Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поройни дъждове най-често причиняват наводнения в България

Старши инспектор Иван Гьошев и главен инспектор Злати Дрянов
Снимка: Радио Кърджали

Наводненията са един от най-опасните и непредвидими природни бедствия. Подготвени ли са институции и общество за справяне с тях. Как трябва да се реагира, какво трябва да знаят хората. Това са част от основните задачи, по които в последните години превантивно работи Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението, като осъществи редица обучения на различни организации, ученици и сектори от обществото. 
Причините за наводненията са разнообразни, но последната година 2021 г. основна причина са проливните валежи, които се изсипват концентрирано по места, повишават нивата на реките, водният откос се увеличава и залива населените места. Друга причина е снеготопенето, но вече мина сезонът на топене на снеговете, коментира за Радио Кърджали главен инспектор Злати Дрянов, началник Превантивна и контролна дейност в Регионалната дирекция в Стара Загора.
Всички сме свидетели на сериозни климатични промени, които водят до по-чести наводнения. Това е добър повод да се замислим как се планира застрояването на териториите, как се подготвяме за самите кризисни ситуации. За това, че човешката намеса върху екосистемите също оказва влияние на процесите, каза старши инспектор Иван Гьошев, началник участък Ракитово към Районната служба във Велинград.
Двамата специалисти са категорични, че е необходимо знание и подготовка за справяне с кризисните ситуации - всички трябва да бъдем добре подготвени - и институции, и общество, всеки в своята си работа, казват те. Всеки един от нас е отговорен за това да се запознае с бедствията, които могат да възникнат в близост до неговия дом, работно място предварително, за да може да реагира адекватно по време на бедствието и да знае как да се справи. Така ще бъде в полза на себе си, близките си. тази подготовка ще доведе до по-малко загуби, казва Злати Дрянов.
Актуална, ясна, коректна, надеждна и недвусмислена информация е така да се каже оръжието в комуникацията между институции и общество по време на бедствието. Основна част от този комуникационен процес са медиите. Това коментираха още двамата професионалисти, които бяха лектори по време на обучение на представители на медиите от Южна България, в обучителния център на Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението в пазарджишкото село Бошуля.
Кои са мерките за намаляване на риска от наводнения и защитата на населението. Как да разбираме риска и каква е ролята на медиите преди, по време и след природното бедствие. Това са въпроси, на които потърсих отговор от двамата лектори. 
Разговорът с тях може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..

обновено на 15.04.25 в 11:53

Танзер Юсеинов: Младежите се противопоставят на участието ни в това мнозинство

Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..

публикувано на 15.04.25 в 11:19
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57