Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1 ноември: Будни ли сме щом пишем и четем?

ден на народните будители
Снимка: БГНЕС



Днес честваме Деня на народните будители. Като официален национален празник за първи път денят се чества на 1 ноември 1921г.  Всеки би казал, че след като пишем и четем сме будни. Ясно и точно! Само че в Библията в „Откровение 3:1“ се казва - „Ти имаш име на жив, но си мъртъв!“.

Живи били и хората на които апостол Йоан е написал споменатия абзац от Библията в църквата на малоазийския град Сарди. Каква е ползата, че сте живи иска да каже апостолът, след като сте духовно мъртви и вървите към сигурна духовна смърт?

В мрачните и студени години на едно не кратко владичество са живели хора с буден дух, които са чувствали с душата си, че някъде там има записана мисъл, книга или писмо, които са създадени за да пребъдат.

За гореспоменатите е било като дълг да намерят словото, да го преведат или да го препишат, за да може по този начин да се разпространи и да достигне до всеки. Те са били наясно, че на народа трябва да му се говори, за да се пробуди от унеса на едното оцеляване. Защото хората дори и в най-тъмните времена имат нужда да нахранят душата си, да отвори очите си и да знаят.

Нима днес е различно? Нима днес не живеем в глад и мрак? В ерата на технологиите сме компетентни за всичко и всеки. Има от къде да прочетем и сякаш повече нямаме нужда да бъдем будени.

И все пак в днешния ден си спомняме за лечителите на душата от едно минало, донякъде забравено време. Помним ги основно заради портретите по стените в училищата, където имена като Свети Иван Рилски, Паисий Хилендарски, Васил Левски и Христо Ботев ни наблюдават през запрашените стъкла на счупената рамка и виждат изкривеното бъдеще за което са дали живота си.

Но кого да обвиним за това? Към кого трябва да насочим нападките за заобикалящата ни действителност? Кого да набедим за несправедливости в която се будим и заспиваме ежедневно? Виновни в днешните тежки времена няма, понеже кривото вече не се поправя… то е „новото нормално“.

Нека не забравяме, че не само семето е важно. Важна е и почвата. Защото ако почвата не е плодородна или не иска да приюти будното семе, то няма да пребъде.

А защо св. Иван Рилски е поставен в центъра на този празник? Къде са будителите и църквата като пантеон на духовното водачество в тези кризисни времена? Отговорите чуйте в интервюто на Ангел Шенков с историкът Димитър Димов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ДПС-ДПС са провели среща по покана от преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН

Ръководството на парламентарната група "Демокрация, права и свободи - ДПС" (ДПС-ДПС) е провело срещи с преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ". В съобщение до медиите от групата на ДПС-ДПС, се посочва, че са били дискутирани условията за подкрепа от страна на формацията около Ахмед Доган за съставяне на парламентарно..

публикувано на 12.01.25 в 16:26

Възможни измами при закупуването на стоки онлайн, алармират от "Ние потребителите"

Организации за защита на потребителите предупреждават за възможни измами при закупуването на стоки онлайн. Има реална опасност да не се намери адрес или телефон на търговеца или дори сайтът вече да не съществува. "Оказва се, че след кражба на лични данни и след пробив в системите, се стига дотам, че активни онлайн потребители, на..

публикувано на 11.01.25 в 17:43

Навършват се 5 години от първия смъртен случай с Covid-19 в Ухан

На 11 януари се отбелязвае петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес. Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на..

публикувано на 11.01.25 в 17:04

Жители на Бял извор скочиха срещу фермери в селото, твърдят че животните опустошават нивите им

Жители на ардинското село Бял извор потърсиха Радио Кърджали, за да се оплачат от дългогодишен тормоз от страна на собственици на животновъдна ферма. Твърдят, че животните от фермата - крави и овце са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градини на хора в селото и унищожават продукцията им. Освен това създават и сериозни..

публикувано на 09.01.25 в 16:46

ОСНВ Информационна кампания „Вейпинг мода“ стартира ОСНВ

Информационна кампания, насочена към опасностите от употребата на така наречените вейпове, започват от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали. Кампанията е озаглавена „Вейпинг мода“ и стартира на 14 януари. Тя ще се проведе в няколко училища в област Кърджали. Кампанията е провокирана от последния, за жалост,..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

„Синдром на празния кошер“ сполетя пчеларите в България

Има много причини за изчезването на пчелните семейства и измирането им . За този година нещата са още по-лоши, тъй като 2024 беше много неблагоприятна за пчелите, каза за радио Кърджали Неделчо Димитров, който е дългогодишен пчелар. Той поясни, че пролетта на изминалата година е била хладна и поради тази причина пчелите не са могли да..

публикувано на 09.01.25 в 15:02
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Все още има шанс за правителство

Все още има шанс за сформиране на редовно правителство, "преговорите все още не са свършили“. Очакването изрази социологът, анализатор и създател на социологическа агенция "Мяра“ Първан Симеонов в ефира на Радио Кърджали. Той обаче специално подчерта, че изразената надежда е към ранния следобед в понеделник. Политиците ни напоследък ни дадоха..

публикувано на 06.01.25 в 18:06