Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хибридно обучение: Новата мъка за ученици и учители

Снимка: БГНЕС



Учениците които не се тестват два пъти седмично, остават на дистанционно обучение от вкъщи. Това каза образователният министър акад. Николай Денков. Все повече родители обаче са в недоумение как ще се провеждат в този случай уроците - синхронно, както е в момента, сиреч ще се провеждат в реално време на живо, или асинхронно - без взаимодействие в реално време. Вариант в случая е хибридното обучение, при което децата от вкъщи следят с камера това, което учат съучениците им в клас.

Разпространението  на коронавируса  доведе до цялостна реорганизация на предоставянето на образование в страната. Част от въведените противоепидемични мерки заради COVID-19 са именно въвеждането на дистанционно обучение  за  ученици  и  деца  дори в  предучилищна  възраст. Подобен  подход  е предизвикателство, както за училищата в страната, така и за родителите и учениците, понеже образованието не спира до училищните врати и преподавателите навсякъде правят всичко възможно, за да гарантират, че учащите не пропускат материал. Според получилата грамотата на МОН „Константин Величков“ учителка Светла Илчева от СУ ,,Отец Паисий" Кърджали, дистанционното обучение не пречи на децата и разлика в обучението няма. Като притеснение Илчева изрази единствено, че децата прекарват много време пред електронните устройства, с които учат.

Изследване  сред  РУО  показва,  че  на  практика  всички  училища  са  осигурили продължаване на  учебния процес в ситуация на пандемия,  като  най-често  това е било чрез комбинация от различни подходи. Освен осигурено онлайн обучение в реално време, учителите през миналата година са осигурявали дистанционно  обучение  чрез  поставяне  на  задачи,  но  не  в  реално  време,  а  около  45% посочват, че се е налагало учителите и образователните медиатори да носят материали в домовете  на  децата. На  практика  учителите  са  ползвали  широка  палитра  от  форми  на  обучение  и  са  ги комбинирали  интензивно. Децата осъзнават сериозността на ситуацията и независимо дали онлайн или редовно те спазват правилата, заяви Светла Илчева.

Важно  е  да  отбележим,  че  освен  чрез  онлайн  уроци, образователният  процес  е  бил  обезпечен  и  с  осигуряване  на  материали  в  дома  на  учениците. Най-често организираните форми на дистанционно обучение са под формата на онлайн уроци  на  живо  в  платформи  за  онлайн  обучение,  като  zoom,  team,  google  classroom, moodle и др. Това от своя страна създава предпоставки и за хитруване по време на онлайн часовете от страна на учениците. Учебния процес в домашна среда води със себе си и много фактори за разсейване на учениците.

Според  експертите  една  от  най-силно  затруднените  уязвими  групи,  по  отношение  на включването  в  дистанционна  форма  на  образование,  са  семействата  с  дълготрайно безработни  и  икономически  неактивни  родители.  Въпреки това децата се стараят и стават все по ученолюбиви казва учителката по информатика.

Поради многобройните социални, икономически и психологически трудности на ограничителните мерки по-важно от всякога е младите хора да продължат да бъдат свързани с образованието и ежедневните дейности. Именно поради това на прага на въвежданото на ново дистанционно обучение в цялата страна се поставя толкова силен акцент върху развитието на капацитета на учителите да се свързват при тези нови условия. Към момента притеснение сред учениците за здравето им в училище няма. Няма и притеснение сред тях да учат отново от вкъщи казва Илчева.

Въпреки това обаче Светла Илчева е категорична, че нещата при малките ученици стоят по съвсем различен и по-сложен начин. Илчева е на мнение, че децата от 1-4 клас не биха се справили без родител по време на дистанционно обучение. Според нея трябва да се намери начин малките ученици да останат в редовна форма на обучение, за да могат пълноценно да усвоят материала. Освен образованието обаче, няма как да не отбележим , че основните  последици  върху  психическото  състояние  на  деца,  поради  въвеждането  на дистанционна форма на обучение са свързани с намаляване на техните социални умения. Експертите,  работещи  в  РУО  в  страна,  които  са  получавали  жалби  от  страна  на родителите във връзка с провеждането на дистанционно обучение са 42,9%.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ДПС-ДПС са провели среща по покана от преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН

Ръководството на парламентарната група "Демокрация, права и свободи - ДПС" (ДПС-ДПС) е провело срещи с преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ". В съобщение до медиите от групата на ДПС-ДПС, се посочва, че са били дискутирани условията за подкрепа от страна на формацията около Ахмед Доган за съставяне на парламентарно..

публикувано на 12.01.25 в 16:26

Възможни измами при закупуването на стоки онлайн, алармират от "Ние потребителите"

Организации за защита на потребителите предупреждават за възможни измами при закупуването на стоки онлайн. Има реална опасност да не се намери адрес или телефон на търговеца или дори сайтът вече да не съществува. "Оказва се, че след кражба на лични данни и след пробив в системите, се стига дотам, че активни онлайн потребители, на..

публикувано на 11.01.25 в 17:43

Навършват се 5 години от първия смъртен случай с Covid-19 в Ухан

На 11 януари се отбелязвае петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес. Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на..

публикувано на 11.01.25 в 17:04

Жители на Бял извор скочиха срещу фермери в селото, твърдят че животните опустошават нивите им

Жители на ардинското село Бял извор потърсиха Радио Кърджали, за да се оплачат от дългогодишен тормоз от страна на собственици на животновъдна ферма. Твърдят, че животните от фермата - крави и овце са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градини на хора в селото и унищожават продукцията им. Освен това създават и сериозни..

публикувано на 09.01.25 в 16:46

ОСНВ Информационна кампания „Вейпинг мода“ стартира ОСНВ

Информационна кампания, насочена към опасностите от употребата на така наречените вейпове, започват от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали. Кампанията е озаглавена „Вейпинг мода“ и стартира на 14 януари. Тя ще се проведе в няколко училища в област Кърджали. Кампанията е провокирана от последния, за жалост,..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

„Синдром на празния кошер“ сполетя пчеларите в България

Има много причини за изчезването на пчелните семейства и измирането им . За този година нещата са още по-лоши, тъй като 2024 беше много неблагоприятна за пчелите, каза за радио Кърджали Неделчо Димитров, който е дългогодишен пчелар. Той поясни, че пролетта на изминалата година е била хладна и поради тази причина пчелите не са могли да..

публикувано на 09.01.25 в 15:02
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Все още има шанс за правителство

Все още има шанс за сформиране на редовно правителство, "преговорите все още не са свършили“. Очакването изрази социологът, анализатор и създател на социологическа агенция "Мяра“ Първан Симеонов в ефира на Радио Кърджали. Той обаче специално подчерта, че изразената надежда е към ранния следобед в понеделник. Политиците ни напоследък ни дадоха..

публикувано на 06.01.25 в 18:06