Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Марио Янакиев: Децата на бежанци да са с изряден имунизационен статус

Всички трябва да имат равни права, възможности и задължения, за да няма рискове от внасяне на болести

Все повече от украинските деца, които пристигнаха в България след началото на военните действия в Украйна, тръгват на българско училище и детска градина. Държавните институции в България изразиха категоричност, че децата трябва да имат имунизационен статус, който да отговаря на българския имунизационен календар. Здравното министерство прие насоки за имунизационен план за украинчетата, така че те да се включат по-бързо в образователния процес.
"Прави ми впечатление, че имунизационният календар на Украйна в последните години е адаптиран и синхронизиран с европейския календар и почти няма отлики", коментира за Радио Кърджали д-р Марио Янакиев, педиатър от Хасково. "По изискванията на СЗО се правят шествалентни ваксини, противопневмококова и за видовете шарки". Той акцентира на ваксината против полиомиелит и за шарките рубеола и морбили, които са идентични като време на поставяне в двете страни, тъй като е имало данни за огнища на заболяванията в Украйна.
Според д-р Марио, както го наричат неговите малки пациенти, няма място за притеснение, ако украинските деца тръгнат на детска градина или училище в България, ако са им направени всички ваксини за тяхната възраст, а това може да се докаже с имунизационен паспорт. Ако не носят документа, трябва да се изчака с детската градина или училището. Категоричен е, че всички деца - и български, и украински, пък и от други народности, трябва да са равнопоставени по възможности, по задължения и по изисквания в нашето общество. И всички трябва да бъдат с изряден имунизационен статус и направени задължителни ваксини. Ако нямат такива, следва да се мине веднага на българския календар. Иначе има рискове за българските деца да се "внесе" някоя болест.
Сред разликите между българския и украинския имунизационни календари до преди няколко години се е откроявала и честото вземане на проба Манту, която се прави, за да се открие нивото на имунитета спрямо туберкулозата. Това кара д-р Янакиев да мисли, че болестта е била разпространена в Украйна. Сега проби Манту се взимат по-рядко и по това двата имунизационни календара не се различават.
"Прави впечатление, че те нямат и противоротавирусна ваксина. В България тя е пожелателна и безплатна. Ние апелираме родителите да я слагат на новородените, тя е мека, няма странични ефекти и е ефективна срещу агресивните ротавируси до 10-годишна възраст", казва д-р Марио.
"За украинските деца също има рискове и те са свързани със сезонните вируси, от които в момента боледуват и нашите деца", казва д-р Янакиев и уточнява, че става въпрос за грип. "Какъв е щамът - от група А или Б, няма никакво значение. Интересното е, че грипът се появява след коронавирусна епидемия и късно пролетта, което в други години го е нямало. Характеризира се с висока температура, изключително къс инкубационен период, в рамките на часове след заразата... Родителите да внимават, защото грипът не е лека инфекция. Да не четат във форумите, че е нормално детето да има 3-4 дни висока температура и да не предприемат мерки. За щастие в България има достъп до педиатър, който може да вземе адекватна терапия", казва д-р Янакиев. Той уточнява, че инфекцията дава усложнения, като ларингит при по-малките деца до 6 годинки и синузит и пневмония при по-големите.
Какво трябва да направят украинските граждани, ако искат да запишат детето си на градина или училище? Първо да си изберат личен лекар, който ще направи преглед, ще уточни пълната здравна картина на детето им, ще направи равносметка на извършените имунизации до момента. Д-р Марио Янакиев е категоричен, че не би пуснал в българска образователна структура дете, без да се знае дали има коректно извършени имунизации. И това се отнася не само до украинските деца, но и до децата на всички бежанци, които намират прием в България, включително и на тези от страните от Близкия Изток - Сирия, Ирак, Афганистан и др.
"Изключително сложен е проблемът с тях. Те не само че нямат имунизационни паспорти, те нямат и лични карти и съм скептичен за пускането им на детска градина или училище. Ако са записани при личен лекар, трябва да се започнат имунизации по нашия календар. Но така, без яснота, на доверие да посещават детско заведение, за мен не е добре", казва д-р Янакиев
Цялото интервю на Станислава Георгиева с д-р Марио Янакиев може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Областният управител да върне решението за нови цени в "Синя зона", искат съветници от "Възраждане"

Общински съветници от партия "Възраждане" входираха при областния управител жалба срещу увеличените двойно цени на Синята зона в Кърджали и 50-процентовия скок на абонамента за платено паркиране. Това съобщи областният лидер на "Възраждане" Анета Георгиева. От политическата сила искат областният управител да върне за ново обсъждане решението на..

публикувано на 24.07.25 в 16:26
Светла Пенева

Имат ли давност детските мечти или как се учи цигулка 37 години след първия урок

Как се сбъдват детските мечти и какво е да се върнеш към цигулката 37 години след първите уроци? Това провери Светла Пенева - преподавател в езикова школа  и хоби музикант, както самата тя се нарича.  Когато е на пет годинки, Светла започва да учи цигулка в Школата към Дома на културата. За съжаление, след година прекратява уроците. По-късно изучава..

публикувано на 24.07.25 в 10:26

Как да постъпим, ако намерим паднало птиче? Експертни съвети от РИОСВ – Хасково

През летните месеци улиците и дворовете в населените места често стават сцена на първите, плахи стъпки на новото поколение птици към самостоятелния живот. Това предизвиква съчувствие у много хора, които, виждайки паднало птиче, веднага искат да го спасят. Но добрите намерения не винаги водят до правилни действия. Какво наистина е..

публикувано на 23.07.25 в 17:16

Тони Димитрова към кърджалийци: Нека да вярваме - в себе си и в доброто

„Когато има химия – става магия“, каза певицата Тони Димитрова след концерта, с който  докосна сърцата на своите почитатели в Кърджали.  Обичаната българска изпълнителка покори сцената на парк „Арпезос Север“  и остави след себе си топлина, емоция и вдъхновение. Макар родена край морето, тя се чувства прекрасно в Родопите – и не крие това...

публикувано на 23.07.25 в 13:55

Експертно мнение: И камъче може да е фатално за водач на тротинетка

Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..

публикувано на 23.07.25 в 12:51

Временно облекчение за трафика в Кърджали: Регулировчици и нова организация на движението предлагат от "Възраждане"

   „В момента да се придвижиш в града, трябва да тръгнеш поне 40 минути по-рано. Докато нямаме летящи коли, трябва да чакаме решения от институциите,“ каза в ефира на Радио Кърджали общинският съветник от ПП "Възраждане"  Георги Дяков. През последните години Кърджали се утвърждава като един от най-натоварените транзитни пунктове в..

обновено на 23.07.25 в 09:10

Ивелин Михайлов: Делян Пеевски унищожи тютюнопроизводството в България

Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..

публикувано на 18.07.25 в 10:40