Село Глухар се намира на 6 км южно от гр. Кърджали, в периферията на областния център и може да се каже, че е село от градски тип. Глухар няма собствено землище. Той попада в индустриалната зона на Кърджали. В него живеят около 750 души, казва кмета Еркан Юсеин.
„По постоянен адрес сме 2100 души, обаче повечето са живущи в чужбина. Обикновено лятото селото ни набъбва на 1200 – 1300 души. Мога да кажа, че село Глухар е едно от най – устроените села в община Кърджали. Ние си имаме детска градина, училище, читалище, кметство, имаме си здравна служба, магазини. Та така, че Глухар е едно хубаво място за живеене. Улиците ни са благоустроени. Почти няма неасфалтирани улици,“ разказва кмета на Глухар.
Факта, че Глухар се намира в индустриалната зона на Кърджали, в селото няма безработица, казва още Еркан Юсеин.
„Ние живеем на село, но почти никой няма собствена земя. Ние не сме земеделци. Животновъди също мога да кажа, че нямаме. Само едно семейство отглежда, така повече животни. Всички работят в заводите или в града“, разказва още кмета на Глухар.
Като всяко населено място и Глухар си има своите трудности и проблеми. "Инфраструктурните проблеми ще ги решим, но по-голямата болка е, че младите напускат селото" коментира кмета Еркан Юсеин.
„Проблеми с инфраструктурата нямам чак толкова. Въпреки, че има още няколко улици за оправяне. Сега искам да преустроя стадиона ако има възможност“, коментира кмета.
Преди години пред жителите на Глухар е стояла дилемата дали да станат квартал на Кърджали или не, но днес те са категорично против. Защото тогава няма да имат кмет, а той сега им е в голяма помощ, особено на възрастното население. Еркан Юсеин изпълнява поръчки за доставка на лекарства, попълване на административни документи, за най- малкото нещо търсят помощ от кмета.
„Ако станем квартал възрастните хора няма да има към кой да се обърнат за съдействие. Те не знаят телефоните на комуналните услуги. Свикна ли са за всичко да се обръщат към мен“, казва още кмет на Глухар.
Селото има удобен транспорт до града. Има жп спирка през която минават осем влака на ден. В края на селото, до главното шосе Кърджали – Момчилград има автобусна спирка, а също така в селото влизат два автобуса на ден.
Чуйте още в репортажа на Божидар Чолаков.
В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..
През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..
Община Баните ще отбележи тържествено своя празник и Деня на минералната вода на 5 и 6 май, съвпадащ с големия празник Гергьовден. Родопската община отново подготвя богата празнична програма, която ще събере местни жители и гости от цялата страна. „Знаете, че 5 и 6 май са празник на община Баните и минералната вода – традиция, която се спазва вече..
Преди 15 години в Свиленград започва историята на един танцов състав, който носи в сърцето си родовата памет и българския дух – танцов състав "Илинден". „Поканиха ме да водя танцови състави към читалището и всичко започна с детски състав, после детско-юношески, клуб за народни хора и накрая – танцов състав 'Илинден'.“, разказва хореографът на групата..
Като изключително успешно отчитат организаторите четвъртото издание на кампанията за профилактични прегледи по програмата „Детско здраве“ в Кърджали. Почти двойно повече от записаните предварително деца на възраст между 0 и 18 години от региона преминаха високоспециализирани профилактични прегледи при поредното посещение на специалисти по..
Следва разговор с писателя публицист и учител , сърцеведа Николай Милчев, за първата му книга в проза "Ябълковият човек". Поетът ще бъде в Момчилград , за да се срещне с цените на словото на 23 май. След това ще научите някои позабравени български рецепти - билкова салата от глухарче, зелена чорба и щирник, което е баница със..
За 14-та поредна година село Сладун се огласи с песните на Кичка Савова. На откриването присъстваха синът и дъщерята на тракийската певица. Дъщерята, Стефка Здравкова, в приветствието си сподели, че майка ѝ сигурно се радва от небето, виждайки колко много хора и участници са дошли да я почетат с песен. В първия ден на фестивала се изявиха близо 600..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478