Община Неделино облагородява пространството около природния феномен "Бездънник", намиращ се между селата Средец, Бурево и Гърнати по проект "Чиста околна среда" към Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), на стойност 10 000лв.
„Вече изграждаме подход към местността, мост и места за отдих. Едно от условията в проекта бе част от дейностите по него да бъдат извършени от доброволен труд на граждани и общински служители“, каза кмета на Неделино Боян Кехайов.
Той разказва за случай, когато цял автобус туристи са дошли да видят природната забележителност, но не са успели, поради трудния достъп. Днес вече има поставени упътващи табели още от главното шосе Неделино – Ардино.
Община Неделино продължава да се развива в тази сфера. От няколко дни в общината има комисия от Министерство на културата и представители от Изпълнителна агенция по горите, поземлена комисия от Общинска служба по земеделие, които работят по разкриването и утвърждаването на крепост над село Изгрев. Община Неделино е подала заявление, крепостта да стане културен паметник от национално значение.
От крепостта има запазени стени над повърхността на земята. Според археолозите, тази крепост е била наблюдателно съоръжение със стратегическа цел за тази част на Родопите и римските пътища, които са минавали през територията на община Неделино.
Ако общината успее да я категоризира като национален паметник на културата, Неделино ще има възможност да кандидатства по програмите за развитието на туризма в региона.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..
Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина, ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..
Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..
В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..
През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..
Община Баните ще отбележи тържествено своя празник и Деня на минералната вода на 5 и 6 май, съвпадащ с големия празник Гергьовден. Родопската община отново подготвя богата празнична програма, която ще събере местни жители и гости от цялата страна. „Знаете, че 5 и 6 май са празник на община Баните и минералната вода – традиция, която се спазва вече..
Преди 15 години в Свиленград започва историята на един танцов състав, който носи в сърцето си родовата памет и българския дух – танцов състав "Илинден". „Поканиха ме да водя танцови състави към читалището и всичко започна с детски състав, после детско-юношески, клуб за народни хора и накрая – танцов състав 'Илинден'.“, разказва хореографът на групата..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478