Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Касимова-Моасе: Езикът ни е хубав и съдържателен, да го ползваме с преклонение

Мария Касимова - Моасе
Снимка: Личен архив


Винаги съм в лек поклон пред думите. Думата може да тежи много повече от всичко останало. Тя може да е по-силна от шамар, по-силна от прегръдка и аз наистина се впечатлявам от възможността на езика да изразява неизразими състояния. Това каза в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ журналистката и автор на книги Мария Касимова-Моасе.

Стана ясно, че през юли можем да очакваме излизането на поредната й книга „Монолози“. Работата по нея е била истинско предизвикателство. В книгата Мария е автор, който обаче не е с изцяло авторски текст. „Тогава ти не участваш като автор, който да използва думите, за да разказва, да дава контекст или нюанс. Ти просто ги регистрираш и те сами говорят и градят образа. Тогава наистина разбрах, в този момент и работата покрай тези текстове колко тежки, не само лошо, непоносимо тежки, ами колко пълни със съдържание са думите“. Така интригуващо само леко повдигна завесата за новата си творба журналистката.

„И другият начин, по който ги откривам, разбира се, е съпругът ми, който като французин малко по-трудно учи чужди езици, пък език, като българския сериозно му се опъва. Все водим езикови спорове и аз всеки път се шегувам, казвам всичко сте взели от нашия, български език, във вашия френски, нямате си думи, затова амбриаж, макиаж, палто, манто, мерси, всичко сте взели от нас“, с усмивка разкри Мария.

Огромно удоволствие е да ползваш думите по предназначение. Понякога от думите боли и затова трябва да сме много внимателни към тях , заключи писателката. „Аз колекционирам разни хубави, интересни, вкусни български думи“, сподели тя. „Езикът ни е много хубав и наистина много бих се радвала, ако го ползваме с мисъл и с преклонение“, не скри емоция Мария.

Цялото интервю, носещо и усмивка, и сериозност, можете да чуете в прикачения звуков файл.  


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07