Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Свежен отвори врати къщата - музей на полк. Владимир Серафимов - освободителят на Средните Родопи

Родната къща на полк. Владимир Серафимов в с. Свежен, общ. Брезово
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

През Балканската война (1912 - 1913) Владимир Серафимов е командир на 21-ви средногорски полк. Освобождава Централните Родопи. Навсякъде е посрещнат сърдечно от българското население. Така е и в селата Карлуково, Петково, Давудово, Горно Дерекьой.

Удържа натиска на силни османски части край Алами дере на 21 октомври, въпреки че има заповед за оттегляне. Полковник Серафимов отказва да изпълни заповедта с думите: „Няма да отстъпя на турците тези села, в които вчера ме посрещаха като освободител“. След този подвиг на полковника през 1934 година село Алами дере е прекръстено на Полковник Серафимово, а бойният подвиг на средногорци влиза в историята под името „Родопската Шипка“.

Освободителя на Средните Родопи е роден в село Аджар, днес Свежен. От 1987 година Свежен е архитектурно - исторически резерват. 

„Малко хора знаят, че полковник Владимир Серафимов е родом от село Аджар, днес Свежен. Баща му е бил учител в селото – даскал Гено. Той бил трети братовчед с Васил Левски. Дякона е посещавал селото и гостувал на семейство Серафимови.  Владимир Серафимово са били 12 деца. Родната къща на семейство Серафимови е на 300 години. Сега е възстановена и е направена на музей.  В една от саите има надписи направен със свещ, написана е годината 1876 . Това е годината на Априлското въстание и една година преди опожаряването на селото. Свежен е бил голям околийски център в пределите му влизали 62 села,“ разказва уредника на къщата – музей Яна Стоилова.

Родната къща на полк. Владимир Серафимов

За по-малко от година от както е отворена къщата - музей на полковник Серафимов доста са били туристите от Родопите посетили родната му къща.

В близост до къщата-музей са останките от старата църква на Свежен "Свети Георги", която е била голям духовен център.

„По време на Османското иго тук са живели монаси и са правили църковни преписи на текстове, като псалтир, осмогласници, требници, аджарски дамаскин, книгите които са изработвали са били подвързвани с кожа, с дъбови рамки, ползвали са много цветове мастило. Това става дума за XVII век. Имаме свидетелства за книги които са писани тук от 1634 година,“ разказва Яна Стоилова.

Паметник на полк. Владимир Серафимов с центъра на Свежен

В района на Свежен има доста забележителности, които си струва да се посетят. Край селото има доста скални Тракийски светилища, манастир Рождество Богородично, в околностите на селото се намира гробът на Хаджи Димитър.

„Малко хора знаят, че той не е починал на Бузлуджа, там където са били боевете. След като е бил ранен Хаджи Димитър бил пренесен от двама войводи от неговата чета, на връх Кардафил, в Средна гора, където местните овчари са носели храна и вода, но той живял 2-3 седмици и тук починал, където е бил погребан. 12 години по-късно неговите кости са преместени в свеженската църква за което се е писало във вестник „Марица“ от където, майка му от Сливен разбира за това и идва в Свежен, за да си прибере мощите в Сливен,“ разказва още Яна Стоилова.


В близката околност се намират хижите Свежен, Братан и Каваклийка, връх Братан, язовирите Свежен и Домлян и други красиви местности. Две тракийски светилища които са открити за сега – Слънчевата стела, която е на 3 км от Свежен и Яйцето на змейцата, което е свързано с античен път. В село Свежен има и няколко къщи за гости, които не могат да поемат всички туристи пожелали да отседнат в селото и да се насладят на природата и архитектурата на селото от малки спретнати в стар стил къщи, но предстоят да се открият още, казва Яна Стоилова, уредник на къщата музей на полковник Владимир Серафимов.

Чуйте още в прикачения звуков материал.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06