Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десето издание на фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“ се организира в родното ѝ село Сладун

Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

В края на юли и началото на август (31.07 - 01.08) в родното село на тракийската певица Кичка Савова ще се проведе X-ти Национален фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“. Целта на фестивала е да се съхрани и популяризира песенното творчество на народната изпълнителка Кичка Савова и респективно песенното наследство на Сладун. 
Интересът е голям към конкурса, казва Надка Щегрова, секретар на НЧ „Изгрев“, организатор на фолклорния фестивал. 
„Голям е интереса към нашия фестивал. Имаме записани състави от Североизточна България – Добрич, Шабла. Тук от Странджанско-Сакарския край също“, разказва Надка Щегрова. 
Фестивалът е с конкурсен характер. Участниците представят песни, танци и народни обичаи, като в категорията народна песен всеки участник трябва да представят и една песен на Кичка Савова.  Ясни са и членовете на журито.  Председател на журито ще е доц. Наталия Рашкова - етномузиколог, доктор по изкуствознание, доцент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН; университетски преподавател по етномузикология и музикална фолклористика. Членове са: народната певица и солистка на ФА „Тракия“ – Пловдив Дарина Славова, народните певци Петър Георгиев, Тенчо Тенчев и представител от община Свиленград. 
Съорганизатори на конкурса са кметство село Сладун и община Свиленград. Фестивалът се осъществява с подкрепата на фондация „Кичка Савова, която е основана преди година и половина от Стефка Здравкова, дъщеря на тракийската певица. 
„В основаването на фондацията не участвам само аз, а и моя брат, и нашите семейства. Решихме да я основем фондацията, за да запазим паметта на нашата майка и песните ѝ живи. Да подкрепим фестивала, който се провежда в Сладун. Идеята ни е да подкрепим фестивала с това което можем. Имаме две идеи със създаването на тази фондация – да запазим паметта на майка ни жива, да се помни името на майка ни, както и да остава вечна тракийската песен. Другото което искахме да направи, фестивала да е под егидата на Министерството на културата, под егидата на института по фолклористика към БАН. Това успяхме да свършим. И другото, което ще направим да осигурим награден фонд от 2500 лева за отличил се участник на фестивала“, разказва дъщерята на Кичка Савова. 
В това погранично село живеят около 130 души и в дните покрай фестивала идват хора от близо и далеч. Така поне веднъж в годината Сладун се пълни с хора, каквато беше мечтата на Кичка Савова – селото да е живо. 
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младежи демонстрираха знания по граждански права и институции

Гимназисти от няколко училища в Кърджали се състезаваха по трудната тема за гражданските права и комуникацията с институциите в рамките на проект „Кърджали за теб – участвай, променяй, бъди активен гражданин!“, съобщи в ефира на Радио Кърджали Росица Средкова, председател на Управителния съвет на Сдружение „Инициатива за развитие „Кърджали..

публикувано на 27.06.24 в 23:11

Културни дейци ни канят да преживеем "С талант и любов към изкуството"

На 28 юни от 20.30 часа в пространството пред Дома на културата ще се проведе четвъртия заключителен концерт на съставите под надслов "С талант и любов към изкуството". Марияна Ликова, директор на културния интститут: "Ние всяка година сме изправени пред едно  такова предизвикателство и с нетърпение даже към нашите  изпълнители, възпитаници..

публикувано на 27.06.24 в 15:11

Възраждат за нов живот киносалон в Малка Арда

В банското село Малка Арда доброволци възстановиха киносалона в читалище "Христо Ботев -1958". Инициатор на кампанията е Кристина Патева и група млади хора с корени от Малка Арда. Ремонтните дейности продължават почти година. “За репетиции самодейците от читалището са използвали зала в детската градина, но след този ремонт те отново ще се върнат в..

публикувано на 25.06.24 в 10:45

В Старцево се проведе първи Еньовденски събор

В навечерието на Еньовден в Старцево отбелязаха първи Еньовденски събор. Еньовден е един необикновен празник. На този ден обичаят повелява да наберем свежи билки, защото според народните поверия тогава имат най-голяма сила. След набирането на билките, се сплитат венци, които момите пускат по течаща вода. За събора в местността "Равното" над Старцево..

публикувано на 24.06.24 в 15:50
Фолклорна група от с. Егрек, Крумовградско

Изчезващото фолклорно наследство на Егрек

Родопите впечатляват със своята природа, култура и фолклор. Всяко едно село пази своя фолклор благодарение на самодейните групи към местното читалище. Водени от любовта към народното пеене и традиции хората от крумовградското село Егрек са съхранили песните на своите деди, а те днес предават на малкото останали млади хора. Младите, както на всякъде..

публикувано на 24.06.24 в 14:03

Танцьори от СУ “Васил Левски“ – Крумовград със „Златен Орфей“ от "Евро фолк - Черно море 2024"

Учениците от група „Танцово изкуство“ по Национална програма  „Заедно в изкуствата и в спорта“ към СУ “Васил Левски“ – гр. Крумовград с художествен ръководител Даниела Бояджиева за пореден път представиха достойно училището и града с участието си в XX Международен фолклорен фестивал "Евро фолк - Черно море 2024", който се проведе в гр. Китен в периода..

публикувано на 24.06.24 в 13:03

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването , ще си говорим за вкусът умами, който обединява всички вкусове и се дължи на ферментацията на протеините. Мдааа, веднага ми стана туршиено и пробиотично. Всъщност, аналог на нашето кисело зеле е кимчито, корейско ястие, което азиатците похапват всеки ден. Иначе умами вкус имат всички отлежали сирена, сушени..

публикувано на 23.06.24 в 18:07