Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1 ноември: Будни ли сме щом пишем и четем?

ден на народните будители
Снимка: БГНЕС



Днес честваме Деня на народните будители. Като официален национален празник за първи път денят се чества на 1 ноември 1921г.  Всеки би казал, че след като пишем и четем сме будни. Ясно и точно! Само че в Библията в „Откровение 3:1“ се казва - „Ти имаш име на жив, но си мъртъв!“.

Живи били и хората на които апостол Йоан е написал споменатия абзац от Библията в църквата на малоазийския град Сарди. Каква е ползата, че сте живи иска да каже апостолът, след като сте духовно мъртви и вървите към сигурна духовна смърт?

В мрачните и студени години на едно не кратко владичество са живели хора с буден дух, които са чувствали с душата си, че някъде там има записана мисъл, книга или писмо, които са създадени за да пребъдат.

За гореспоменатите е било като дълг да намерят словото, да го преведат или да го препишат, за да може по този начин да се разпространи и да достигне до всеки. Те са били наясно, че на народа трябва да му се говори, за да се пробуди от унеса на едното оцеляване. Защото хората дори и в най-тъмните времена имат нужда да нахранят душата си, да отвори очите си и да знаят.

Нима днес е различно? Нима днес не живеем в глад и мрак? В ерата на технологиите сме компетентни за всичко и всеки. Има от къде да прочетем и сякаш повече нямаме нужда да бъдем будени.

И все пак в днешния ден си спомняме за лечителите на душата от едно минало, донякъде забравено време. Помним ги основно заради портретите по стените в училищата, където имена като Свети Иван Рилски, Паисий Хилендарски, Васил Левски и Христо Ботев ни наблюдават през запрашените стъкла на счупената рамка и виждат изкривеното бъдеще за което са дали живота си.

Но кого да обвиним за това? Към кого трябва да насочим нападките за заобикалящата ни действителност? Кого да набедим за несправедливости в която се будим и заспиваме ежедневно? Виновни в днешните тежки времена няма, понеже кривото вече не се поправя… то е „новото нормално“.

Нека не забравяме, че не само семето е важно. Важна е и почвата. Защото ако почвата не е плодородна или не иска да приюти будното семе, то няма да пребъде.

А защо св. Иван Рилски е поставен в центъра на този празник? Къде са будителите и църквата като пантеон на духовното водачество в тези кризисни времена? Отговорите чуйте в интервюто на Ангел Шенков с историкът Димитър Димов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С най-голям скок в цената тази година са маслото и олиото

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси..

публикувано на 29.11.24 в 17:16
Неделино

В Неделино ще изграждат центрове за социално уязвими групи хора

На територията на община Неделино ще бъдат изградени Център за деца с психически разстройства и Дневен център за лица с увреждания и техните семейства. Това съобщи кметът Боян Кехайов. Той уточни, че са одобрени от Министерството на труда и социалната политика за изграждането на три сгради, които ще предлагат социални услуги на социално уязвими..

публикувано на 29.11.24 в 15:58

В Сливенско унищожават заразени с шарка овце, във Велинград чакат резултати от проби за чума по животните

В сливенското село Желю войвода пристигна мобилният екарисаж, с който ще бъде унищожено заразеното с шарка стадо от 150 овце. Животните ще бъдат умъртвени по хуманен начин. Заразата е установена е установена преди няколко дни, когато една от овцете е започнала да ражда. Тогава по симптомите и видимата част собствениците виждат, че има нещо нередно,..

публикувано на 29.11.24 в 15:44

Бъдещето на Крумовград след оттеглянето на златодобивното дружество „Дънди Прешъс Металс“ /ВИДЕО/

Обществено обсъждане за бъдещето на рудника Ада тепе, след неговото закриване, се проведе в Крумовград. Едната от опциите е Ада тепе да продължи индустриалното си развитие, което обаче изисква, както привличането на инвеститори, така и подходящата инфраструктура, което на този етап е трудно изпълнимо. Даденост е само наличието на работна ръка...

публикувано на 28.11.24 в 17:04

Златоград препълнен за коледните и новогодишните празници

В Етнографския ареален комплекс в Златоград местата за нощувки вече са заети. От там са подготвили още екстри за празниците като екскурзия до гръцкия град Драма, който е известен с Коледното си градче Онируполи.  Дядо Коледа ще черпи с вино, а на малчуганите ще раздава подаръци, каза Александър Митушев, директор на Етнографския комплекс в..

публикувано на 28.11.24 в 16:49
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

Случаите на насилие се увеличават през зимата

Между 15 и 20 души на месец търсят помощ и съвет за защита от насилие в Стаята на доверието в Кърджали. Това съобщи координаторът на клуба Мюжгян Адем. Тя допълни, че броят на пострадалите в някои месеци достига до 25. „Случаите се увеличават през зимата. Имаме по 4-5 нови случая средно на месец“, коментира в ефира на Радио Кърджали Мюжгян..

публикувано на 28.11.24 в 15:58

Пет зубри от Словакия пристигнаха в „Женда“

Пет зубри, един от застрашените големи видове тревопасни и емблема на възвръщането на дивата природа в Европа, бяха докарани по-рано тази седмица в новия приоритетен за Фондация „По-диви Родопи“ район - „Женда“, част от териториалния обхват на Южноцентрално държавно предприятие. Това е изключително важна първа стъпка в реинтродукция на зубри в..

публикувано на 28.11.24 в 15:51