Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дългата зима и снегът затрудняват дивия живот в Източните Родопи

Изключително дългата зима и студеното време парализират дивия живот в планината. По високите части на Източните Родопи снегът не се е топил с месеци, а това затруднява съществуването на дивите животни. Всяка година зимата измества пролетта и тя настъпва все по-късно. Една от основните причини за това е човешката дейност, която влияе и изменя климата не само в региона, но и в целия свят. Как оцеляват в тези условия зубри, елени и диви коне, с какво се хранят, какви са проблемите им? 
Според Христо Христов, експерт по биоразнообразие във фондация "По-диви Родопи", проблемът не е в студеното време, а в продължително задържалия се сняг, който не се е топил по високите части на планината от 90-на дни. Това, че няма паша, е проблем за всички животни, които излизат изтощени от зимата. За съжаление, тази година, младата зелена трева ще се появи към средата на април, смята Христо Христов.
Най-потърпевши от дългата зима са домашните животни. Дивите са се адаптирали към местните условия и намират с какво да се хранят. Добре са дивите коне, добре са и зубрите, които незнайно защо напролет много обичат да ядат мъх, попарен от падналия сняг. Намират го за деликатес, казва Христо Христов. По негови наблюдения добре се чувстват и елените в Източните Родопи, които в зимния период са подхранвани от ловците, които имат задължението да се грижат за полезния дивеч.
Подхранвани са и зубрите и то защото има постоянно нови животни, освободени в дивата природа от различни зоопаркове в Европа. Процесът на адаптация на тези животни продължава минимум две години и затова подхранваме най-вече тях, казва Христо Христов. Стадото зубри вече наброява 12 животни, очакват се и три нови женски от Полша, очакват се и новородени да има напролет.
Дивите коне, които живеят на свобода в Източните Родопи, не се повлияват от продължителната зима. Стадото тарпани се е адаптирало към условията и се справя добре със студеното време и снеговете, смята Христо Христов. Според него единствен проблем може да се окаже подранилият размножителен сезон тази година, кончетата се раждат през февруари, вместо през април. Не знаем на какво се дължи това и защо се измести тази година времето на раждане при дивите коне. Те, като едни диви животни, си имаха точен размножителен сезон и всички кончета се раждаха края на март до края на април, много рядко някое през май да се роди. А тази година още в началото на февруари има новородени, коментира Христо Христов. Студовете не влияят на малките кончета, но се отразяват на майките, които трябва да кърмят, а когато няма паша и прясна храна, кърмата им намалява, смята специалистът. 
Цялото интервю на Станислава Георгиева с Христо Христов може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Живко Стойков

Двигател, климатик, радиатор и гуми - слабите места на колата през лятото

Влияят ли високите температури на автомобилите и как? Кои са най-уязвимите системи в една кола? Какво трябва да знаят шофьорите, когато тръгват на път в горещото време? И как да оцелеят в жежкия Кърджали през лятото, където основни улици и булеварди са разкопани и се ремонтират.  "Жегата може да окаже различни негативни ефекти върху автомобила...

публикувано на 11.07.25 в 13:43
д-р Сибел Байрям

Д-р Сибел Байрям: И животните страдат от жегите

Домашните любимци също страдат от жегите. Как да облекчим състоянието им и как да ги предпазим от опасностите, които крият високите температури? Кучетата трябва да се извеждат на разходка рано сутрин или по-късно вечерта, когато няма пряко слънце и асфалтът е изстинал. Трябва да им се осигурява прясна вода и по време на разходката и да ги водим по..

публикувано на 11.07.25 в 12:34
Георги Кулов

Георги Кулов: Войната с Израел сплоти Иран около аятоласите

На 22 юни, в рамките на операция „Среднощен чук“, Съединените щати нанесоха удари по ирански ядрени обекти, използвайки 14 противобункерни бомби и 30 крилати ракети „Томахоук“. Според Вашингтон, основните цели на атаката - ядрените съоръжения във Фордо, Исфахан и Натанз - са били сериозно повредени. Въпреки това Международната агенция за атомна..

публикувано на 10.07.25 в 09:53

Веселина Тихомирова: Очакваме Младежкият център да бъде зона за вдъхновение и креативност

До 30 юни другата година в Кърджали ще бъде изграден нов младежки център, който цели да осигури подкрепа и развитие на младите хора в региона на възраст между 15 и 29 години. Сградата ще бъде построена на мястото на бившия Младежки дом в парк "Горубсо", който в момента се разрушава, за да даде място на новата сграда. Проектът е на..

публикувано на 09.07.25 в 12:16

Никола Чанев: Приемането на еврото ще помогне на бизнеса и на гражданите

Част от търговските банки обявиха определен период от време за безплатно внасяне на левови суми по сметките. По този начин се дава възможност на всички, които имат много кеш, да го внесат безплатно и от 1 януари догодина парите по сметката да бъдат превалутирани безплатно по фиксирания курс. Да внесат ли българите сега пари в банките или не е..

публикувано на 08.07.25 в 12:22

Традицията продължава: Момчилградчани от близо и далече се събират за 16-и път в родния край

  Хиляди момчилградчани от страната и чужбина ще се завърнат в родния си край в последната седмица на юли, за да се включат в XVI-та Международна среща на момчилградчани. Събитието, което се утвърди като една от най-ярките традиции в календара на общината, ще се проведе от 21 до 26 юли 2025 година под мотото „Момчилград винаги в..

публикувано на 08.07.25 в 11:40

Нахит Догу: Русия продължава да губи влияние в Кавказ

Напрежението между Русия и Азербайджан рязко нарасна само за няколко дни, задълбочавайки вече обтегнатите отношения между двете страни.   Всичко започна в края на юни с противоречива полицейска акция в руския град Екатеринбург. По време на разследване на стари криминални случаи, руските власти задържаха няколко души от азербайджански произход,..

публикувано на 07.07.25 в 17:36