Плиоценският парк в село Дорково е открит на 19 септември 2013 г. Това е палеонтологичен музей, представящ находки от плиоцена, открити в палеонтологичното находище в местността „Елин кладенец“ около Дорково. Находището е най-голямото познато на палеонтолозите струпване на кости от над 30 вида животни на едно място. Открити са над 600 кости на 15 кв. метра площ. Това е най-голямото палеонтологично находище на Балканите и втората най-значима експозиция в Европа. Чрез него се маркира началото на плиоценската геоложка епоха в Източна Европа. Милен Пейчинов, екскурзовод в Плеоценски парк Дорково ни разказва подробности.
„При нас ние представяме най-величествения представител от тази епоха негово величество мастодонта. Така са се казвали тези величествени представители населявали Дорково и като цяло целия континент. Приликата е огромна със сегашните слонове. Всъщност, не малка част от нашите посетители ахват и казват: какъв огромен слон! Но ние веднага им обясняваме, че този животински представител е мастодонт или по-точно това е прадядото на слона“, разказва Милен Пейчинов.
По-голямо внимание на находището обръща местният учител Манол Чолев, през 30-те годни на миналия век. Той обикалял с учениците на поход из околностите на Дорково и забелязва, че този костен материал не е като на днешните животни. След това находището потъва в забрава за почти 50 години. Костното находище се преоткрива наново през 80-те години от тогавашната фирма "Редки метали", която разработвала близкия рудник. Тогава се дава идеята за построяване на музей, но така и не осъществена.
Скулптурата на мастодонта заема централно място в музея. Тези екземпляри са били с височина около 4,5 – 5 метра и дължина не повече от 7 метра, с тегло до 10 тона. Самата скулптура е изработена от стириопор, гипс и пластмаса. Природата около Дорково през плиоцена се представя чрез 10-метрова пейзажна диорама „Фауната и природата край Дорково и на Балканите преди 5 милиона години“.
След края на проучавателните дейности през 80-те години, два вагона костен материал отпътуват за Париж, Франция, а в България остават малка част от намерените артефакти. Това е така, защото експедицията е била финансирана изцяло от френска страна.
Плиоценският музей в село Дорково работи целогодишно и можете да го посетите когато пожелаете.
Другите забележителности в региона са крепостта Цепина и пещера Лепеница, която може да се посети само със специална екипировка. На 12 км се намира СПА столицата на Балканите - Велинград, а на 10 км яз. Батак.
Затова не се питайте А сега накъде, а стягайте багажа и тръгвайте към региона на Велинград и Дорково. Пътуването до там може да бъде вълнуващо и приятно ако използвате "Родопската теснолинейка".
Чуйте повече в прикачения звуков файл.След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер. А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..
През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..
И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..
Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..
И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон. Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..
Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..
Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478