"Вече стана традиция от 2017 г. до 2022 шеста поредна среща с граничари, служили на Дранговската, Кушленската и на другите съседни застави, да се провежда първата събота на месец юни. Сборният пункт е в махала Пещерска, на беседката от 10 часа. Посрещаме гостите с малка закуска - родопска баница, пататници, домашен айран, произведен от местните хора, живеели някога в тази махаличка, на хората от съседните махали и селото. През това време определяме реда и начина на протичане на срещата. След което тръгваме на поход пеша по пътеките, които сме направили с хората ми, към Големия тулпан и пещерите, където ще бъдат сменени българският трибагреник и знамето на Европейския съюз. Направени са пилони и след като се сменят знамената, се изпълнява националният химн. Връщаме се в махалата и следва тържествената част - тържествен обяд и кръшни хора", разказа за Радио Кърджали Тошко Кехайов.
Самият той не е граничар, а пожарникар, но е работил заедно с граничарите и е родом от махала Пещерска на село Дрангово. Разказа още, че идеята за тези срещи идва от граничарите, но той я взима присърце и заедно с приятели и хора, също родом оттам, правят пътеката до махалата, беседка за 100 човека и няколко чешми. Облагородяват района и след това продължават да развиват инициативата и правят пътеките нагоре към върха. А заедно с граничарите поставят пилоните, агрегати. Правят и стълба в подножието на върха, където има стръмно изкачване от около 30-40 метра, така че да могат всички, които желаят, да стигнат до горе, включително и малките деца. Тази година има и изненада за гостите - нова скулптура на орел, която е изработена от бившия граничар Венелин Чаушев от село Старцево и поставена до двата пилона със знамената край беседката.
Има интерес към срещите и той не стихва, категоричен е Тошко Кехайов. Идват граничари от цялата страна, със семействата си, с внуците. Те са на възраст от 50 до 70-75 години, но младите им години са минали тук, а спомените от казармата на граничната застава са спомени за цял живот.
Повече за срещата, традицията и организацията тази година може да чуете в интервюто на Станислава Георгиева с Тошко Кехайов в прикачения звуков файл.
Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..
Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..
Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота. На всеки един ден от..
Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..
Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..
Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..
Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478