска научна конференция под наслов „Науката –предизвикателство за младите” на 21 май от 11 часа във висшето училище. Това съобщи директорът на институцията доц.д-р Елисавета Семерджиева, цитирана от Кърджали бг вести. Ще бъдат представени  13 доклада в две..

публикувано на 18.05.24 в 16:22

Утре пускат билетите за срещата между Арда и ЦСКА 1948

Билетите за футболната среща на 20 май, между Арда и ЦСКА 1948 ще бъдат пуснати  в продажба в неделя, 19 май. Това съобщиха от кърджалийския клуб. Мачът от 34-тия кръг на Професионалната първа лига е домакински за Арда и е от груповата фаза, която дава право на участие на бараж за Европа. Двубоят е с начален час 17.45 в понеделник. Касите на..

публикувано на 18.05.24 в 16:19

Творци от пет държави веселиха кърджалийци в "Сцени на Арда"

С гайди и български народни песни започна третият последен ден на фестивала  "Сцени на Арда" в Кърджали. Днес се проведе финалният концерт, в който взеха участие танцьори, певци и музиканти от България, Гърция, Мароко, Китай, Куба. По време на откриването му зам.-кметът на Кърджали Веселина Тихомирова каза: "В рамките на три дни Кърджали е..

публикувано на 18.05.24 в 15:18

Европейска нощ на музеите и в Кърджали тази вечер

Регионалният исторически музей в Кърджали се включва в отбелязването на Европейската нощ на музеите 2024 на 18 май. Тази година екипът подготвя изложба "Резултати от археологическите проучвания на късноантична и средновековна крепост в м. Язлъ дереси, с. Храстово, община Крумовград“. Откриването е в 19 часа. Вратите на музея ще са отворени до 23 часа,..

публикувано на 18.05.24 в 12:51

В Кърджали заработи временният приют за безстопанствени кучета

От петък, 17 май, започна да работи временен приют за безстопанствени кучета в Кърджали. Той се намира в базата на общинското предприятие "Озеленяване, благоустройство, чистота" в кв. "Студен кладенец" и се стопанисва от него, съобщиха от общинската администрация. Приютът разполага с 18 клетки,  тези от стария приют са основно ремонтирани,..

публикувано на 18.05.24 в 12:30