Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Насочваме ли се към хиперинфлация?



Инфлацията е изискан начин да се съобщи за нарастващите цени. Инфлационните фактори задълбочават своя ход и цените на основни хранителни стоки и услуги продължават да се покачват. Почти всеки ден цените на храната, дрехите, самолетните билети и други се движат, тъй като някои марки повишават цените, а други предлагат отстъпки. Заради пандемията и локдауните изведнъж инфлацията започна да нараства с бързи стъпки.

Последните данни показват, че индексът на потребителските цени за месец Септември 2021 г. спрямо месец Септември 2020 г. e 104.8%, т.е. инфлацията е 4.8%., което предизвиква опасения, че икономиката прегрява.

Индексите за храна, подслон и бензин са ключови двигатели за растежа на инфлацията. Разбира се, тези елементи са от ключово значение за основния финансов живот на българите, като по този начин разтягат крайната им линия, която става още по-тънка.

Цените на суровия петрол продължават да се повишават и оскъпяват не само отоплението, но и горивата, а от там скачат и цените на стоките и услугите. Цените на „Brent“ се колебаха между печалби и загуби около $84,5 за барел в петък и почти не се променят на седмична база, а пазарът наближава територия на свръхкупуване сподели икономистът Румен Гълъбинов.

„Brent непрекъснато нараства от четвъртата седмица на август и достигна 3-годишни връхни стойности от $85 долара за барел, тъй като продължаващата енергийна криза в Европа и Азия, както и неспособността на страните от ОПЕК+ да увеличат нивата на добив оказват натиск върху пазара и засилват дисбаланса между търсенето и предлагането през последните месеци.“

Според последни данни, запасите на суров петрол в центъра за съхранение в Кушинг, Тексас, САЩ са паднали до тригодишно дъно, освен това, и инвестициите за откриване и разработване на повечето нови газови и нефтени находища са временно спрени. Цената може от $85 да стигне на $150 за барел “Brent” в следващите 12-18 месеца, като това ще подклажда и инфлацията.

Въпреки това обаче, очакванията на Румен Гълъбинов са инфлацията да продължи да се увеличава поне до първото тримесечие на 2022 година, след което нещата да се нормализират.

Същевременно обаче в световен мащаб все по усилено се коментират опасенията за хиперинфлация. По същество това е пълно унищожаване на националната валута. Не е малък проблем. Това е абсолютно най-лошият вид финансова криза, която икономиката може да има.

И ако смятате, че финансовата криза от 2008 г. беше лоша, това беше разходка в сравнение с това, което прави хиперинфлацията. Финансовата паника съсипва икономиката за десетилетие, но хиперинфлацията съсипва икономика за цяло поколение. С хиперинфлация артикул от 1 лв днес може да струва 10лв или 50лв за година.

Риск обаче от хиперинфлация в България няма, уверява Гълъбинов, понеже валутният борд предотвратява този вариант. Естествено икономистът подчертава, че трябва да се наблюдават паричните агрегати и да се следи фискалния резерв да е достатъчен, както и да се финансира за да отговаря адекватно на фиксирания курс.

В същото време обаче криптовалутата поскъпна до нов исторически връх, като цената на Биткойна достигна $67 000, като според някои тя е добър хедж срещу инфлацията.

Ще тласне ли глобалната инфлация хората да съхраняват част от спестяванията си под формата на Биткойни и как ще се отрази приемането на еврото на инфлацията в България?

Очаква ли се централната банка да свие икономическите си стимули въведени заради пандемията от COVID-19 и можем ли да кажем, че именно тези стимули предизвикаха засилване на инфлацията?

Отговорите чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Румен Гълъбинов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Откриха позлатени обувки на тракийска принцеса

Нови уникални находки разкриха археолозите в землището на тополовградското село Капитан Петко войвода при разкопаването на втора тракийска могила. Припомнямe, че това лято археологическият екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев откри там истинско златно съкровище. Проучваната могила се намира в непосредствена близост до тази, в..

публикувано на 28.11.24 в 12:38

Родителите подават заявления за данъчни облекчения за деца до 31 декември

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 година, припомнят от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок..

публикувано на 28.11.24 в 11:34
Снимката е илюстративна

Хубавата риба е с бледорозови хриле, бистри очи и здрави люспи

Бледорозови хриле, бистри очи, тяло, покрито със специфична слуз, люспите стоят здраво върху мускулатурата, не падат лесно и самостоятелно. Това се признаците, които, ако съблюдаваме, можем да сме сигурни и спокойни, че сме си купили качествена, хубава риба. Съветите са от д-р Георги Грозев, директор на Областната дирекция по безопасност..

публикувано на 22.11.24 в 23:38

Никола Чанев: Област Кърджали е готова за зимата

Област Кърджали в много голяма степен е готова да посрещне зимата. Пет от седемте общини са отличници. В две от общините – Момчилград и Крумовград все още има за решаване някои проблеми, но надеждите са, че и те ще се справят със снегопочистването и зимното поддържане на пътищата. Така може да се обобщят изводите, направени на работна..

публикувано на 22.11.24 в 23:23

70-годишен катастрофира и избяга

Около 7,30 часа вчера в района на село Бели пласт 70-годишен с „Ауди“ загубил контрол над управлението, автомобилът напуснал пътното платно и се блъснал в скат. Водачът напуснал мястото на произшествието, без да уведоми контролните органи. Около 10 часа е бил прегледан от спешни медици в болницата в Кърджали и освободен. Произшествието е обработено..

публикувано на 22.11.24 в 16:07

Ученици от Смолян с послания за безопасност на пътя

Пътни полицаи от сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Смолян и ученици при ОУ „Юрий Гагарин“ – участници в Детска полицейска академия, проведоха съвместна кампания за пътна безопасност „Посланията на есенния лист“ на главен булевард в град Смолян. Учениците изработиха есенни листа с послания към шофьорите, напомнящи за толерантност, внимание и..

публикувано на 22.11.24 в 15:38

Финалното решение за Шенген – на 12 декември

Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември.  В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата".  Днешната среща на вътрешните министри на Австрия, Унгария, Румъния и България е предпоследната стъпка по пътя ни към пълноправно членство, каза..

публикувано на 22.11.24 в 15:31