Набезите на мечки в Смолянско зачестяват, заяви областният управител на Смолян Емил Хумчев. Той заяви, че вече две министерства са алармирани за застрашителната популация на мечки, която притеснява хората, а именно министрите на земеделието и на околната среда:
„През последните три години броят на нападенията върху имущество и животни се увеличава. През 2019 с сме имали около 108 такива случаи, през 2020 г. — около 80, а през 2021 г. вече стават 188. От края на месец февруари започнахме да получаваме редица сигнали в цялата област за появата на кафява мечка, която нанася щети най-вече върху имуществото и стопанствата на хората"
Няма нападнати хора от мечки към този момент, но местната власт е изключително притеснена а след появата на мечка в Чепеларе, местните хората заплашват с протести, ако не се предприемат спешни мерки.
Пожар избухна в района на момчилградското село Седефче. Изгорели са 2 къщи, едната от които необитаема, както и две помощни постройки. Няма пострадали хора. Сигналът за пожара е подаден малко след 16:00 часа. На терен са 17 пожарникари с четири автомобила и 9 горски служители, които вече са локализирали огъня в покрайнините на селото. В момента..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е възбранила над 1 тон замразено пилешко филе, установено при нерегламентиран транспорт без необходимите документи и при неспазване на температурния режим. На 29 юли 2025 г. в 03:30 ч. сутринта, Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Хасково е получила сигнал от служители на..
Общо 284 души от област Кърджали се включиха в кампанията за безплатно изследване за хепатит В и С, организирана от Регионалната здравна инспекция. Инициативата под мотото „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“ премина в периода 15–28 юли и обхвана седем населени места в региона чрез мобилни екипи. Петима души са с положителни проби..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) въведе временно ограничение за изкупуването на сурово мляко от дребни преживни животни от животновъдни обекти на територията на област Хасково. Мярката важи както за млекопреработвателни предприятия, така и за първи изкупвачи, и влиза в сила от 30 юли 2025 г. Ограничението е част от превантивните..
Около 225 са унищожените животни засегнати от шарката по дребни преживни животни. Заболяването е установено в три ферми – две в село Капитан Андреево и една в село Орлов дол. Област Хасково се изправя пред епидемична опасност – шарка по дребните преживни животни. „Животните са ликвидирани, огнищата са под постоянен контрол и се наблюдава..
Община Неделино въведе частично бедствено положение заради остър недостиг на питейна вода, причинен от продължително засушаване. Мярката обхваща ниската вододайна зона на град Неделино, както и селата Диманово, Кочани, Еленка, Върлино, Козарка и Средец. В тези населени места водоснабдяването е прекъснато, което поражда сериозни рискове – както от..
На 29 юли Туристическият информационен център – Кърджали беше домакин на инициативата „Ден за малки откриватели“, в която се включиха 24 деца от лятната занималня на Неа Германика. Любознателните гости се потопиха в света на туризма и природните забележителности в региона чрез интерактивни и образователни дейности. Програмата започна с представяне на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478