Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плюшено чудовище с остри зъби е най-новата тревожна тенденция в социалните медии, засягаща децата

Снимка: Ангел Шенков



„Huggy Wuggy“ е името на най-новия детски герой, въздействащ върху умовете на впечатлителните деца. Точно когато светът преодоля опасното предизвикателство на „Момо“, играта „Синият кит“ и тревожната адаптация на играта Squid Game-to-playground, има нова тенденция, която родителите трябва да следят.

„Huggy Wuggy“ е игрови герой от видео играта „Poppy Playtime”, който може да ви накара да се сетите за римата за мечката „Fuzzy Wuzzy“. Смущаващият персонаж изглежда като кошмарна версия на плюшено мече със страшна усмивка, остра като бръснач. Същевременно видеоклипове на играчката в социалните медии допринасят за страховитият й имидж и карат родителите да повдигат вежди, а училищните служители да изпращат бележки вкъщи.

Сладкият злодей вдъхнови множество ЮТюбъри да създават пародии на страховити песни, които, макар и да не са предназначени за деца, са лесни за намиране и гледане от децата онлайн. Песните, направени от феновете на играта в YouTube, говорят за „прегръдката, която разбива гръбнака“, за “остри зъби” и “много кръв”.

Най-популярната неофициална песен с текст "прегърни ме, докато умреш" възмущава родителите в България, които масово разпространяват Facebook пост на притесненa майка, която призовава за внимание и контрол над играчката.

Но може би се питате – защо „Huggy Wuggy” е толкова популярен? И какво трябва да знаят родителите?

„Huggy Wuggy“ е антагонистът в глава 1 на хорър видеоиграта "Poppy Playtime", проектирана от "MOB Games". Въпреки, че в играта няма графично насилие или кръв, има пръски кръв в цялата фабрика в която се развива историята в играта. Освен това ужасната природа на играта вероятно ще бъде твърде страшна за по-младата публика, казва ЮТюбърт Константин Кънев, по известен като NoThx.

Въпреки, че името кара героя да звучи като липсващ член на „Teletubbies“, то е всичко друго, но не и мече от „Care Bears“.  Когато отвори уста синия плюшен мечок, има редици остри зъби. И това е само върхът на айсберга. “Poppy Playtime” е игра за оцеляване в изоставена фабрика за играчки. Играчите трябва да решават пъзели, докато “Huggy Wuggy” ги ловува, казва NoThx.

“Въпреки страшните моменти играта развива и логиката на децата, понеже тя е пълна с различни интерактивни пъзели и тяхното разрешаване. Буквално в самата игра има вкарани мини игри, които развиват по бързата им реакция, ориентиране, както тяхното цветоусещане.“

Започвайки като плюшена играчка, която просто иска да прегърне, “Huggy Wuggy” за първи път се появява на децата като статичен герой, застанал неподвижно на гигантски цокъл. С напредването на играта той изчезва от цокъла и бързо се превръща в убийствено 9 футово чудовище, разкривайки редици остри зъби, докато преследва играча през отворите на изоставената фабрика за играчки, където е създаден.

И така, защо „Huggy Wuggy“ е толкова популярен?

В началото не можех да си представя защо децата биха искали страшно чудовище за играчка! Но тогава се замислих и прочетох психологията зад чудовищата, страха и напрежението. По думите на детския фентази автор Весела Фламбурари: "Страшните герои от приказките учат децата да не се страхуват от вътрешния си свят":

„Големите родители често ги е страх да четат страшни приказки на децата си, защото самите тях ги е страх от страха. Но в живота на детето той се появява в реални ситуации и то може да остане парализирано. И тук, на помощ ни идват точно лошите герои, които противостоят на добрите и така помагат справедливостта най-накрая да възтържествува. Водено и от добрите, и от лошите герои в своя живот, детето се учи на справяне с проблемите.“

Всъщност „Huggy Wuggy“ помага на децата да нормализират и обработват страховете си. Въпреки, че изглежда заплашително, цветнто мече може да помогне на децата да нормализират истинските страхове от това, че са малки и по същество безпомощни в голям страшен свят.

Съживяването на чудовища чрез игра помага на децата да обработват „чудовищата“ в ежедневието си, независимо дали това е това, което се крие под леглото във въображението им, или нарастващото усещане за собствената им смъртност.

Интересно е да се отбележи, че играчът може да оцелее в „Poppy Playtime“, показвайки на децата, че могат да се изправят и да преодолеят страха си от чудовища и да живеят, за да разкажат приказката.

Детският психолог Евгения Мишева призова родителите да останат бдителни, напомняйки, че „децата могат да бъдат разстроени и объркани от това, което виждат“:

”Тази играчка има лошо влияние върху децата, понеже героят е емоционален образ наситен с лоши преживявания. Това може да рефлектира върху поведението на детето в последствие, основно заради чувството на потиснатост, заради прегръдката на играчката. Както знаете, Хъги се закача около врата на децата.„

"Poppy Playtime" няма официално възрастово ограничение. Въпреки това, минимална възраст от 8 години е предложена от Zach Belanger, главен изпълнителен директор на "MOB Games".

Много възрастни и деца обичат да играят със страх. Той инжектира драма в нашия иначе предимно свободен от драма живот живот. Страшните моменти задействат невротрансмитери като ендорфини, серотонин, окситоцин и допамин – които създават стимулиращ и удовлетворяващ прилив в телата ни.

Независимо дали сте „за" или „против" „Huggy Wuggy“, той не е първата потенциално вредна тенденция и няма да е последната. В този ред на мисли откритите и честни разговори с вашето дете могат да му помогнат да се ориентира в дигиталното пространство и детската площадка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светломира Димитрова: И тази година ще подпомогнем 20 деца по програмата „Топъл обяд“

През настоящата учебна година отново ще бъдат подпомогнати около 20 деца  чрез реализирането на програмата „Топъл обяд“. Това са ученици в начален етап на образование, които са на целодневна форма на обучение. Социално слаби деца и такива от уязвими групи, каза за Радио Кърджали Светломира Димитрова, директор на БЧК – Кърджали...

публикувано на 19.10.24 в 15:12
Генералният директор на БНР Милен Митев.

Милен Митев: Създаването на дигитално съдържание е ключово за бъдещето на радиото

Генералният директор на Българското национално радио (БНР), г-н Милен Митев, гостува в предаването "Нашият ден", където говори за ролята си на настоящ и бъдещ генерален директор на медията. Той благодари за доверието, което му беше гласувано за втори мандат както от Съвета за електронни медии, така и от много от колегите му в радиото. По..

публикувано на 18.10.24 в 12:31

Успешен тест на системата BG-Alert

Националният тест на Системата за ранно предупреждение при извънредни ситуации и бедствия BG-Alert е преминал успешно, съобщи за БНР главен комисар Александър Джартов, директор на "Пожарна безопасност и защита на населението".  Той обясни защо част от хората не са получили съобщения:  "Клетките на операторите сработиха по начина, по който очаквахме...

публикувано на 17.10.24 в 17:55

Община Ардино с награда за принос за развитието на местното самоуправление

Почетна грамота и плакет получи кмета на община Ардино инж. Изет Шабан за принос за развитието на местното самоуправление. Президентът Румен Радев връчи годишните награди на Националното сдружение на общините в Република България по време на Годишната среща на българските местни власти в курорта „Албена“. В категория „Малка община“ приза бе връчен..

публикувано на 14.10.24 в 17:07

Дамски хор "Незабравки" участва на фестивал на църковна музика

Дамски хор "Незабравки" при Народно читалище "Обединение 1913" с диригент Тавит Мачикян взе участие в програмата на ХI национален фестивал на източноправославната църковна музика "Николай Триандафилов Сливенец", който се проведе през изминалия уикенд в храм "Света Богородица" в град Сливен. Фестивалът се организира за поредна година от Община..

публикувано на 14.10.24 в 13:58

Увеличават се незаетите работни места в Гърция

С 54% са се увеличили незаетите работни места в рамките на една година, посочва проучване на гръцката статистическа агенция Елстат. Не достигат както работници без квалификация, така и специалисти в няколко сектора. Най-осезателно се чувства липсата на работна ръка в туризма, в сектор отбрана, както и социални служители. От липса на работници страда..

публикувано на 12.10.24 в 14:16

Сигналите за онлайн престъпления над деца са нарастнали шест пъти

До месец септември сигналите за онлайн престъпления над деца, които са постъпили в Националния център за безопасен интернет, са над шест пъти повече спрямо сигналите за миналата година. 99% от всички оплаквания са за престъпления спрямо момичета, съобщи Антоанета Василева от Центъра за безопасен интернет. Антоанета Василева коментира на какво се дължи..

публикувано на 12.10.24 в 09:50