Швейцарското градче Давос посрещна държавни лидери от 50 държави, 300 представители на правителството и приблизително 2500 представители на световния бизнес, които се срещнаха, за да обсъдят настоящето и бъдещето.
Вместо облекчение и надежда за по-светло зелено бъдеще, доминирано от новите технологии, в което растежът и развитието се обединяват с устойчивостта, на срещата се усещаше по-скоро мрачно настроение, а във фокуса на разговорите бяха заплахите, пред които са изправени развиващите се страни днес – продоволствена, финансова и криза с горивата и надвисналата над нас сянка на войната.
На фона на всичко това една тема, която през последните 3 десетилетия ни се струваше немислима, си проправи път и се превърна във водеща сред участниците – деглобализацията. Почти неусетно пред очите ни се извършва епохална промяна, заяви политологът и историк Димитър Димов. Глобализацията е в отстъпление. А с това значението си губи не само световната търговия. Европейската икономика също трябва да се преосмисли.Нищо не е, както беше преди.
Все по-ясно става, че финансовата криза от 2008/09 г. и последвалата рецесия са променили всичко, каза още политологът. Страхът от загуба и несигурността доведоха до отбранителни рефлекси и тенденции на отлив у частните потребители. В по-голямата картина самите държави са все по-склонни към протекционизъм и национализъм. Резултатът е забавяне на глобализацията и по-бързо ускорение на цифровизацията,
Редица кризи през последното десетилетие забавиха осезаемо темпа на глобализацията - от Брекзит през обръщането на Китай "навътре" и споровете му с редица западни страни, до пандемията от Ковид-19 с безпрецедентните й ограничения, която принуди световната икономика да отстъпи от глобалната икономическа интеграция за първи път от Втората световна война, посочи Димов.
Деглобализацията в икономически смисъл е нещо лошо и опасно. И вече видимо се случва. Двата лагера – източен и западен – вече се обособяват. А в следствие на това избуяват зависимости – енергийни, продоволствени и суровинни. Това е жалко, защото означава, че няма да ползваме ефикасността на другите и ще трябва да произвеждаме неща, в които нямаме сравнително предимство – на климат, на залежи, на ноу хау, казва Димов.
Повече по темата чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Димитър Димов в звуковия файл.
Фондът за подкрепа и насърчаване на микро, малък и среден бизнес в община Крумовград откри нов приемен период за финансиране на проекти. Сдружението е учредено от златодобивната компания "Дънди прешъс металс" Крумовград и общината в града. То се ползва с голяма популярност от представителите на бизнеса в родопския град. "Обявили сме, че Фондът..
Рекорден скок на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа отчитат за 2024 година от Националния център за безопасен интернет. 1 милион и 750 хиляди са били те през миналата година, докато през предходната 2023 – броят им е бил 46 000. Това каза в интервю за радио Кърджали Антоанета Василева, координатор на Националния център за..
Волейболен турнир ще се проведе на 23 февруари, неделя, от 10 часа в зала „Арпезос“ в Кърджали. Каузата е „Да помогнем на Арджан“ . Вече няколко отбора от Кърджали, Кирково и Момчилград са заявили желание за участие. Записването продължава, каза организаторът Боян Вазов. Входът ще е свободен. В залата ще бъдат поставени кутии за..
Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..
В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..
Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..
Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478