Двойно увеличение на заболелите от COVID-19 отчитат в Регионалната здравна инспекция в Кърджали през тази седмица, въпреки че в момента областта е с най-ниска заболеваемост в цялата страна. Това съобщи главният секретар на РЗИ Петя Папазова.
„За област Кърджали четиринадесет дневната заболеваемост е 11.20 на сто хиляди души население. Това е най-ниската заболеваемост за страната, като средната е 56.69, но въпреки това се наблюдава почти двойно увеличение за област Кърджали, сравнено с миналата седмица“, каза Папазова в предаването „След първото кафе“ на Радио Кърджали.
Втора бустерна доза може да се поставя при личните лекари, както и във ваксинационните кабинети и в област Кърджали вече. След като Министерството на здравеопазването одобри препоръките на Експертния съвет по надзор на имунопрофилактиката относно прилагането на четвърта доза (втори бустер) иРНК ваксина срещу COVID-19 при всички лица на и над 18 г., които желаят. Четвъртата доза е препоръчителна за хората, страдащи от различни заболявания с акцент върху възрастните и хронично болните, както и за уязвими групи, които са изложени на по-висок риск от заразяване и боледуване, заради професията, която упражняват, посочи Папазова.
Защитни дози се поставят във ваксинационния кабинет на РЗИ, при общопрактикуващите лекари, както и в болничните и лечебните заведения в областта.
По повод слушателски въпрос за отказ за поставяне на бустерна и втора бустерна доза от ваксината Moderna, Папазова посочи, че желаещите могат да бъдат инжектирани три месеца след поставянето на втора игла. Тя коментира, че най-вероятната причина на хората да им бъде отказана ваксинацията е липсата на достатъчно желаещи за този вид ваксина. Един флакон от нея е с десет дози и за да бъде отворен без да се разхищава, трябва да има толкова желаещи. Затова се правят списъци и се насрочва дата, в която се отваря и оползотворява съответната опаковка.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
30 нови погребения от XIII–XIV век бяха открити в южния квартал на Перперикон, наричан още „Град на мъртвите“. Заедно с тях археолозите попаднаха и на 15-килограмова бойна каменна топка, използвана в обсадна техника от Средновековието. Разкритията са част от тазгодишния археологически сезон, който ще продължи до края на септември или началото на..
Пожарът, който избухна между селата Доситеево и Коларово в Хасковска област, прехвърли АМ “Марица”. Към момента няма пряка опасност за населените места. Това съобщи областният управител на Хасково Стефка Здравкова в интервю за Радио Кърджали. По първоначални данни огънят е обхванал над 20 000 декара сухи треви, храсти, стърнища и горски масиви. Пожарът..
В рамките на втория ден на „Дните на Ардино“ пред спортна зала „Юнак“ бе подредена фотоизложбата „Юнак – минало и настояще“. В нея са представени архивни снимки на ФК „Юнак“ от създаването му до днес. Изложбата бе представена от Ефсун Юмеров, който поднесе и приветствие от името на ФК „Юнак“ Ардино. „Спортната култура е незаменима част от..
Голяма част от фалшифицираните стоки, предлагани на българския пазар, идват от Китай и други страни извън Европейския съюз. Това коментира Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“, като подчерта, че често тези продукти не отговарят на изискванията за качество и безопасност, въпреки че не винаги са опасни. " Нормативната база в ЕС поставя..
Традиционното гайдарско надсвирване и съборът на Илинденските поляни край родопското село Гела ще се проведат днес и утре. Събитието ежегодно привлича хиляди посетители, които се събират, за да усетят духа на Родопите и българския фолклор. В рамките на двата дни родопската каба гайда ще огласи планината, а поляните ще оживеят от музика, танци,..
Всички договори за доставка на оборудване за нуждите на „Български пощи“ във връзка с въвеждането на еврото вече са подписани. Това съобщи вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на заседание на Механизма за координация по наблюдението и контрола на процеса. Сред доставеното оборудване са монетоброячни и..
Протест с искане за отварянето на бившия граничен пункт „Елидже“ (Рудозем – Ксанти), известен още като Беломорския проход, ще се проведе на 2 август на прохода „Маказа“. Организаторът Тодор Батков – син, заяви, че в знак на добра воля към пътуващите и с оглед на засиления трафик, блокадата ще продължи само два часа – от 10:00 до 12:00 ч. на 2 август,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478