Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Минно-геоложкият университет отбелязва 70 години с градеж на църква

Снимка: Ани Петрова

Малка църква ще бъде изградена в кампуса по повод 70-годишнината на Минно-геоложкия университет. Параклисът ще носи името "Св. Иван Рилски". Ректорът проф. Ивайло Копрев: "и е много символна. На фона на всичко, което ни се изсипа последните шест месеца на главите, как трябва отново да се обединим в един университет, в една политехника, ние празнуваме 70-годишнина с нещо, което ще остане... Повечето параклиси ги правят като преместваеми сгради и след десет години може да реши някой все едно е каравана да я премести. Не, ние го правим като църква, истинска, да остане тук в следващите 700 години, се надявам."
Припомняме, че неотдавна студенти и преподаватели протестираха срещу идея на просветното министерство да се слеят няколко университета в един по-голям - технически ВУЗ.
Проектът на храма е изготвен. За реализирането му са необходими 130 000 лв. За набирането им е открита дарителска сметка. Има идея църквата да бъде изографисана от студенти от художествената академия. Планът е параклисът да бъде осветен през лятото на идната година, когато ще се чества годишнината на висшето училище. 

По публикацията работи: Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Преди покупката на електрическа кола е задължително осигуряването на достъп до бавна зарядна станция

Увеличават се електрическите коли в Кърджали, сочат наблюденията на д-р Антон Бонев, който е член на Асоциацията на собствениците на електромобили в България. Според него все повече кърджалийци оценяват предимствата на тези превозни средства. Подобрява се и инфраструктурата, която е необходима за обслужването им. Задължително условие за..

публикувано на 16.05.25 в 20:20

С реликви и протестни лентички посрещат в РИМ-Кърджали в Европейската нощ на музеите

С протестни лентички ще посрещат гости в Европейската нощ на музеите в събота музейните работници в Кърджали. Те също "издигат глас", за да заявят несъгласието си с отношението към труда им и към културата като цяло в страната ни. След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и..

публикувано на 16.05.25 в 20:10

"Училището за лешояди" край Поточница изпраща шестима "абитуриенти"

Шест египетски лешояда бяха маркирани от специалисти от Българското дружество за защита на птиците и ветеринари от Спасителния център на "Зелени Балкани" в Стара Загора и подготвени за освобождаване в дивата природа край крумовградското село Поточница. Там се намира така нареченото "училище за лешояди", в което млади птици се адаптират и свикват с..

публикувано на 16.05.25 в 15:23
Снимката е илюстративна

Нашенци превозват нелегално скрап от Гърция

На нова „мода“ в незаконния бизнес се натъкват контролните органи след отварянето на границите на страната ни с влизането в шенгенското пространство. Зачестяват случаите на контрабанден внос на скрап през границата ни с Гърция. Само през месец април има поне два случая на глобени нашенци за това, че са заловени да превозват незаконно метални..

публикувано на 16.05.25 в 13:55

И в Смолян забраняват тротинетки в пешеходните зони и тротоари

В община Смолян ще бъде издадена заповед за забрана на движението на тротинетки по пешеходните зони, тротоари, паркови пространства, зони за отдих и детски площадки. Целта егарантирането на безопасността на пешеходците и майките с детски колички. Това стана ясно на проведеното заседание на Общинската комисия по безопасност на движението...

публикувано на 16.05.25 в 12:15

Журналисти от обществени медии в Кърджали излязоха на протест с искане за по-високи заплати

Служители на БНР, БНТ и БТА излязоха на национален протест с настояване за увеличение на заплатите с поне 15%. В София протестиращите блокираха за кратко кръстовището пред Софийския университет, а в Кърджали журналистите от БНР – Радио Кърджали затвориха бул. „България“ до сградата на Радиото в 14:00 часа. Към тях се присъединиха и кореспондентите на..

публикувано на 15.05.25 в 15:32

В Езиковата връчиха немските дипломи

Немски езикови дипломи получиха 43-а зрелостници от Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Дванадесетокласниците получиха първите си дипломи на станалата вече традиция официална церемония по връчването на DSD..

публикувано на 15.05.25 в 00:18